Príprava zemiakov na sadenie

Príprava zemiakov na sadenie

Takmer všetci letní obyvatelia veľmi zodpovedne pripravujú semená zeleniny pred výsadbou na mieste. Rovnako tak zemiaky, ktoré často rastú z hľúz, vyžadujú pred výsadbou prípravný proces. Existuje množstvo jednoduchých postupov, ktoré ovplyvnia skorý vznik zemiakov a ich výnos, ako aj zachránia pred niektorými chorobami. Analyzujme prípravný proces zemiakov na výsadbu.

Ekologizujúce hľuzy

Hľuzy zemiakov vybrané na výsadbu, ako je obvyklé, sa po zbere na jeseň zazelenajú. Aby ste to urobili, musíte dať zemiaky do 2-3 vrstiev na svetlé miesto, ale bez priameho slnečného svetla. Po 10 dňoch sa v zemiaku vytvorí hovädzie mäso z konzervy – poskytuje ochranu pred chorobami, hlodavcami a rôznymi škodcami a tiež hojí rany na hľuzách. Ale ak ste v zime nedokončili terénne úpravy, nebojte sa a urobte to len na jar..

Triedenie hľúz

Skúsení záhradníci radia triediť zemiaky a zlikvidovať nekvalitné a nezdravé hľuzy. Je lepšie to urobiť týždeň pred vylodením. Ako rozoznáte zemiaky, ktoré neprinesú úrodu? Na to potrebujete roztok močoviny: 1,5 kg na 10 litrov vody. Musíte do nej vložiť zemiaky. Výnosné a dobré zemiaky sa usadia na dne, zatiaľ čo choré a nezrelé budú na povrchu. Potom sa usadené hľuzy opatrne vysušia a rozdelia do hmotnostných skupín (skupina 1 – 80 – 100 g, skupina 2 – 50 – 80 g, skupina 3 – 25 – 50 g).

veľkosť zemiaka ovplyvňuje čas jeho vzniku

Prečo je toto oddelenie užitočné? A potrebujete to pre pohodlie výsadby zemiakov na záhradnom lôžku, berúc do úvahy veľkosť – určitú veľkosť na určité miesto. Pamätajte si, že veľkosť zemiakov ovplyvňuje čas ich vzniku a v záhrade s rovnakou veľkosťou zemiakov všetky naklíčia takmer súčasne. Stojí tiež za zmienku, že kríky s rovnakou dĺžkou sa dajú ľahšie sledovať a podľa toho aj striekať.

Ošetrenie hľúz fungicídmi

Na povrchu zemiakov nemôže žiť malý počet patogénov nasledujúcich chorôb: chrastavitosť, neskorá pleseň, alternaria, rhizoctonia, formóza. Na ochranu pred rozvojom chorôb je povolené ošetrenie biofungicídom.

Týždeň pred výsadbou zemiakov použite prípravok Planriz, tesne pred výsadbou Baksis, Alirin alebo Fitosporin a Binoram a Agat 25K sa používajú dvakrát: 5 dní pred výsadbou a priamo v deň vylodenia.

Vykurovacie a sušiace hľuzy

Krátko pred výsadbou zemiakov (10-15 dní) ich musíte dostať von zo zimného skladu a umiestniť ich na miesto s teplotou 18-20 ° C (vhodný je skleník), stačí ich pokropiť. Keď teplota klesne, prikryte hľuzy handrou alebo fóliou. Počas polmesiaca zemiaky zvädnú, zahrejú sa a stratia prebytočnú vlhkosť. Táto metóda dokonale zachováva hľuzy počas výsadby a zvyšuje klíčivosť..

Klíčiace zemiakové hľuzy

Táto metóda pomôže dosiahnuť veľkú úrodu zemiakov, od klíčenia až po vzhľad skutočných výhonkov. Vlastníci lužnej a hlinitej pôdy, alebo tej, v ktorej je nadbytok rašeliny, sa bez nej vôbec nezaobídu. Na klíčenie ich musíte preniesť na teplé a vlhké miesto 1 mesiac pred výsadbou hľúz. Na to je najvhodnejší skleník. Zemiaky je potrebné každý týždeň jemne obracať bez toho, aby sa lámali klíčky.

Klíčiace zemiakové hľuzy

Aké sú hlavné body počas klíčenia? Na začiatok je to udržiavanie rôznych teplôt cez deň (12-18 ° C) a v noci (okolo 6 ° C). Pokiaľ je to možné, malo by byť v interiéri uchovávané jeden týždeň pri teplote 20-22 ° С a zvyšný čas by sa mal znížiť na 7-8 ° С. To mnohým púčikom pomôže prebudiť sa a zároveň zabráni rozťahovaniu klíčkov. Dôležitá je aj zvýšená vlhkosť miesta, kde sú zemiaky pred výsadbou uložené, najoptimálnejšie je 85–95%. Pri nedostatku vlhkosti je často potrebné zemiaky zavlažovať vodou..

V čase, keď sú zemiaky vysadené, sa už objavia centimetrové výhonky a v spodnej časti koreňové základy. To zvyšuje rýchlosť klíčenia asi o 10-12 dní, na rozdiel od zemiakov, ktoré neklíčili..

Prachové hľuzy popolom

Väčšina záhradníkov zbožňuje popol kvôli dobrému účinku na obsah škrobu v zemiakoch, a preto je bežným záhradným hnojivom. Zemiaky namočené vo vode by mali byť ponorené do popola tesne pred výsadbou – to zvýši výnos a posilní budúce mihalnice.

Môžu byť použité všetky vyššie uvedené spôsoby prípravy pred sejbou zemiakov, ale nie všetky sú požadované. Stačí, aby ste niektoré z nich uplatnili – stanovte si, aké máte podmienky na pestovanie zemiakov a čas, ktorý môžete v horúcich dňoch venovať záhrade..