Striedanie zeleninových plodín: schéma pre organické záhony

Striedanie zeleninových plodín: schéma pre organické záhony

Každý skúsený letný obyvateľ vie, že nie je možné každoročne vysádzať na tej istej ploche rovnaké zeleninové plodiny. To negatívne ovplyvní zber. Miesto pristátia sa musí nielen každoročne meniť, ale musí brať do úvahy aj predchodcov. Ak sa budú dodržiavať tieto odporúčania, budúca úroda sa bude vždy len zvyšovať, pretože zeleninové rastliny už nebudú trpieť škodcami a rôznymi infekčnými chorobami, početnými burinami. Pôda v organických lôžkach sa nakoniec stane nielen hlavným zdrojom výživy rastlín, ale aj ich spoľahlivou ochranou.

Existuje osvedčená schéma striedania plodín, ktorá pomôže každoročne postupne aktualizovať záhony a prejsť na ekologické poľnohospodárstvo. Je to časovo náročné podnikanie, urobte si preto čas a najskôr si postavte aspoň jednu záhradnú posteľ za rok, pričom vezmite do úvahy všetky dôležité body. Pri trpezlivom dodržiavaní všetkých pravidiel môžete získať odmenu v podobe nevídanej úrody.

Schéma striedania plodín pre organické záhony

Schéma striedania plodín pre organické záhony

Prvý rok

S príchodom skorej jari začnite stavať svoje prvé organické lôžko. Organický odpad v ňom sa veľmi rýchlo rozloží a vygeneruje veľa tepla. Tieto podmienky pestovania sú ideálne pre akékoľvek tekvicové plodiny. Preto najskôr hotové lôžko vylejte roztokom s účinnými mikroorganizmami, potom ho prikryte nepriehľadným hustým filmom a vyrežte do neho otvory na výsadbu zeleniny.

Takáto „teplá“ posteľ je ideálnym miestom pre uhorky, tekvicu, cuketu a tekvicu.

Na konci teplého obdobia, keď sa v záhrade zbiera posledná zelenina, je potrebné na ňu vysiať jeden z siderátov (napríklad nechtík alebo strukoviny). Pestovanú zeleň by ste mali nechať nepokosenú až do skorej jari..

Druhý rok

Druhé lôžko je postavené podľa rovnakých pravidiel a je opäť posiate tekvicovými plodinami. Paradajky, repa alebo akékoľvek odrody kapusty sú teraz vysadené na prvom lôžku.

  Odrody mrkvy

Po zbere sa obe záhony vysejú zeleným hnojom: prvé s reďkovkou alebo horčicou a druhé so strukovinami.

Tretí rok

Tretia organická náplasť je opäť posiata tekvicovými semienkami, druhá – kapustou alebo paradajkami a úplne prvá – zeler, mrkva a cibuľa.

Zakaždým, keď sa sezóna dacha skončí zberom a sejbou záhonov zeleným hnojom. Posteľ „prvého roka“ je posiata strukovinami, „druhý rok“ – horčica alebo reďkovka a úplne prvé lôžko – krížik.

Štvrtý rok

Schéma striedania plodín a výstavba záhonov sa z roka na rok opakujú. Teraz je tu štvrtá posteľ.

Na úplne prvom lôžku sa teraz odporúča sadiť zemiaky, sladkú a feferónku alebo baklažány. Na ostatných troch – všetko je zasiate podľa vypracovanej schémy.

Pokiaľ ide o sideráty, tie sú tiež vysiate podľa osvedčeného plánu. Na úplne prvej posteli v tomto roku môžete vysiať aj strukoviny.

Piaty rok

Táto letná chata sa začína stavbou piateho lôžka.

Pôda na prvom lôžku už obsahuje minimálne množstvo živín, pretože biomasa sa úplne rozložila. Na tomto lôžku sa odporúča pestovať všetky druhy zelene – kôpor, petržlen, šťavel, šalát, ako aj reďkovky alebo repa..

Vlčí bôb je najvhodnejší ako zelené hnojenie pre prvé organické lôžko a pre ostatné sa výsev vykonáva podľa špeciálnej schémy.

Šiesty rok

Podľa vypracovanej schémy sa práce vykonávajú na novej posteli a na predchádzajúcich štyroch. Plán práce sa mení iba pre záhon šiesteho roku výsadby.

Najprv sa odporúča vysadiť skorú zeleninu – čínsku kapustu, mrkvu, repu, reďkovku alebo listy šalátu. Dozrievajú do konca júla a v auguste môžete pokračovať v práci v záhrade. Po zbere zeleniny je potrebné vysadiť sadenice jahôd, ktoré budú rásť, rozvíjať sa a prinášať ovocie 3-4 roky.

  Prečo cesnak zožltne a čo s tým robiť

Ekologické poľnohospodárstvo nezahŕňa vykopávanie postelí. Pred výsadbou semien alebo sadeníc stačí uvoľniť pôdu.

Pri šesťročnom sledovaní striedania plodín na ekologických záhonoch možno pozorovať skvelé pozitívne výsledky:

  • Počet škodcov a chorôb sa znížil na minimum.
  • Organický odpad v lôžkach pomáha revitalizovať pôdu.
  • Je tu viac voľného času, takže ho nemusíte tráviť kopaním a polievaním postelí, ako aj bojom s burinou..

Aby bolo možné previesť celý pozemok na organické postele, je možné v budúcnosti postaviť nie naraz, ale 2 až 3 postele za jeden rok..

Pre pohodlie odporúčame použiť tabuľku, v ktorej je navrhnutá zovšeobecnená schéma striedania plodín..

Prvá posteľ Druhá posteľ Tretia posteľ Štvrté lôžko Piate lôžko Šieste lôžko
Prvý rok Akékoľvek tekvicové plodiny
Druhý rok Akékoľvek odrody kapusty, repy, paradajok Akékoľvek tekvicové plodiny
Tretí rok Cibuľa, zeler, mrkva Akékoľvek odrody kapusty, repy, paradajok Akékoľvek tekvicové plodiny
Štvrtý rok Zemiaky, sladká i pálivá paprika, baklažány Cibuľa, zeler, mrkva Akékoľvek odrody kapusty, repy, paradajok Akékoľvek tekvicové plodiny
Piaty rok Zelené plodiny, repa, reďkovka Zemiaky, sladká i pálivá paprika, baklažány Cibuľa, zeler, mrkva Akékoľvek odrody kapusty, repy, paradajok Akékoľvek tekvicové plodiny
Šiesty rok Sadenice jahôd Zelené plodiny, repa, reďkovka Zemiaky, sladká a pálivá paprika, baklažány Cibuľa, zeler, mrkva Akékoľvek odrody kapusty, repy, paradajok Akékoľvek tekvicové plodiny

Video – čo je striedanie plodín, ako zorganizovať striedanie plodín na letnej chate

  Nútenie na zelenú viacročnú cibuľu