Ako pestovať gatsania v záhrade

Gatsania: pestovanie zo semien doma

Gatsania je krátka rastlina, ktorá priťahuje záhradkárov živým kvitnutím. To vyvoláva otázku: gatsaniya rastúci zo semien doma ťažké alebo nie? Ak sa budete riadiť našimi radami, potom táto úžasná trváca kvetina bude zdobiť miesto dlho..

Ako pestovať gatsania vonku

Gatsaniya svojim vzhľadom pripomína harmanček, zatiaľ čo listy na chrbte mnohých druhov sú pokryté sivou chmýří. Vlasťou gatsanie je Afrika, takže miluje teplé podnebie. Kvety kvitnú za slnečných dní, preto sa rastlina nazýva „poludňajšie zlato“. Druh Talent je obľúbený, pretože kvety zostávajú otvorené kedykoľvek počas dňa..

Gatsaniya svojim vzhľadom pripomína harmanček, zatiaľ čo listy na chrbte mnohých druhov sú pokryté sivou chmýří. Vlasť gatsanie - Afrika

Ak sa rozhodnete pestovať gatsaniya na otvorenom priestranstve, budete musieť najskôr pestovať sadenice zo semien. Je to spôsobené tým, že semená klíčia dlho. Aby ste to urobili, musíte pripraviť veľké boxy, naplniť ich pôdou pieskom a štrkom. Uvoľnite pôdu a potom ju nalejte dezinfekčným roztokom manganistanu draselného. Zasejte semená vo forme šachovnice vo vzdialenosti 3 cm od seba a jemne ich posypte zemou. Je dôležité zabezpečiť dobré osvetlenie, na to je vhodná bežná denná lampa..

Zasejte semená vo forme šachovnice vo vzdialenosti 3 cm od seba a jemne ich posypte zemou. Je dôležité zabezpečiť dobré osvetlenie, na to je vhodná bežná denná lampa.

Najlepšie je zasadiť gatsania v marci alebo apríli, potom v máji budete mať dobré sadenice tejto kvetiny. Sadenice bude potrebné opatrne transplantovať do otvoreného terénu. Pokúste sa udržať vzdialenosť medzi sadenicami asi 20 cm.

Prečítajte si tiež: Plamienok, výsadba a starostlivosť o vonku

Vyberte si vo svojej záhrade slnečné miesto, pretože je to rastlina milujúca slnko. Nebojí sa vetra a teplotných zmien. Stačí mu prirodzené zrážky, takže sa nemôžete obávať. Gatsania navyše dobre vychádza s inými rastlinami v záhrade, preto je vhodná na záhon, ktorý kvitne celé leto.

Tento africký harmanček vyzerá krásne v kvetináčoch a kvetináčoch, takže ozdobí nielen vašu záhradu, ale aj balkón. Od júna do septembra vás gatsania poteší príjemným kvitnutím..

  Najlepšie odrody popínavých rastlín do záhrady

Choroby a škodcovia gatsanie

Napriek tomu, že je tento kvet celkom nenáročný, musíte ho napriek tomu chrániť pred škodcami, ako sú vošky. Za týmto účelom vysaďte cibuľu a cesnak vedľa žltého harmančeka. Bordeauxská kvapalina pomôže zbaviť sa sivej plesne, ktorá poškodzuje listy rastliny. Na roztoče pavúkov pomôžu insekticídy a slimáky a slimáky bude potrebné odstrániť ručne.

Bordeauxská kvapalina pomôže zbaviť sa sivej plesne, ktorá poškodzuje lístie rastliny. Na roztoče pavúkov pomôžu insekticídy, slimáky a slimáky však budete musieť odstrániť ručne.

Aj po nástupe chladného počasia gatsaniya poteší kvitnutím, takže ju môžete presadiť a priniesť do domu. Na zimné kvitnutie potrebuje tento harmanček dobré osvetlenie a pravidelnú zálievku..

Čo robiť, ak gatsania nekvitne

Kvitnutie rastliny priamo závisí od starostlivosti o ňu. Ak ste v záhrade vysadili sadenice a v júni nie sú žiadne kvetenstvo, dôvody môžu byť nasledujúce:.

Kvitnutie rastliny priamo závisí od starostlivosti o ňu. Ak ste v záhrade vysadili sadenice a v júni nie sú žiadne kvetenstvo, dôvody môžu byť nasledujúce.

  1. Zlé svetlo. Dokonca aj tieň stromov rastúcich v blízkosti môže spôsobiť, že tento kvet nekvetie. Odporúča sa zvoliť otvorené, slnečné miesto.
  2. Nadmerné zalievanie. Gatsaniya má dostatok prirodzených zrážok.
  3. Neskoré nalodenie. Snažte sa nesadiť semená priamo do zeme, je lepšie pestovať sadenice. Čas od výsadby semien po kvitnutie je až 100 dní, takže gatsania jednoducho nemusí mať čas kvitnúť pred mrazom, ak ju vysadíte neskoro.

Neskoré nalodenie. Snažte sa nesadiť semená priamo do zeme, je lepšie pestovať sadenice. Čas od výsadby semien po kvitnutie je až 100 dní, takže gatsania jednoducho nemusí mať čas kvitnúť pred mrazom, ak ju vysadíte neskoro

Vlastnými rukami môžete pestovať žltý africký harmanček gatsania, ak budete postupovať podľa zvláštností starostlivosti oň. Rôzne kvety ozdobia váš záhon a dodajú vášmu krajinnému dizajnu chuť. Skúste pestovať gatsaniu a prekvapte svoje okolie novým žltým harmančekom.

  Výsev semien na sadenice vo februári a marci