Rozmarín

Rozmarín. Pestovanie doma

Domáce kvety sú krásne, príjemné na pohľad a prospešné pre duševné i fyzické zdravie. Keď spolu s muškátmi a saintpauliami rastú v dome rôzne dochucovadlá, potom je to veľmi dobré! A mnohí dokonca pestujú paradajky a uhorky v kvetináčoch na parapetoch. Tento článok prináša informácie o rozmaríne – korení, ktoré je zdravé, ako aj krásne. Okrem toho, že rozmarín má príjemnú korenistú arómu, má tiež mnoho terapeutických a profylaktických vlastností. Už obyčajné vdýchnutie arómy tejto rastliny je už užitočné a obdivovať jej krásu (obzvlášť v období kvitnutia) je veľká radosť..

Prirodzene, rozmarín nie je zriedkavé korenie, dá sa ľahko kúpiť v najbližšom obchode s potravinami v vopred zabalenej forme, ale pre skutočného pestovateľa bude oveľa zaujímavejšie pestovať taký zázrak vlastnými rukami! A ako je výhodné mať po ruke čerstvé kvety, ktoré je možné pridať do šalátov. a na mäso, do čaju a do dezertov a používa sa aj na zdobenie rôznych jedál. Rozmarín je navyše v období kvitnutia veľmi krásny: úplne pokrytý bledomodrými súkvetiami dodáva svojmu kulinárskemu poslaniu estetický ráz. Mimochodom, rozmarín nikdy neochorie, čo potvrdzuje veľa pestovateľov..

Pestovanie rozmarínu

Pestovanie semien rozmarínu zo semien je dosť ťažké: nemusia klíčiť alebo sadenice neprežijú. Najlepšou možnosťou by preto bolo nákup malého závodu v obchode. Dnes je v kvetinárstve obrovské množstvo exotických rastlín, ale ak zrazu medzi nimi nie je rozmarín, potom si môžete jednoducho objednať, aby vám ho priniesli.

najlepšou možnosťou by bolo kúpiť malý závod v obchode

Starostlivosť o rozmarín

Čo teda toto korenie potrebuje, aby mohlo žiť šťastne až do smrti? Áno, nič moc: miesto osvetlené slnkom (rozmarín – „stredomorské“) a pravidelná zálievka (nie však zaplavená). Rozmarín je dobré umiestniť na okno orientované na juh, ale potom ho bude potrebné zalievať trochu výdatnejšie ako kvety „žijúce“ na tienistej strane. Aby korenie v zime (a v letných horúčavách) nepoškodilo suchý vzduch, treba ho občas postriekať. Kvet je tiež potrebné chrániť pred páliacim slnkom..

  Ovocná záhrada v byte

Pokiaľ ide o pôdu, rozmarín sa uspokojí s univerzálnou zmesou s prídavkom hrsti expandovanej hliny (na odvodnenie) a trávnika. Kyslá pôda je pre túto rastlinu kontraindikovaná a sú potrebné vápenné zmesi priepustné pre vzduch. Aby krík rástol rovnomerne, musí sa pravidelne otáčať okolo vlastnej osi. Môžete to trochu nakrájať na jar a dokonca aj na konci leta, ale nie nevyhnutne – vetvy rastliny sa tak budú pravidelne prerušovať „pre potreby“.

Môžete to trochu nakrájať na jar a tiež na konci leta, ale nie nevyhnutne

Hneď ako príde leto, rozmarín treba premiestniť von, aby mohol absorbovať slnečné lúče, kúpať sa v daždi a umývať sa kvapkami rosy. Ale na jeseň (ešte pred nástupom nočných mrazov) ho treba znova presťahovať do domu – nezabúdajte, že rozmarín netoleruje chlad.

Rozmnožovanie rozmarínu

O starostlivosti o pikantnú trávu bolo povedané všetko hlavné, ale reprodukcia rozmarínu je samostatný rozhovor. Nekupujte nový krík zakaždým! Rozmarín sa podľa odborníkov najlepšie množí odrezkami. Takto sa to robí. Z dospelej rastliny sa odreže stonka (10 cm), spodné listy sa z nej odstránia a umiestnia sa do vázy z tmavého skla s usadenou vodou a v nej rozpustenými 2 tabletami aktívneho uhlia. Stonky sa nedotkne 12-15 dní. Po 2 týždňoch by sa mali objaviť korene a rastlinu je možné zasadiť do malého kvetináča s výživnou zmesou.

Ale nemôžete dosiahnuť tvorbu koreňov vo vode, ale snažte sa ihneď zasadiť odrezok do zeme. Týmto spôsobom: odrežte stonku, ktorá sa objavila v minulom roku, obnažte jej spodnú časť, spracujte ju v „Kornevine“ alebo v inom stimulátore tvorby koreňov. Vlhká zmes vermikulitu a rašeliny by mala byť už pripravená vopred, kde je zasadený rez.

najlepšie sa množia odrezkami rozmarínu

Začiatok. Kvetina by teraz mala stáť na svetlom a teplom (ale nie horúcom) mieste. Niekedy ho postriekame a čakáme, kým vyrastie – o 10-15 dní, ako vo vode. Keď odrezky začnú rásť, transplantujú sa ešte niekoľkokrát, a aby bol krík bujnejší, vrcholy v zóne rastu sa odrežú. Pozor! Zrelé rastliny potrebujú každoročnú (niekedy častejšie) transplantáciu. O tom, že nastal čas to dokázať, svedčí fakt, že sa zdalo, že rastlina má málo vody (po zálievke). To znamená, že korene sa v starom kvetináči stali veľkými a stiesnenými. Môžete tiež urobiť nasledujúci postup: odrežte korene rozmarínu zospodu a zo strán (nožnicami) a znova ho zasadte do rovnakého kvetináča. Aby sa koreňový systém rýchlo zotavil, musíte počas transplantácie mierne prerezať korunu kvetu..

  Kiwi doma

Výhody rozmarínu

Rozmarín ocenili starovekí Egypťania, Rimania a Gréci. Bol považovaný za posvätného, ​​podľa legiend slúžil ako symbol večnosti, hojnosti a blahobytu.

Výhody rozmarínu

Táto rastlina je široko používaná v ľudovom liečiteľstve. Na získanie účinných odvarov a iných liečivých liekov sa používajú iba mladé výhonky a listy zozbierané počas obdobia kvitnutia. A tu sú príklady receptov na lieky, ktoré sa dajú ľahko pripraviť doma:

  • Olej na posilnenie vlasov

    Čerstvé listy (náruč) zalejte mandľovým olejom a vydržte 14 dní. Potom výsledným výrobkom potrite korene vlasov a počkajte 10-15 minút. Na zvýšenie účinku by sa postup mal vykonávať raz týždenne po dobu 2 mesiacov..

  • Odvar, ktorý zmierňuje opuchy nôh

    Listy sa zalejú vriacou vodou, vývar sa ochladí a potom sa doň namočí uterák a obalí sa okolo nôh.

  • Na liečbu hrdla (tonzilitída, tonzilitída atď.)

    Listy (2 polievkové lyžice) sa nalejú vriacou vodou (1 sklo), trvajú na tom a prefiltrujú sa. Opláchnite hrdlo teplým vývarom. Mimochodom, každodenným jedením čerstvého listu rozmarínu (jeho pomalým žuvaním) sa môžete problémov s hrdlom zbaviť navždy..

To sú všetky informácie o stredomorskom rozmaríne – zdravej a krásnej izbovej rastline. Pestujte ju, buďte zdraví a jedzte chutné jedlá!