Tis ukázal

Špicatý tis. Odroda tisu „Nana“, fotografia a popis

Tento strom pochádza z Číny, Japonska a ďalších krajín Ďalekého východu. Veľmi dobre toleruje tieň, miluje prítomnosť vápna, zásad a kyselín v pôde. Polievanie je potrebné iba pre mladé stromy počas ich rýchleho rastu, zatiaľ čo pestované rastliny sú známe svojou odolnosťou voči suchu. Tis zriedka rastie nad 20 metrov, ale je to dlho-pečeň: jeho priemerný vek je takmer tisíc rokov. Metódy výsadby sú semená a odrezky (je možné veľmi malé, ale už mierne drevnaté).

Špičatý tis je ihličnatý vždyzelený strom, ktorý patrí do čeľade tisovitých. Vo voľnej prírode existuje len málo veľkých exemplárov: dorastajú do maximálne 6 metrov. Stojí za to povedať, že tento tis je uvedený v Červenej knihe Primorského kraja a Červenej knihe regiónu Sachalin..

Vo voľnej prírode je niekoľko veľkých jedincov: dorastajú maximálne do 6 metrov

Môžete tiež nájsť krík (plazivý) – tento druh je zriedka videný v špicatom tise. Jeho koruna má oválny tvar, vetva je horizontálna (vzhľadom na zemský povrch) a kôra 1-metrového kmeňa má červenohnedú farbu. Strom má ihly ploché, vo forme kosákov, s malým tŕňom v hornej časti. Samotné ihly sú navrchu zelené (tmavé farby) a zospodu o niečo svetlejšie, dlhé 2,5 milimetra a široké asi 3 milimetre. Príroda dala špičatému tisu silnú koreňovú sústavu. Je plytký, koreň koreňa nie je ostro vyjadrený, strom však má potrebnú odolnosť proti vetru. Na koreňoch sa tvoria potomkovia, pričom sa čoskoro objaví mykoríza.

Špicatý tis - ihličnatý vždyzelený strom, patrí do čeľade tisovitých

Ako každá rastlina gymnospermu má aj špicatý tis samičie a samčie sporofyly. Samce (mikroporofyly) majú tvar gule. Ich biotopom sú vrcholy vlaňajších výhonkov, kde sú vo forme zvláštnych kláskov ukrytých v listových dutinách. Samice sporofylov (megasporofyly) sú jednoduché vajíčka a „žijú“ na samom vrchole výhonkov.

Semená tisu majú vajcovitý plochý (oválno-eliptický) tvar, sú hnedej farby, dlhé 4-6 mm a široké 4,5-4 mm. Mesiac ich dozrievania je september. Je pravda, že solídnu úrodu je možné očakávať maximálne raz za 5-7 rokov. Drevo (dokonale prístupné na leštenie) tisnatého tisu je veľmi cenené: je z neho vyrobený krásny nábytok a rôzne stolárske výrobky. Tento druh tisu je však uvedený v Červenej knihe, takže s ním pracujú len zriedka..

  Omladenie ríbezlí

Drevo špicatého tisu (vynikajúce na leštenie) je veľmi cenené

Keďže je strom veľmi krásny, pri plánovaní krajiny – ako jednotlivca, tak aj v skupinách – to bude dar z nebies pre rôzne výsadby. Tis má zvýšenú výdrž v tieni, takže sa „domovom“ môžu stať zatienené plochy záhrad a parkov. Koruna tohto stromu je navyše krásne tvarovaná.

Mierne sladká chuť jedlého semenníka (mäsitý, jasne červený) sa stáva, omylom sa mu hovorí bobule

Pozor! Ostnatý tis má jedovaté ihly! Mierne sladká chuť, jedlý semenník (mäsitý, jasne červený) sa niekedy omylom nazýva bobuľa. Ale práve semená obsahujú jedovaté látky.

Špicatý tis Taxus cuspidata “Nana” (odroda “Nana”)

Toto je názov kríka. Je vždyzelený, tvar koruny je nepravidelný, ihličie je husté, tmavozelené. Dokonale je spracovaný takzvaným topiarym strihaním, keď kríky a stromy dostanú špeciálne zvolený tvar so záhradným vyžínačom. Zvlášť sa hodí k tvarom loptičiek, pyramíd a kužeľov..

Špicatý tis Taxus cuspidata

“Nana” je pomaly rastúca (a dokonca veľmi) odroda, a preto je lepšie zasadiť ju do skalky, na skalnatý vrch, alebo ju použiť ako obrubník. Maximálna výška „Nana“ je iba 1,5 metra, rok nerastie viac ako 5 cm. Krásne vyzerá na strechách určených na terénne úpravy, terasy. Skvelý je aj vo forme živého plota. Môže sa pestovať v nádobách a kombinovať s listnatými stromami, aby sa vytvorila krajina. Tento strom je tiež odolný voči vetru a mrazu a nenáročný na pôdu..