Granátové jablko

Výsadba a pestovanie ovocného stromu z granátového jablka v záhrade

Granátové jablko je ovocný strom vysoký asi 6 metrov, ale granátové jablko nájdete aj vo forme kríka. Má tenké tŕnisté vetvy pokryté sivohnedou kôrou. Jeho svetlo zelené, lesklé listy tvoria zhluky. Môže kvitnúť od mája do augusta veľkými, zvonovitými, červenooranžovými, žltými alebo bielymi kvetmi. Na strome je veľa takýchto kvetov.

Plody granátového jablka majú zaoblené obrysy až do priemeru 12 cm a hmotnosti do 500 gramov. Farba ovocia môže byť žlto-červená alebo červeno-hnedá. Vnútri je v 9-12 bunkách v šťavnatej škrupine veľa semien sladkokyslej chuti. Táto dužina obsahuje monosacharidy, rôzne kyseliny, polyfenoly, vitamíny a triesloviny. Z jedného stromu je možné zozbierať až 60 kg ovocia.

Granátové jablko je rozšírené na Blízkom východe, v Grécku, Taliansku, na Kaukaze, na Kryme atď. Vo voľnej prírode je zriedkavé, pestuje sa predovšetkým v krajinách tropického a subtropického pásma.

Pestovanie ovocného stromu z granátového jablka

Pri správnom pestovaní môže tento strom priniesť dobrú úrodu. Hlavnou podmienkou je teplo a dostatočné množstvo svetla. Rozmnožuje sa semenami granátového jablka, odrezkami a vrstvením. Na výsadbu sa používajú semená, ktoré sú vo vnútri ovocia, ale musia byť pripravené pred výsadbou. Za týmto účelom sa semená sušia do 24 hodín a potom sa umiestnia na 5 až 6 dní do chladničky..

Vysadené v zemi na jar alebo na jeseň na mieste dobre osvetlenom slnkom

Na výsadbu môžete použiť malé kvetináče s hotovou pôdou, ktoré sa používajú na pestovanie kvetov v interiéri. Hrniec musí mať drenážny systém. Pôda sa naleje do hrnca a hojne sa zaleje. Do tejto zeme sa umiestni osivo pripravené na výsadbu do hĺbky 1 cm. Na urýchlenie procesu rastu je hrniec pokrytý plastovým obalom a umiestnený na teplom mieste na slnku. Akonáhle sa objaví výhonok, plastový obal je možné odstrániť. Do zeme je možné zasadiť malú, ale dobre posilnenú sadenicu..

Sú zasadené do zeme na jar alebo na jeseň na mieste dobre osvetlenom slnkom. Pri dodržaní týchto odporúčaní sa granátové jablko vyvinie normálne a začne kvitnúť a prinášať ovocie..

Na množenie odrezkami sa používajú jednoročné výhonky zdravého stromu. Pred výsadbou je na to pripravené miesto: pôda je oplodnená a monitorovaná, aby sa dostatočne dobre zahriala. Kvôli spoľahlivosti prištepu odrezkov sú zakryté plastovým obalom a mierne zatienené, aby sa odrezky neprehriali a nezomreli..

V prvých rokoch po výsadbe potrebuje mladý strom zálievku, pretože pôda schne. V takom prípade to nemusíte preháňať, pretože prebytočná vlhkosť môže viesť k hnilobe koreňového systému. Navyše, v kruhu blízko stonky je potrebné uvoľniť pôdu a nezabúdať na kŕmenie rastliny, ak chcete získať dobrý konečný výsledok. V júni je potrebné použiť organické hnojivá a bližšie k jeseni sa používajú potašové a fosforečné hnojivá. Na získanie dobrej úrody a správnej tvorby koruny je potrebné granátové jablko neustále prerezávať..

Granátové jablko začína kvitnúť v 2.-3. roku života, ovocie prináša už v 4. roku

Pred nástupom chladného počasia granátové jablko vytvára tvorbu púčikov budúcej úrody. Aby sa práca nemrhala, je strom chránený pred chladom a mrazom a prikrytý akýmkoľvek vhodným materiálom. Zachované púčiky budú kvitnúť na jar spolu s listami. Granátové jablko začína kvitnúť v 2.-3. roku života, ovocie prináša už v 4. roku.

Užitočné vlastnosti granátového jablka

Ovocie granátového jablka má vynikajúce chuťové vlastnosti, okrem toho je bohaté na vitamíny A, B1, B2, P, E, C, obsahuje organické kyseliny a organické (taníny) látky. Vzhľadom na veľké množstvo vitamínov a minerálov je toto ovocie široko používané v ľudovom liečiteľstve. Má tendenciu mať mnoho rôznych vlastností, ktoré môžu zefektívniť prácu ľudských vnútorných orgánov, tráviaceho systému, kardiovaskulárneho systému a nervového systému, obnoviť krvný vzorec.

Ovocie z granátového jablka má vynikajúce chuťové vlastnosti, okrem toho je bohaté na vitamíny

S nízkym hemoglobínom sa odporúča piť šťavu z granátového jablka, ktorá má pozitívny vplyv na krv. Aby ste predišli ateroskleróze, musíte toto ovocie jesť pravidelne. Mali by ste ho konzumovať, keď stúpa krvný tlak. Pre ľudí s cukrovkou je toto ovocie takmer nepostrádateľné, pretože môže nahradiť inzulín. Ľudia s problémami budú môcť pridať sušené priečky do čaju na relaxáciu a zmiernenie úzkosti..

Kôru a ovocie možno použiť pri hnačke, na normalizáciu tráviaceho systému a tráviaceho traktu.

Moderná medicína používa šupku z granátového jablka na výrobu liekov, ktoré inhibujú rast E. coli a tuberkulóznych bacilov, cholerových vibrií a iných vírusov a baktérií.

Tradičná medicína odporúča jeho použitie pri zhubných nádoroch a u mužov to môže byť profylaktické činidlo proti rakovine prostaty..

Toto ovocie je kontraindikované pre ľudí trpiacich zápalom žalúdka a žalúdočnými vredmi. Opatrní by ste mali byť pri použití koncentrovanej šťavy z granátového jablka, ktorá môže zničiť zubnú sklovinu..

Odrody granátového jablka

Granátové jablko a ovocie

Toto ovocie má mnoho odrôd, ktoré možno rozlíšiť podľa veľkosti, farby, doby zrenia, chuti, odolnosti voči chladu. Môžete ponúkať tieto odrody granátového jablka:

  • Krymský pruhovaný. Výsledok výberu botanickej záhrady Nikitsky. Je to zakrpatený strom s okrúhlou korunou. Priemerná hmotnosť ovocia je niekde okolo 250-300 g, existujú však exempláre s hmotnosťou až 450 g. Plody majú tmavé čerešňové zrná, sladkokyslej chuti, pokryté hrubou šupkou. Stredné dozrievanie.
  • Gyulyasha je ružová. Poloker s veľkými oválnymi plodmi. Šťava chutí kyslo, ale má príjemnú vôňu.
  • Gyulyasha je červená. Trnitý strom so zelenkastými plodmi okrúhleho tvaru, vo vnútri ktorého sú veľmi veľké zrná. Šťava je lahodná s kyslosťou.
  • Nikitsky skoro. Ker nie je vysoký, s veľmi veľkými granátovými jablkami. Má sladkú, veľmi chutnú kyslú šťavu.
  • Achik-don. Rastie v oblastiach Uzbekistanu a Tadžikistanu. Buničina týchto plodov je nesmierne príjemná na chuť a sladkú. Dostatočne produktívna odroda s dozrievaním plodov okolo polovice októbra.
  • Bala mursal. Rastie v oblastiach Azerbajdžanu. Výška stromu tejto odrody je asi 3 metre, na ktorom rastú veľké (400-500 g) plody tmavej malinovej farby, sladkej a kyslej chuti. Za priaznivých podmienok je možné z kríka zozbierať 30-50 kg ovocia..

Prirodzene, v tomto zozname nie sú všetky odrody a trpasličí granátové jablko stojí za vyzdvihnutie..

Trpasličí granátové jablko

Trpasličí granátové jablko

Napriek svojmu malému vzrastu (asi jeden meter) a drobnému ovociu (do 70 g) sa chuťovo nelíši od veľkoplodých odrôd. Pestovanie trpasličieho granátového jablka doma je úplná radosť. Tento strom môže kvitnúť v prvom roku života, sotva dosahuje výšku 20-25 cm Jeho kvitnutie pokračuje šesť mesiacov s krásnymi oranžovými alebo jasne červenými kvetmi. Má množstvo užitočných vlastností, napríklad antihelmintikum. Ak uvaríte niekoľko vetvičiek v pol litri vody, odparíte ich na polovicu, scedíte a naberiete jednu hodinu po malých dúškoch, potom môžete na červy zabudnúť. Toto je len jeden malý príklad zázračných vlastností granátového jablka..