Špargľa

Rastlina špargle

Špargľa (Asparagus) alebo špargľa je členom rodiny špargle. Tento rod zahŕňa viac ako 200 rôznych druhov, ktoré žijú v suchých oblastiach. Ide o trávy alebo poloker s vyvinutými koreňmi a rozvetvenými, najčastejšie plazivými výhonkami..

Špargľa je užitočná jedlá rastlina. Klíčky niektorých niektorých druhov sa považujú za skutočné lahôdky. Je zaujímavé, že starí Gréci sa snažili túto zeleninu nejesť, aj keď vedeli o jej požívateľnosti. Táto tradícia bola spojená s legendou o dievčati, ktoré sa uchýlilo pred prenasledovaním do špargľových polí. Egypťania pestovali špargľu na praktické aj dekoratívne účely. Špargľové jedlá sú v Nemecku dodnes obzvlášť obľúbené. Pred niekoľkými storočiami bola táto zelenina tam taká cenená, že ju bolo možné ochutnať iba v kráľovskom paláci. Špargľu oceňujú aj v krajinách juhovýchodnej Ázie. Zo všetkých druhov jedlej špargle – liečivej.

Popis špargle

Popis špargle

Špargľa je bylinná zeleninová plodina. Jedná sa o rastlinu s veľkým a mocným oddenkom a rozvetvenými stonkami laty. Na vetvách sú zväzky kladódií – malé ihličkovité konáre, ktoré sa tvoria v pazuchách listových platní. Špargľové listy – malé, ostnaté alebo šupinaté, s pomerne tvrdými ostrohami v spodnej časti.

V pazuchách sa tvoria aj malé kvety, sú umiestnené jeden po druhom alebo tvoria súkvetia, kefy alebo štíty. Po odkvitnutí sú plody viazané – bobule s jedným alebo viacerými semenami, ktoré zostávajú životaschopné až 5 rokov. Tvoria ich iba samičie exempláre rastlín. Napriek atraktívnemu vzhľadu sú červené bobule nejedlé..

Na výživu sa používajú iba mladé výhonky rastlín, na ktorých sa listy nestihli otvoriť: potom sú príliš tvrdé na konzumáciu. Mužské exempláre špargle sa zároveň považujú za produktívnejšie. V sezóne je možné z jedného kríka zozbierať asi 9-30 týchto vrcholov – budú stačiť na niekoľko porcií prílohy. Vzhľadom na nízky výnos je špargľa dosť drahá. V závislosti od konkrétnej odrody môže byť farba takýchto výhonkov zelená, fialová alebo zmiešaná. Biele výhonky nie sú znakom odrody, ale stonky špargle, ktorá sa vyvinula pod zemou alebo pod tmavým prístreškom.

Je pozoruhodné, že výrobok známy ako „kórejská“ alebo „sójová“ špargľa nemá nič spoločné so zeleninovými plodinami. Vyrába sa zo sójového mlieka.

Ako pestovať špargľu. Stránky "Záhradný svet"Ako pestovať špargľu. Stránky

Stručné pravidlá pre pestovanie špargle

Tabuľka poskytuje súhrn pravidiel pre pestovanie špargle vonku..

Pristátie Semená sa vysievajú na sadenice uprostred jari, transplantácie do otvoreného terénu sa vykonávajú začiatkom leta.
Osvetlenie Pestujte špargľu na svetlom a otvorenom mieste..
Režim zavlažovania Asi 10 dní po zasiatí budú klíčky potrebovať dostatok vlahy, v období sucha sa plodiny polievajú denne a po zvyšok času sa riadi stupňom sušenia pôdy. Snažia sa ho neustále udržiavať mierne vlhký..
Pôda Vhodná je výživná piesočnato -hlinitá pôda.
Top dressing 7-10 dní po transplantácii do otvoreného terénu sa kríky oplodnia zriedenou kašou, po ďalších 3 týždňoch – roztokom (1:10) vtáčieho trusu, pred začiatkom mrazu – komplexným minerálnym zložením.
Reprodukcia Semená.
Škodcovia Bežní záhradní škodcovia (napríklad vošky), ako aj hmyz charakteristický pre zeleninu: muchy, chrobáky a krekry.
Choroby Rôzne druhy hniloby, hubové choroby.

Pestovanie špargle zo semien

Pestovanie špargle zo semien

Výsev semien

Ak zasejete špargľu priamo do záhrady, vznik sadeníc sa bude dlho odkladať. Aby sa skrátila čakacia doba, špargľa sa spravidla vysieva na sadenice. Za týmto účelom sa semená vopred ošetria a nechajú sa vo vlažnej vode asi 3-4 dni. Voda sa vymieňa dvakrát denne. Namiesto toho sa na namáčanie môže použiť roztok manganistanu draselného. Keď sú semená napučané, vyložia sa na vlhkú handričku a čakajú, kým sa vytvoria klíčky. Keď ich dĺžka dosiahne 2-3 mm, môžete začať s výsevom. Na špargľu sú vhodné stredne veľké črepníky na sadenice (0,1-0,2 L) alebo bežná debnička. Vybraný kontajner je naplnený zmesou záhradnej zeminy, rašeliny, hnoja a dvojitej dávky piesku. Ak semená rastú v spoločnej nádobe, zachováva sa medzi nimi vzdialenosť asi 6 cm. Každé semeno je pochované iba pár milimetrov, potom sa hrnce alebo krabica vyberú na svetlé a teplé (asi 25 stupňov) miesto. Sadenice sa zavlažujú denne. So vznikom sadeníc – po 7-10 dňoch by mali byť jemne posypané rašelinou. Po niekoľkých týždňoch sa sadenice prvýkrát nakŕmia plnou minerálnou kompozíciou v nízkom dávkovaní.

Môžete sa tiež pokúsiť množiť mladú špargľu delením oddenkov, ale takto získané výsadby starnú a strácajú produktivitu oveľa rýchlejšie..

NAJLEPŠÍ A NAJjednoduchší spôsob osevu špargle na sadenie!NAJLEPŠÍ A NAJjednoduchší spôsob SEKÁCIE ŠPARÁLA NA SEDENINU!

  Ako pestovať stonkový zeler zo semien

Zber

Zber sadeníc sa vykonáva iba vtedy, ak sa sadenice pestujú v spoločnej nádobe. Keď sadenice dosiahnu veľkosť 15 cm, presadia sa do väčšej škatule, pričom medzi kríkmi zostane vzdialenosť 10 cm Pri presádzaní koreňov špargle sa odporúča ich mierne skrátiť. Niekoľko dní po tomto postupe sa sadenice znova nakŕmia. Po ďalšom týždni začnú sadenice tvrdnúť a prenášať ich na vzduch, kým nebudú môcť byť celý deň vonku. Potom môžu byť pripravené rastliny transplantované do záhrady..

Špargľa doma

Špargľa spravidla rastie doma iba vo fáze sadeníc – do leta bude potrebné mladé kríky transplantovať do otvoreného terénu. Vzhľadom na dlhý a silný koreň v nádobe sa zeleninová špargľa nebude môcť úplne rozvinúť, takže z nej nebude možné zberať. Odrody rastlín na výživu majú hrubšie výhonky, preto ich možno pestovať iba vonku alebo v skleníku. Špargľa, pestovaná doma výlučne na dekoratívne účely, sa zvyčajne označuje latinským názvom – špargľa.

Výsadba špargle vonku

Výsadba špargle vonku

Čas nastúpiť

Na otvorenom priestranstve sa sadenice prenesú začiatkom júna, keď sa úplne obídu spätné mrazy. Aby boli kríky produktívnejšie, umiestnia sa na slnečné a vetrom chránené miesto v blízkosti steny alebo plotu. Rastúce kríky tam nebudú zasahovať do iných rastlín. Zvlášť dôležité je aj odvodnenie pôdy, rastliny zle vnímajú stagnáciu vlhkosti v koreňoch, preto by ste špargľu nemali vysádzať tam, kde je vysoká podzemná voda. Pri správnom výbere miesta tam kultúra môže rásť asi 20-25 rokov..

Príprava pôdy

Na špargľu dobre poslúži výživná piesočnato -hlinitá pôda. Miesto na výsadbu je pripravené vopred – od jesene. Všetky buriny sa odstránia zo záhradného záhona a vykopú sa asi pol metra do hĺbky a do pôdy sa pridá superfosfát (70 g na 1 m2), síran draselný (40 g) a kompost (asi 17 kg). Na jar, potom, čo sa sneh roztopí, sa lôžko porastie a do pôdy sa opäť zavedú prísady: dusičnan amónny (20 g na 1 meter štvorcový) a popol z dreva (asi 60 g). Kyslá pôda na pestovanie špargle nebude fungovať. Predtým by to malo byť vápno. Na 1 štvorcový m pôdy sa aplikuje od 300 do 700 g dolomitovej múky niekoľko mesiacov pred výsadbou.

Pravidlá pristátia

Ako správne zasadiť špargľuAko správne zasadiť špargľu

Pred výsadbou sú na záhradnom lôžku pripravené jamy hlboké asi 30 cm a široké asi 40 cm. Medzi nimi je zachovaná vzdialenosť 40 cm až 1 m. Potom sa do otvoru naleje kopec voľnej pôdy. Na kopec sa umiestni sadenica, ktorá opatrne rozloží svoje korene. V prípade potreby sa dajú mierne skrátiť. Rozsah, v akom sú sadenice zakopané, sa môže líšiť. Potom je diera úplne pokrytá zeminou, podbíjaná a napojená. Po úplnom vstrebaní by malo byť lôžko mulčované suchou zeminou..

Sadenice špargle sa niekedy prenesú na záhony pred zimou. V tomto prípade sú schúlené a úplne zakopávajú výhonky v zemi, aby chránili oddenky pred mrazom. Zhora je výsadba mulčovaná pomocou humusu alebo rašeliny. Hoci špargľa dobre znáša chlad, mladé rastliny sú považované za citlivejšie a nemajú radi spätné mrazy. Dospelé kríky s rizikom malého snehu a krutej zimy by mali byť pokryté smrekovými vetvami.

Starostlivosť o špargľu

Starostlivosť o špargľu

Starostlivosť o špargľu je takmer rovnaká ako pestovanie mnohých ďalších druhov zeleniny. Rastliny sa pravidelne zalievajú, odstraňujú buriny, hnojia a tiež uvoľňujú oblasti v blízkosti kríkov a uličiek. Hĺbka uvoľnenia by mala byť asi 7 cm, pričom sa korene výsadby snažte nerušiť. Prvých pár rokov je možné v uličkách pestovať zeleň. Aby ste zabránili pádu rastlín na zem v dôsledku silného nárazového vetra alebo zrážok, mali by ste v uličkách ťahať laná.

Zalievanie

Prvých pár týždňov po výsadbe bude špargľa potrebovať pravidelnú a výdatnú zálievku. Potom sa množstvo použitej vody postupne zníži, ako aj frekvencia zavlažovania. V suchých časoch sa špargľa polieva denne – ak pôda v záhonoch príliš preschne, ovplyvní to chuť stoniek. Stanú sa tvrdšími a začnú trpko chutiť. Stagnácia kvapaliny v koreňoch výsadby je však vnímaná horšie ako sucho alebo mráz..

Top dressing

Na aktiváciu rastu stoniek sa špargľa po prvom zaburinení zaleje roztokom kaše s vodou (1: 6). Po 3 týždňoch sa kríky kŕmia vtáčím trusom zriedeným vodou v pomere 1:10. Posledné kŕmenie sa vykonáva na jeseň, pred nástupom mrazov, tentoraz sa minerálna kompozícia zavádza pod kríky.

Ak bola pôda pred výsadbou sadeníc predhnojená, bude potrebné špargľu nakŕmiť iba v 2. roku kultivácie..

  Vlastnosti pestovania a starostlivosti o squash

Prerezávanie

Na jeseň sú suché výhonky kríkov opatrne narezané na koreň, snažiace sa nepoškodiť samotný koreňový systém a spálené. Ak rastliny rozhodne neboli ovplyvnené škodcami alebo hubovými chorobami, stonky nemožno odrezať, ale nechať ich zahriať krík..

Zber a skladovanie špargle

Zber a skladovanie špargle

Prvých pár rokov pestovania špargľa buduje koreňový systém, takže plodina sa v tomto období nezberá. Špargľa sa zbiera iba v 3. roku kultivácie. Technika zberu stoniek sa bude líšiť v závislosti od požadovanej farby špargle. Na získanie dlhého a rovnomerného bieleho výhonku sa odporúča spudovať kríky od jesene alebo skoro na jar (asi 30 cm). Na jar môžete hlinené hrebene dodatočne pokryť tmavým filmom, ktorý neumožňuje prejsť svetlom. Výhonky by mali byť odrezané alebo úhľadne odlomené predtým, ako sa hlavy objavia nad povrchom pôdy, potom, čo sa zem nad nimi začne mierne rozchádzať. Pôda sa starostlivo prehrabá a potom sa výhonky odlomia a ponechajú pár centimetrov pahýľ.

Je jednoduchšie získať zelenú a purpurovú špargľu – ich stonky sa prerezávajú potom, čo výhonok dorastie späť do výšky asi 15 – 20 cm nad zemou, než sa mu otvorí hlava. Takéto kríky nevyžadujú hilling, takže môžu byť zasadené hustejšie. Príliš tenké výhonky by ste nemali trhať. Od konca júna sa zber už neuskutočňuje, čo dáva rastlinám čas pripraviť sa na zimu. Po ukončení postupov zberu sa lôžko uvoľní, zaleje a nakŕmi. Pravidelné hilling môže tiež súvisieť s vývojovými charakteristikami koreňov špargle. Jeho mladé korene prerastajú staré a každoročne rastlinu dvíhajú stále vyššie. Pravidelné hilling a mulčovanie zabráni vysušeniu a prehriatiu koreňov kríka.

Stonky sa nakrájajú na jedlo asi v máji, kým im rozkvitnú hlávky. Zber sa vykonáva ráno alebo večer raz za 1-2 dni, pričom sa vybraný výhonok opatrne odlomí alebo odreže, aby sa nepoškodil zvyšok výhonku. Počas prvej sezóny zberu stoniek sa z jednej rastliny odstráni maximálne päť výhonkov, inak môže byť výsadba príliš oslabená. Ako sa kríky vyvíjajú, z každého možno za sezónu získať asi 30 výhonkov..

Na skladovanie by mali byť zozbierané stonky zabalené do vlhkej handričky (bez umývania) a vložené do chladničky. Môžu tam ležať od niekoľkých týždňov do 4 mesiacov, v závislosti od podmienok rastu a vlastností odrody. Aby sa výhonky nedeformovali, odporúča sa umiestniť ich zvisle. Je dôležité udržať špargľu mimo zapáchajúcich potravín – inak sa môžu rýchlo nasýtiť ich vôňou. Samotná čerstvá špargľa je bez zápachu. Zelenina sa tiež hodí na mrazenie.

Špargľu môžete jesť čerstvú, varenú, vyprážanú, konzervovanú a pridávať do rôznych jedál. Varené zeleninové výhonky často chutia ako zelený hrášok..

Choroby a škodcovia špargle

Choroby

Choroby špargle

Špargľa je považovaná za rastlinu odolnú voči chorobám, ale niekedy môže byť ovplyvnená rôznymi infekciami. Medzi nimi:

Hrdza

Pôvodcom tejto choroby je huba, ktorá postupne ovplyvňuje vývoj rastliny. Ovplyvnené kríky začínajú v raste zaostávať za ostatnými a takmer nevytvárajú nové výhonky a časti ich stoniek sú pokryté tmavými hrdzavými škvrnami. Do konca leta takéto rastliny s predstihom zožltnú, pričom nestihnú vytvoriť dostatok nových koreňov a púčikov, čo v budúcej sezóne výrazne ovplyvní zber..

Vo vlhkom lete sa zvyšuje riziko hrdze; Mimoriadne náchylné sú na to aj výsadby v podmáčanej pôde alebo rastúce v oblasti s vysokým podzemným vodným tokom..

Rhizoctonia

Najčastejšie je táto choroba charakteristická pre okopaniny, ale v niektorých prípadoch môže postihnúť aj kríky špargle. Kríky rastúce v blízkosti záhonov s mrkvou sú ohrozené..

Fusarium

Táto choroba sa nazýva aj hniloba koreňov. Jeho vývoj je ovplyvnený zvýšenou vlhkosťou pôdy. Infekcia vedie k problémom s koreňovým systémom a krkom, čo ovplyvňuje zdravie celého kríka. V počiatočných štádiách je možné chorobu liečiť fungicídmi, ale prílišné poškodenie povedie k smrti špargle..

Škodcovia

Špargľové škodce

Zdravé kríky špargle zvyčajne odolávajú útokom škodlivého hmyzu, ale niekedy také druhy môžu poškodiť výsadbu ako:

Špargľový chrobák

Listové chrobáky boli predstavené zo západoeurópskych krajín spolu so špargľou. Jedná sa o tmavo modré chyby s červeným okrajom a svetlými škvrnami na chrbte. Listové brouky sa živia všetkými nadzemnými časťami rastliny, vrátane stoniek, kvetov a ovocia. Takýto hmyz sa objavuje už na jar, ale jeho vrchol aktivity nastáva uprostred leta..

Špargľová muška

Malá hnedá muška so žltou hlavou a končatinami sa živí stonkami rastlín a obhrýza v nich množstvo priechodov. Takéto útoky vedú k deformácii výhonkov a ich následnému sušeniu..

Spracovanie špargle

Najlepším spôsobom, ako chrániť špargľu pred chorobami a škodlivým hmyzom, je dodržiavanie poľnohospodárskych techník jej pestovania, ako aj včasné preventívne ošetrenia. Aby sa zabránilo hubovým chorobám, sú kríky ošetrené fungicídmi: roztokom kvapaliny Bordeaux, Topaz, Fitosporin alebo inými podobnými zlúčeninami.

  Repa

Karbofos sa najčastejšie používa proti škodcom. Jedná sa o nízko toxický insekticíd, ktorý nemá štipľavý zápach. Namiesto toho môžete použiť akékoľvek iné prostriedky podobnej akcie, pričom dôsledne dodržiavajte jeho pokyny. Chemikálie sa používajú iba po zbere, ak sú na kríkoch jasné známky prítomnosti škodcov. Okrem priameho spracovania kríkov by sa mala čo najčastejšie kontrolovať všetka výsadba na mieste, ako aj zistené chrobáky a ich spojky. Pravidelné odstraňovanie buriny a hygienické postupy na odstránenie vysušených častí kríkov pomôžu predchádzať výskytu hmyzu. V blízkosti záhonov so špargľou môžete zasadiť aj plodiny, ktoré odháňajú hmyz – nechtík, nechtík a ďalšie rastliny, ktoré vypúšťajú fytoncidy. Paradajky sú teda považované za dobrého suseda so špargľou..

Druhy a odrody špargle s fotografiou

Druhy a odrody špargle s fotografiou

Zeleninová špargľa je podľa vzhľadu rozdelená do troch skupín:

  • zelená – najobľúbenejšia odroda, známa už od čias starovekého Ríma. Rimania používali špargľu ako liek.
  • Fialová – nazývaný aj červený. Považuje sa za vzácnejší a má horkú chuť. Po tepelnom spracovaní jeho stonky zmenia farbu na zelenú.
  • Biela (bielená, bez chlorofylu) – verí sa, že stonky, ktoré rástli v tme, sú jemnejšie a chutnejšie.

Odrody rastlín sú tiež klasifikované podľa načasovania zberu. Medzi najbežnejšie odrody patria:

  • Argentelskaya – odroda stredne skorého dozrievania. Má bielo-ružové stonky, ktoré na slnku sfarbujú do fialova so zeleným odtieňom. Buničina má svetlo žltú farbu a je šťavnatá;
  • Gainlim – odroda skorého zrenia s vysokými stonkami, ktorá sa vyznačuje dobrou chuťou;
  • Mary Washington – špargľa americká, stredne skoro dozrievajúca, vhodná na pestovanie v miernom podnebí. Vytvára veľké stonky, sfarbené do odtieňov červenej alebo fialovej. Na jasnom slnku sa hlavy takejto zeleniny môžu zazelenať;
  • Skorá žltá – ruská odroda skoro dozrievajúca, takmer bez chorôb a poskytujúca dobrú úrodu. Stonky sú jemné, s ľahkým dužinou a hustou žltkastou hlavou;
  • Sláva Braunschweigu – odroda neskorého dozrievania, ktorá tvorí veľké množstvo stoniek s bielou a šťavnatou dužinou. Často sa používa pri konzervácii;
  • Snehová hlava – kríky strednej zrelosti, vrcholy stoniek sú špicaté a natreté nabielo. Výhonky sa často konzumujú čerstvé;
  • Cárska – odroda, ktorá stredne dozrieva, je odolná voči suchu a silným mrazom a odoláva aj škodlivému hmyzu. Stonky sú zelené, ihlicovité.

Vlastnosti a použitie špargle

Vlastnosti a použitie špargle

Užitočné vlastnosti

Špargľa je považovaná za pochúťku nielen kvôli svojej relatívnej vzácnosti. Táto zelenina obsahuje veľa vitamínov, vrátane vitamínov A, C, K, E, PP a B. Rastlinné stonky obsahujú kyselinu listovú a vlákninu, ako aj mnoho pre telo cenných mikroelementov – vrátane medi, železa, horčíka atď..

Špargľa je považovaná za nízkokalorickú, preto je často zaradená do rôznych diét. Pridanie tejto zeleniny do jedálneho lístka pomáha posilniť kosti a posilniť spojivové tkanivá, zlepšuje funkciu srdca, podporuje funkciu obličiek a pečene a tiež zlepšuje krvotvorné procesy..

Prítomnosť kyseliny listovej robí zo špargle hodnotnú zeleninu pre tehotné ženy. Môže byť tiež použitý ako súčasť terapie po infarkte. Obsahuje asparagín, ktorý pomáha zlepšovať srdcovú aktivitu, znižuje krvný tlak a rozširuje cievy. Kumarín je prospešný aj pre srdce, pomáha čistiť krv a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Špargľa je schopná zbaviť telo toxínov a zlepšiť fungovanie vylučovacieho systému..

Rastlina sa používa aj v kozmeteológii. Špargľová šťava má čistiaci, zjemňujúci a vyživujúci účinok na pokožku, zmierňuje bradavice a drobné mozoly.

Prečo je špargľa taká užitočná a hodnotná? Špargľa – prospieva a škodí telu.Prečo je špargľa taká užitočná a hodnotná? Špargľa - prospieva a škodí telu.

Kontraindikácie

Napriek nepochybným výhodám špargle by sa nemala konzumovať bez obmedzení. Konštantná prítomnosť zeleniny v strave vedie k ukladaniu solí kyseliny šťaveľovej, čo môže niekedy viesť k výskytu urolitiázy. Súčasne existuje názor, že špargľa naopak slúži ako prevencia tejto choroby vďaka svojim diuretickým vlastnostiam..

Zeleninu by nemali jesť ľudia, ktorí majú problémy s tráviacim traktom – saponín v nej obsiahnutý môže pôsobiť dráždivo na sliznicu žalúdka. Ľudia s cystitídou, prostatitídou, reumatizmom kĺbov alebo alergiou na látky obsiahnuté v výhonkoch by sa tiež mali zdržať jedál s touto zeleninou..