Bieliaci stopkový zeler

Bieliaci stopkový zeler

Petiolátový zeler nie je ľahké pestovať na mieste. Pestovanie sadeníc a potom skutočnej silnej rastliny vyžaduje veľa úsilia. A nie vždy sa dosiahne výsledok, na ktorý bol pôvodne zameraný..

Mnoho odrôd tejto rastliny sa pestuje priekopovým spôsobom, to znamená v hlbokých zákopoch. Postupne, ako sa rastlina vyvíja, sú stonky posypané zeminou, aby vybielili a získali jemnejšiu chuť. Ak zeler rastie v obyčajnom lôžku, potom jeho stonky môžu byť tiež bielené. Tento postup musíte vykonať asi mesiac pred zberom..

Bieliaci stonkový zeler spočíva v oplotení alebo izolácii od slnečných lúčov rôznymi spôsobmi..

Kedy a ako správne bieliť stopkový zeler

Najlepší čas na začatie tejto procedúry je prvý septembrový týždeň. Zeler do tejto doby mal dosiahnuť výšku viac ako 30 cm. Izolácia od slnečného svetla je potrebná na to, aby sa rastlina zbavila horkej korenistej chuti a zosvetlila farbu stoniek..

Najprv musíte starostlivo zozbierať všetky zelené v zväzku a ľahko ich zviazať malým pásom látky. Potom pomocou hrubého papiera, lepenky alebo iného vhodného materiálu zabaľte celú rastlinu do kruhu tak, aby bola vrchná časť obalu pod listami a jej spodná časť bola pevne pritlačená k zemi. Obal je k rastline pripevnený páskou alebo textilným pásikom.

Zeler by mal byť v takom balení asi 20-25 dní, potom ho musíte vykopať spolu s koreňmi..

Metódy bielenia

Mnoho letných obyvateľov nepozná bielenie zeleru tým, že ho nakazí zeminou, pretože rastlina má nepríjemnú zemitú chuť. Stonky rastlín môžete pred slnečným žiarením skryť pomocou rôznych odpadov z obalov alebo zvyškov stavebného materiálu. Na tieto účely sa zmestia bežné noviny (v niekoľkých vrstvách), baliaci papier, stredne hrubá lepenka, škatule od džúsu alebo mlieka, ako aj penofol, orezávanie vlnitých rúr a dokonca aj plastové fľaše z tmavého plastu..

Napríklad z plastových fliaš môžete vyrobiť vysoké valce tak, že odrežete ich vrchnú a spodnú časť. Sú akoby nasadené na rastlinu a pevne pritlačené k pôde. Prázdne miesta v plastovom valci musia byť vyplnené padajúcim lístím alebo pilinami. Rovnakým spôsobom sa používajú odrezky zo širokých plastových alebo vlnitých rúr a kartónové obaly z potravinárskych výrobkov..

Zeler môžete tiež uzavrieť pred slnečným žiarením pomocou slamy, pretože okolo stonky vytvoríte hustý šok..

Odporúča sa používať iba materiál, ktorý nemá cudzie pachy, pretože rastlina ich absorbuje..

Žiadne bieliace odrody zeleru

Existuje mnoho odrôd stonkového zeleru. Všetci majú svoje pre a proti. Napríklad bežné odrody chutia skvele a majú dlhú trvanlivosť, je však potrebné bielenie stoniek. Existujú odrody, ktoré samy bielia, s ktorými sa nemusí dlho pohrávať, ale skladovanie je krátkodobé. Rastliny takýchto odrôd sa rýchlo kazia, treba ich jesť čo najskôr a tiež sa veľmi boja chladného počasia. Medzi odfarbovacie odrody patria: „Tango“, „zlaté“, „zlaté perie“, „celebrity“, „latom“.

Bieliaci stopkový zeler (video)

Bielenie stonkového zeleru. Pestovanie a ošetrovanie stonkového zeleruBielenie stonkového zeleru. Pestovanie a ošetrovanie stonkového zeleru