Mimosa hanblivá

Mimosa bashful - domáca starostlivosť. Pestovanie, transplantácia a reprodukcia hanblivej mimózy. Popis, foto

Plachá mimóza je veľmi jemný a krehký kvet, skutočná princezná, ktorá potrebuje starostlivú starostlivosť. Táto rastlina je veľmi cenená skutočnými pestovateľmi kvetov. Rastlina patrí k letničkám, vo vnútorných podmienkach dosahuje výšku 30-40 cm a vo svojom prirodzenom prostredí až jeden a pol metra. Má veľmi jemné listy. Mimosa pochádza z tropického podnebia Ameriky, Afriky a Ázie. Predstaviteľ rodiny mimóz s celkovým počtom 300 až 450 druhov.

Popis kvetinovej mimózy

Rastlina je malý ker s malými guľovitými kvetmi, ktorých listy majú podobný vzhľad ako listy papradia.

Rastlina je malý ker s malými guľovitými kvetmi, ktorých listy majú podobný vzhľad ako listy papradia. Jeho kvety pripomínajú púpavové gule, len orgovánovej farby. Takéto gule kvitnú až štyri mesiace. Na svojom stanovišti je to trváca rastlina, ale kultivovaná mimóza v zime hynie..

Listy mimózy sa zvinú z akéhokoľvek vonkajšieho podnetu, odtiaľ pochádza aj jeho názov – „hanblivý“. Dráždivou látkou môže byť akýkoľvek dotyk, slabý vietor alebo zmena teploty..

Kvetina žije podľa vlastného rytmu, podobne ako rytmus človeka: spánok a bdenie. Každých 22 hodín listy mimózy poskladajú, čo mimochodom nezávisí od dennej doby..

Takáto reakcia na svet okolo nás vyvoláva u mnohých pestovateľov kvetov myšlienku, že sa zdá, že žije. Táto nehnuteľnosť priťahuje pozornosť. Stočené listy obnovia svoju pôvodnú polohu po pol hodine.

Starostlivosť o hanblivú mimózu doma

Starostlivosť o hanblivú mimózu doma

Dalo by sa predpokladať, že hanblivá mimóza je veľmi rozmarná na podmienky starostlivosti o ňu. V skutočnosti však nie je také ťažké ho udržať. Všetko, čo je potrebné, je vytvoriť podmienky pre jej pôvodný tropický biotop, a potom mimóza kvitne na radosť pestovateľa..

Poloha a osvetlenie

Rastlina je veľmi milujúca svetlo a nebojí sa priamych lúčov. V stredných šírkach by mal byť umiestnený z juhu. V teplejšom prostredí jej bude juhovýchod vyhovovať. V extrémnych prípadoch môže byť umiestnený zo západu alebo východu oknom. Ak je v horúcom podnebí rastlina na juhu, potom je potrebné na niekoľko hodín poskytnúť mimóze malý tieň..

  Ako predĺžiť kvitnutie orchidey v dome

Ak bola mimóza získaná v období dažďov alebo za stále oblačného počasia, potom, keď prídu jasné dni, zvykať si na svetlo by malo byť postupné.

Je potrebné poznamenať, že hanblivú mimózu by ste mali udržiavať vo výške neprístupnej pre malé deti. Skutočnosť, že kvetina zloží listy pod akýmkoľvek podnetom, môžu vnímať ako hru. Rastlina vynakladá určité množstvo energie na skladanie, takže časté dotyky môžu spôsobiť jej vyschnutie..

Dôležité! Nepriaznivými faktormi pre mimózu sú dym, cigaretový dym a dym, ktorý sa tvorí pri varení jedla, tiež sa neodporúča prievan.

Teplota

Najoptimálnejšia teplota pre mimózu je v tejto dobe asi 22 stupňov.

Od začiatku jari do októbra je obdobie intenzívneho rastu a vegetácie. Najoptimálnejší teplotný režim pre mimózu je v tejto dobe približne 20-24 stupňov. Zimné obdobie prebieha pri teplote 16-18 stupňov.

Vlhkosť vzduchu

Je potrebné zabezpečiť vysokú úroveň vlhkosti, približne 70% alebo viac. Ako sa to dá urobiť? To sa dá dosiahnuť postrekom (v žiadnom prípade na rastlinu), nádobou alebo podnosom s vodou. Paleta musí byť umiestnená tak, aby sa nedotýkala hrnca mimózy.

Zalievanie

Počas 8-mesačného obdobia kvitnutia, od marca do októbra, musíte rastlinu zalievať každé dva dni, ráno alebo večer. Ako indícia poslúži suchá vrchná vrstva substrátu. V zime sa zavlažovanie vykonáva tak, aby bola pôda v kvetináči neustále navlhčená. Voda sa musí používať čistená, aby nebola tvrdá.

Pôda a hnojivá

Kvetina sa cíti dobre v ľahkej pôde, ktorá umožňuje priechod vzduchu a vody.

Kvetina sa cíti dobre v ľahkej pôde, ktorá umožňuje priechod vzduchu a vody. Najlepšie funguje zmes trávnika, piesku a rašeliny v rovnakých pomeroch. Použitie expandovanej hliny poskytne odvodnenie, ktoré bashful mimóza potrebuje.

Počas vegetačného obdobia musíte rastlinu kŕmiť dvakrát mesačne. Na kvitnutie izbových rastlín stačí použiť bežné hnojivá. Výsledný roztok sa zriedi na polovicu.

Transplantácia rastlín

Plachá mimóza sa pestuje ako jednoročná kvetina, preto nie je potrebné ju presádzať. Ale ak stále existuje taká potreba, transplantácia sa musí vykonať opatrne, bez toho, aby sa postriekal kus zeme, ale transplantácia spolu so všetkým drnom do iného hrnca.

  Ako vybrať správne rastliny pre východné a západné okná

Opeľovanie

Tento proces sa používa na pestovanie semien mimózy. Ako viete, k opeľovaniu v prírodnom prostredí dochádza pomocou vetra alebo hmyzu. Doma sa môže opeľovanie vykonať pomocou jemného prenosu peľu tenkou mäkkou kefou alebo môžete nechať kvety mimózy, aby sa navzájom ľahko dotýkali.

Reprodukcia hanblivej mimózy

Reprodukcia hanblivej mimózy

Ako už bolo spomenuté, mimóza je jednoročná rastlina, preto aby vo vás kvet mohol rásť viac ako jednu sezónu, musíte ju reprodukovať každý rok. Existujú dva spôsoby: použitie semien a odrezkov.

Propagácia semien

Pokiaľ ide o semená, môžu sa pestovať doma alebo si ich môžete kúpiť v obchode. Doma je ovocie mimózy malý lusk, ktorý obsahuje 6 až 10 semien. Ovocie je možné zbierať, keď je úplne suché. Zberajú sa na zimu a skladujú sa v chladničke. Marec je čas nástupu. Otvárajú sa a namáčajú vo vode pri izbovej teplote asi pol hodiny..

Na výsadbu sa odporúča kúpiť špeciálnu pôdu. Bežný trávnik skutočne môže obsahovať baktérie, ktoré zabraňujú klíčeniu rastliny..

Hrniec by mal byť malý, musí byť vybavený drenážou. Spodok je naplnený expandovanou hlinkou, potom je položená samotná pôda. Malo by byť mokré. Potom sa na jeho povrch položia semená a posypú sa voľnou vrstvou (asi 1 centimeter). Hrniec je zabalený do ochranného filmu, ktorý vytvára skleníkový efekt, a umiestni ho na teplé miesto.

Mimosa hanebná – POTREBNÉMimosa hanebná - POTREBNÉ

Je nevyhnutné udržiavať konštantnú teplotu 25-30 stupňov a vlhkosť. Hrniec je vetraný tak, že z času na čas odstránite film. Zalievanie sa vykonáva postrekom.

Vzostup osiva sa zvyčajne vyskytuje 20-25 dní po výsadbe. Potom je mimóza vystavená svetlu, ale nie priamym lúčom, a teplota sa opäť udržiava najmenej 24 stupňov. Keď má rastlina 3 listy, môže byť transplantovaná do samostatného kvetináča, pričom chránia krehké korene. Malo by sa pamätať na to, že mladé výhonky by nemali byť vystavené priamo slnečným lúčom..

  Wallerov balzam

Rozmnožovanie odrezkami

Metóda odrezkov má veľa nuancií a nízku účinnosť, takže sa od nej prakticky upustilo. Aj keď je to možné, hlavne vo vodnom prostredí alebo v rašeline.

Problémy starostlivosti, choroby a škodcovia

Problémy starostlivosti, choroby a škodcovia

Medzi možné problémy s obsahom hanblivej mimózy treba poznamenať nasledujúce:

  1. Listy rastliny sa zvinú kvôli prítomnosti dymu v miestnosti. Ako už bolo spomenuté, pre kvet je to nežiaduce..
  2. Ak si všimnete, že listy získavajú žltý odtieň, sú letargické a niekedy úplne odpadnú, potom rastlina s najväčšou pravdepodobnosťou trpí nedostatkom vlhkosti. Je potrebné buď zvlhčiť miestnosť, alebo kvetinu častejšie zalievať..
  3. Je tu opačný problém: listy nie sú vôbec otvorené. Stáva sa to vtedy, ak rastlina dostala príliš veľa vlhkosti alebo sa v miestnosti nedodržiava príslušný teplotný režim..
  4. Stonky nadobúdajú predĺženejší tvar. To signalizuje, že mimóze chýba svetlo. Riešením problému môže byť presunutie kvetu do svetlejšieho rohu miestnosti, alebo kompenzácia nedostatku slnečného svetla umelým osvetlením..
  5. Mimosa nemá obdobie kvitnutia. To naznačuje extrémne nízku teplotu pre rastlinu – menej ako 16 – 18 stupňov..
  6. Ak pozorujete spomalenie rastu kvetu alebo listy nadobúdajú bizarné tvary, znamená to, že rastlinu zasiahla choroba. Obvykle sa vyvíja z roztočov alebo vošiek.

Dôležité! Nakoniec je potrebné poznamenať, že ľudia, ktorí sú alergickí na peľ, je držanie hanblivej mimózy doma nebezpečné pre zdravie..

Mimosa bashful (video)

Mimosa Plachá v kvete…Mimosa Plachá v kvete ...