Livistonova dlaň

Palm Liviston - domáca starostlivosť. Kultivácia livistónov, transplantácia a reprodukcia. Popis. Foto

Livistona je rastlina z čeľade palmovitých, ktorej domovinou sú krajiny východnej Austrálie a Novej Guiney, Polynézie a južnej Ázie. Táto exotická rastlina je rozšírená na miestach s vysokou vlhkosťou – v bažinatých oblastiach a v blízkosti mora, na poliach a vo vlhkých lesných oblastiach. Táto ventilátorová palma rastie veľmi rýchlo a nevyžaduje veľkú údržbu. Nenáročná Livistona má vo svojom rode tridsaťšesť rôznych druhov a odrôd-južnú, čínsku, klamnú, okrúhlu, krásnu a ďalšie..

Starostlivosť o dlaň Liviston doma

Starostlivosť o dlaň Liviston doma

Poloha a osvetlenie

Palmu Liviston sa odporúča pestovať vo svetlej miestnosti, ale bez priameho slnečného svetla. Mierne zatienenie rastliny pred slnkom na poludnie je povolené. Svetlomilný Liviston napína svoju korunu smerom k svetelnému zdroju, preto je vhodné nádobu s rastlinou občas otočiť. To umožní rovnomerný vývoj koruny..

Teplota

Livistona uprednostňuje rast a vývoj pri miernych teplotách v lete a pri teplotách od 14 do 16 stupňov v zime, ale nie pod 8 stupňov Celzia. Rastlinu je potrebné vyviesť na čerstvý vzduch, ale iba do oblasti bez prievanu a silného nárazového vetra..

Vlhkosť vzduchu

Livistona je tiež vlhkomilná rastlina, ktorá potrebuje každodenný postrek.

Livistona je tiež vlhkomilná rastlina, ktorá životne potrebuje každodenné postreky (až trikrát denne) a týždennú vodnú procedúru vo forme sprchy. Okrem toho sa odporúča z času na čas palmové listy utrieť vlhkou špongiou alebo handričkou. Na všetky vodné procedúry musíte použiť teplú vodu.

Zalievanie

Na udržanie vysokej vlhkosti vzduchu a pôdy je kvetináč s palmou Liviston položený na podnos s vodou. Zalievanie sa vykonáva až po vysušení vrchnej vrstvy pôdnej zmesi v jarných a letných mesiacoch, ale v chladnom období sa rastlina polieva veľmi zriedka. Pri nedostatočnom zalievaní palmové listy vädnú a farbia sa. Prebytok vlhkosti je tiež nežiaduci..

Pôda

Na pestovanie Livistons je potrebná drenážna vrstva z expandovanej hliny alebo jemného štrku

Na pestovanie Livistons je potrebná drenážna vrstva z expandovanej hliny alebo jemného štrku. Hlavná pôdna zmes by mala pozostávať z rovnakých častí divozelu, piesku a rašelinovej pôdy, ako aj z dvoch častí listovej, trávnatej a ílovitej pôdy a humusu, ako aj z malého množstva dreveného popola.

Top dressing a hnojivá

Palma Liviston rastie veľmi rýchlo, a preto v tomto období potrebuje veľa živín. Vrchný obväz sa aplikuje raz týždenne počas jari a leta. Organické hnojivá alebo špeciálne vyvážené hnojivá určené pre okrasné listnaté rastliny sú vhodné ako plnohodnotný vrchný obväz pre palmu. Hnojivá sa nepoužívajú od októbra do marca. Nedostatok živín v pôde povedie k žltnutiu listov a pomalému vývoju dlane.

Prenos

Dospelá dlaň Liviston sa transplantuje raz za 3 až 5 rokov.

Transplantácia dospelého palmy Liviston sa vykonáva raz za 3 až 5 rokov alebo počas rastu koreňovej časti, ktorá začína klíčiť priamo cez drenážne otvory. Rastline sa tento postup nepáči, preto sa odporúča použiť metódu prekládky (na minimalizáciu rušenia rastlín).

Nový hrniec by nemal byť oveľa väčší ako ten predchádzajúci – hlboký, ale ani široký. Zdravá rastlina sa prenáša spolu s celou zemitou hrudkou a v chorej palme je potrebné pred vysadením do novej nádoby skontrolovať kvalitu koreňov. Všetky zhnité a poškodené časti sa odporúčajú odstrániť.

Prerezávanie

Odporúča sa prerezávať palmové listy až po úplnom vyschnutí stopky. Nemusíte odrezávať suché konce listov, pretože zvyšok listu len rýchlejšie vyschne..

Chov livistonov

Chov livistonov

Palma Liviston sa rozmnožuje semenami, ktoré sa vysievajú koncom februára – začiatkom marca. Sadenice sa vysádzajú do jednotlivých nádob krátko po vyklíčení. Včasná transplantácia sadeníc umožní vývoj koreňa rastlín bez toho, aby sa navzájom preplietali a navzájom sa zranili. Aby sa z takéhoto výhonku stala krásna palma, musí prejsť niekoľko rokov..

Choroby a škodcovia

Známky vzhľadu roztoče sú pavučina na rastline, svrab – lepkavé sekréty na listoch a stonkách, mealybug – biela vata, podobná vate. Kontrolné opatrenia – ošetrenie aktellikom alebo mydlovou vodou.

Pri nedostatku výživy a zalievania – listy zožltnú alebo sa zafarbia.