Polyanthusová ruža

Polyanthusová ruža - výsadba a starostlivosť na otvorenom poli. Pestovanie polyantovej ruže zo semien. Popis, druhy. Foto

Polyanthusové ruže sú medzi záhradníkmi veľmi obľúbené. Aby boli spokojní s ich kvitnutím, je potrebné študovať iba niekoľko vlastností pestovania týchto nádherných kvetov..

Čo je to polyantická ruža?

Toto slovo pochádza z latinského „poly“, ktoré sa dá preložiť ako „veľa“, a zo slova „mravenec“, čo znamená „kvet“. Keď to viete, môžete hádať, že ide o bohaté odrody ruží..

Tieto rastliny vyzerajú veľmi atraktívne, pretože sú kompaktné, krátke a majú veľa listov. Kvetenstvo malých púčikov krík hojne pokrýva a zdobí ho jasnými farbami. Doba kvitnutia trvá celé leto a pokračuje aj na jeseň..

Kvety sú červené alebo ružové. Niekedy sa nájdu aj biele exempláre. Tieto ruže však nepriťahujú rozmanitosť farieb, ale ich kvetenstvo, v ktorých môže byť niekoľko desiatok kvetov. Výška kríkov sa pohybuje od 40 do 60 cm, kríky akejkoľvek odrody sa vyznačujú veľkým počtom vetiev, ktoré sú posiate listami a kvetmi.

Výhody polyantovej ruže

  • Malé rozmery, intenzívne kvitnutie počas celej sezóny;
  • Odolný voči mnohým chorobám;
  • V reze zostáva čerstvý asi 15 dní;
  • V strednom pruhu toleruje zimu normálne:
  • Môže sa množiť odrezkami.

Nevýhody polyantovej ruže

  • Majú mierne vnímateľnú arómu;
  • Vyblednuté kvetenstvo musí byť odrezané;
  • V extrémnych horúčavách na slnku vyblednú;
  • Rozmanitosť farieb a malých kvetov.

Pestovanie polyantovej ruže zo semien

Pestovanie polyantovej ruže zo semien

Takéto ruže je možné pestovať samostatne zo semien. Bude to lacnejšie a nebude to ťažké, ak sa budú dodržiavať určité pravidlá. Okrem toho je možné týmto spôsobom získať mnoho sadeníc..

Semená týchto rastlín sa považujú za tugovidny. S prípravou by sa malo začať začiatkom decembra, aby sa sadenice získali koncom zimy alebo na jar. Predbežne sa odporúča asi 10 minút ich opláchnuť slabým roztokom manganistanu draselného a potom ich držať pod tečúcou vodou. To zabezpečí dekontamináciu. Ďalej by mali byť semená vo vlhkej handričke 10-12 dní..

Zaobstarajte si veľký kontajner alebo podnos buniek a sadivovú pôdu. Semená sa musia vysádzať po jednom do každej bunky do hĺbky 5 mm. Navlhčite zem, zakryte plastom. Je dôležité udržiavať vlhkosť a teplotu pôdy okolo 18 stupňov, kým sa neobjavia plodiny (asi 2 mesiace). Potom sa film odstráni.

Každé 2 týždne je potrebné pridať hnojivo z dusíkatých, fosforečných a draselných hnojív. Klíčky tiež musia udržiavať teplotu, vlhkosť a úroveň svetla..

V lete budú ešte príliš slabí, takže sa pestujú na balkóne alebo na chránenom mieste na pozemku a na jeseň sa vrátia na parapet.

Výsadba polyantovej ruže na otvorenom priestranstve

Môžu byť zasadené iba budúcu jar. Ak sa púčiky už objavili, odstránia sa. Najdôležitejšie je, aby rastlina rozvinula svoje korene a výhonky v prvom rode. Sadenice sa najskôr vytvrdia asi na 12 dní vonku a potom sa vysadia spolu s hlinenou hrudkou..

Výsadbová jamka by mala byť dostatočne široká a hlboká. Výsadba sa vykonáva prekládkou a ak sú korene otvorené, je potrebné ich narovnať. Koreňový krk by mal byť mierne pod úrovňou zeme. Kríky sú vysadené vo vzdialenosti asi 0,5-0,6 m. Kým sa sadenice neprijmú, musia byť dobre napojené..

Pred nástupom chladného počasia sa rastliny narežú, vylúhujú a tiež sa prikryjú listami a lutrasilom. Keď sa sneh roztopí, krycí materiál sa odstráni a Zem sa v ustálenom teplom počasí odhrnie..

Starostlivosť o ruže Polyanthus

Starostlivosť o ruže Polyanthus

Pri výsadbe a pestovaní ruží polyanthus je potrebné dodržať nasledujúce pravidlá.

Poloha

Sadenice sa vysádzajú v oblasti, ktorá je chránená pred vetrom, ale je dobre osvetlená. Do každej diery je možné pridať humus.

Mulčovanie

Ihly, piliny alebo slama môžu slúžiť ako mulč. To zlepší vlastnosti pôdy a uľahčí starostlivosť o rastliny..

Zalievanie

V suchom počasí sa polyantové ruže odporúčajú polievať každých niekoľko dní pri koreni. Keď je vonku chladno a vlhko, je lepšie ruže nepolievať..

Top dressing a hnojivá

Listové hnojenie hnojivami na ruže sa vykonáva najmenej raz za mesiac. A do pôdy sa zavádza kvasený humus alebo humus.

Prerezávanie

Pretože je táto rastlina malá, prerezávanie bude potrebné iba počas obdobia kvitnutia. Tie súkvetia, ktoré už vybledli, sú odrezané. Na jeseň sú výhonky rozrezané na polovicu. To vám umožní ich lepšie zakrytie na zimu..

Po odstránení prístrešku s nástupom jari je potrebné odrezať všetky vetvy, ktoré sú zmrazené alebo majú akékoľvek príznaky choroby. Ak existujú škvrny alebo zatemnené oblasti, odstránia sa na zdravý rez.

Zimovanie

Je nevyhnutné tieto rastliny na zimu zakryť. Ak žijete v strednom pruhu, je dovolené znížiť o 50%, potom sa koreňový krk pokryje zeminou do výšky asi 30 cm. V severných oblastiach je potrebné rastliny dodatočne pokryť slamou alebo olistenie a kryt nejakým netkaným materiálom. Na jar sa úkryt odstráni a keď prestanú nočné mrazy, rastlina sa zbaví zeme, ktorá je posypaná koreňovým krkom..

Druhy a odrody ruže polyanthus

Druhy a odrody ruží polyanthus

Hocus Pocus (Polyantha Rose Hocus Pocus)

Táto odroda sa vyznačuje dvojfarebnými kvetmi. Ich hlavné pozadie je bordové, sú na ňom malé škvrny a pruhy žltkastej farby. Púčik tejto polyantovej ruže má klasický tvar. Priemer kvetu je asi 7 cm.Každé kvetenstvo má 3-5 púčikov. Kríky sú malých rozmerov, majú veľa kvetov a prakticky neexistujú žiadne tŕne. Pretože je odroda pomerne odolná voči mrazu, môže sa pestovať v strednom Rusku. Priemerná výška kríka odrody Focus Pocus je až 60 cm. Rezané kvety si zachovávajú svoj atraktívny vzhľad asi 2 týždne.

De Capo (ruža Polyantha Da Capo)

Jedná sa o stredne veľké rastliny. Ich výška je zvyčajne asi 60 cm Púčik klasickej polyanthusovej ruže De Capo. Jedno kvetenstvo má zvyčajne 12-15 púčikov. Farba je svetlo ružová a aróma je veľmi slabá. Táto odroda má dobrú odolnosť voči bežným chorobám a strednú mrazuvzdornosť..

Víla (Polyantha Rose Fairy)

Patrí k vysokým, pretože výška kríkov je spravidla až 70 cm, zvyčajne kvitne o niečo neskôr ako iné odrody ruží polyanthus. V jednom kvetenstve tejto odrody je asi 35-40 púčikov. Kvety majú ružový odtieň a dvojitú textúru. Kvitnutie trvá až do nástupu chladného počasia, dostatočne hojného počas celej sezóny. Listy týchto rastlín majú bohatú zelenú farbu. Rozprestierajúci sa krík je 1 m alebo o niečo širší. Táto odroda nie je vyberavá na zloženie pôdy, môže rásť aj na dosť tienistom mieste. Ak je počasie dlhší čas vlhké, je potrebné prijať opatrenia na ochranu kríkov pred múčnatkou. Tiež môže trpieť čiernymi bodkami. Kvety sú dlho skladované v reze, majú skôr príjemnú arómu..

Maškaráda (Maškaráda Polyantha Rose)

Je to vysoká odroda odolná voči chorobám. Kríky rastú až 70 cm, ich listy sú tmavozelené. Kvety majú príjemnú arómu, veľké, voľné. V jednom súkvetí ich je asi 5. Kvitnú dlho a bohato. Kvety sú najskôr žlté a potom sa stanú bledo karmínovými.

Royal Minueto (Polyantha Rose Royal Minueto)

Kvety sú biele s červenými okrajmi, majú klasický tvar, veľké, asi 5 na kvetenstvo. Malý krík, asi 60 cm.

Staré zlato (Polyantha Rose Old Gold)

Vzťahuje sa na pôdny kryt. Výška kríka je asi 45 cm.V strede kvetu je marhuľa, zvyšok je svetlo žltý. Kvetenstvo má 10 veľkých kvetov. Miluje slnko a kultivovanú pôdu, nebojí sa chorôb.

Papageno (Polyantha Rose Papageno)

Papageno (Polyantha Rose Papageno)

Kvety sú veľké a husté. Okvetné lístky sú červené s ružovými a bielymi pruhmi. Púčiky majú klasický tvar. Mierne toleruje mráz, nebojí sa chorôb.

Šokujúca modrá (Polyantha Rose Shocking Blue)

Má dvojité veľké kvety. V kvetenstve je 12-15 lila-purpurových púčikov. Konáre sú husté, listy tmavé. Na rozdiel od mnohých iných druhov má jasnú arómu. Rastliny sú odolné voči chorobám.

Twister (Polyantha Rose Twister)

Kríky dosahujú výšku 1 m alebo viac. Kvety sú husté, majú priemer viac ako 10 cm, v súkvetí ich je asi 5. Keďže sa rastlina šíri, treba ju pred zimou odrezať. Kvety sú biele a karmínové.

Čínska bábika (Polyantha Rose China Doll)

Kvety majú nádherný perleťovo ružový odtieň. V jednom súkvetí spravidla až 50 kusov. Na kríku je veľa malých tmavých listov.

Štandardná ruža Teta Margyho ruža

Ruže Polyanthus sa niekedy pestujú ako štandardné ruže. Táto odroda vyzerá ako malý strom. Kvety sú veľké, majú svetlo ružový odtieň. Paniculate kvetenstvo, vyzerajte veľmi sofistikovane.

Červený diadém (Polyantha Rose Red Diadem)

Odroda pôdneho pokryvu. Kríky môžu mať rôzne výšky – od 40 do 85 cm Nebojí sa chorôb. Kvety sú veľké, dvojité, v každom súkvetí je asi 5. Majú matný červeno-oranžový odtieň. Listy sú malé, majú svetlo zelenú farbu. Kríky odrody Red Diadem kvitnú počas celej sezóny, rastú pomerne rýchlo. Dobre sa rozmnožuje odrezkami. Je potrebné zabezpečiť, aby sa vošky na rastline nerozšírili. Pôda by mala byť úrodná a oblasť by mala byť dobre osvetlená. Kríky tejto odrody musíte pravidelne zalievať a kŕmiť..

Diadem Rose (Polyantha Rose Diadem Rose)

Jedná sa o odrodu odrody Diadem, ale kvety sú kalichovitého tvaru a majú ružovú farbu. V súkvetí ich môže byť až 15. Kríky sú poddimenzované, majú kompaktný tvar.

Diadém biely (Polyantha Rose Diadem White)

Odroda s bielymi kvetmi, ktorá sa vyznačuje bohatým kvitnutím. Kríky je potrebné často kŕmiť a súkvetia treba odrezať, pretože v sezóne intenzívne kvitnú..

Polyanthus rose – prerezávanie, starostlivosť (video)

Starostlivosť o prerezávanie ruže PolyanthusStarostlivosť o prerezávanie ruže Polyanthus