Čisté odrody alebo hybridy: ktorý si vybrať?

Čisté odrody alebo hybridy: ktorý si vybrať?

Tí, ktorí pestujú zeleninu a ovocie viac ako jeden rok, poznajú dôležité rozdiely medzi čistou odrodou a hybridom. Najdôležitejšia vec je chuť. V tomto bode teda bezpodmienečne víťazí čistá odroda. Chovatelia urobili všetko, čo bolo v ich silách, a vyšľachtili veľké množstvo hybridov a snažili sa s každým novým výrobkom zlepšiť arómu a chuť. Mnoho farmárov sa však nielen vracia k organickým látkam, ale prechádza aj od krížencov k čistým odrodám..

Aké sú výhody čistých odrôd oproti hybridom, sa pokúsime vysvetliť v tomto článku.

Čo je to odroda a hybrid

Rozmanitosť Je definícia pre selektívne vybranú skupinu rastlín. Všetky tieto rastliny majú svoje vlastné charakteristické črty, aj keď sa navonok navzájom veľmi podobajú. Semená odrodových plodín si zachovávajú všetky tieto vlastnosti, aj keď sú vysádzané z roka na rok..

Hybrid – Toto je výsledok kríženia niekoľkých najlepších odrôd s cieľom zlepšiť vonkajšie, chuťové a ďalšie vlastnosti. Semená hybridov už nie sú schopné reprodukovať rastliny hodné kvality..

Pri nákupe semien z obchodu dávajte pozor na označenie F1. Tento nápis označuje hybrid.

Odroda alebo hybrid: čo je lepšie?

Odroda alebo hybrid: čo je lepšie?

Plusy hybridov

Rovnaký ideálny vzhľad plodov (tvar a veľkosť všetkých plodov je zvyčajne približne rovnaký).

Vysoký výnos.

Líši sa v odolnosti voči chorobám a škodcom.

Samoopelenie rastlín.

Nevýhody hybridov

Rastlina bude schopná preukázať všetky svoje výhody iba vtedy, ak pre ňu budú vytvorené všetky priaznivé podmienky:

  • Prítomnosť úrodnej pôdy.
  • Dodržiavanie teplotného režimu počas pestovania, náhle zmeny teploty majú negatívny vplyv.
  • Burina by mala byť úplne zadarmo.
  • Prísne dodržiavanie režimu zavlažovania (rastlina neprežije sucho, ale nadmerná vlhkosť môže poškodiť).
  • Včasné a početné kŕmenie.

Hybrid nemusí odolávať najmenším klimatickým zmenám alebo prírodným anomáliám. Nie je absolútne prispôsobený zmenám životného prostredia..

Najlepšie výnosy: čisté zeleninové odrody alebo hybridy

Výhody čistých odrôd

Minimálna závislosť od poľnohospodárskych strojov.

Ľahko prežije predčasné napájanie a kŕmenie.

Obsahujú veľké množstvo užitočných látok, pretože odrodové rastliny majú bližšie k prírode. Sú prírodné vo svojom biochemickom zložení. (Porovnajte lesné jahody s letnými jahodami a jahody z vašej záhrady s importovanými bobuľami).

Odrodové rastliny obsahujú oveľa viac vitamínov a ďalších užitočných zložiek..

Chuťové vlastnosti odrôd sú výrazne lepšie ako hybridy..

Odrodové plodiny, ak sa rozmnožujú semenami, si zachovávajú svoje najlepšie vlastnosti niekoľko generácií..

Odrody sú absolútne nenáročné, málo závisia od miesta pestovania, starostlivosti a údržby.

Odrodové rastliny sa budú môcť prispôsobiť prírodným a poveternostným zmenám, teplotným zmenám a rôznym klimatickým prekvapeniam a anomáliám.

Ovocné odrodové plodiny sú skladom biologicky aktívnych zložiek a vysokým obsahom látok užitočných pre ľudí..

Jednou z najväčších a najvýznamnejších nevýhod je náročnosť zberu kvalitných semien z plodín s krížovým opelením.

Nevýhody čistých odrôd

V porovnaní s hybridmi sú niektoré odrody opeľované včelami. Napríklad bez výnimky všetky odrody uhoriek, čo dáva letným obyvateľom a záhradníkom určité nepríjemnosti. Uhorky môžu mať stále horkú chuť a počet plodov je často malý (čo sa nedá povedať o hybridoch).

Jednou z najväčších a najvýznamnejších nevýhod je náročnosť zberu kvalitného osiva z krížovo opeľovaných plodín. Ak v záhrade alebo na záhradách dacha s mrkvou, tekvicou alebo akýmikoľvek krížovými plodinami rastú v tesnej blízkosti seba, potom sa navzájom opeľujú. To znamená, že ich najlepšie vlastnosti sú znížené alebo úplne stratené. Ale koniec koncov, na malom pozemku je ťažké izolovať rastliny v „bezpečnej“ vzdialenosti.

Každý záhradník sa môže sám rozhodnúť, čo si vybrať – hybridy alebo odrody..

Niektorí každoročne kupujú semená a rôzne minerálne doplnky v špecializovaných predajniach a považujú to za veľmi pohodlný a lacný (včasný) proces. Iní radi trávia veľa času vo svojich posteliach. Zaoberajú sa ekologickým poľnohospodárstvom, používajú iba prírodné hnojivá a zavádzajú mulčovanie. Starostlivo vyberajú tie najlepšie a najkvalitnejšie semená pre budúcu výsadbu. Hybridy s najväčšou pravdepodobnosťou pestujú tí, ktorí to robia komerčne. Záhradkári, ktorí chcú jesť skutočnú zeleninu a ovocie, robia chutné prípravy pre celú rodinu, je nevyhnutné, skôr alebo neskôr, vrátiť sa k odrodovým plodinám.

Ako experiment vysaďte na začiatok niekoľko odrôd paradajok. Pestované odrodové ovocie vám pripomenie chuť detstva, chuť paradajok zo záhradky vašej babičky.