Ako pestovať jabloň a hrušku z odrezkov

Ako pestovať jabloň a hrušku z odrezkov

Skúsení záhradníci už dlho poznajú taký spôsob propagácie svojej obľúbenej jablone (alebo akéhokoľvek iného ovocného stromu), ako je použitie vetracích otvorov. Je to dobré, pretože tu sa môžete ľahko zaobísť bez procesu štepenia. Okrem tejto nádhernej metódy sa medzi záhradníkmi rozšírila aj nižšie popísaná metóda..

Snom akéhokoľvek letného obyvateľa je reprodukovať najlepšie odrody ovocných rastlín pomocou odrezkov. Ukazuje sa, že túto metódu je možné použiť na množenie nielen ríbezlí, ale aj hrušiek a jabloní. Rozmnožovanie ovocných stromov odrezkami teda možno a treba skúsiť zvládnuť, navyše existuje mnoho úspešných príkladov..

Oštepené a zakorenené jablone a hrušky

Dnes nemôžete nájsť ani jednu záhradu, v ktorej by naštepený ovocný strom nerástol. Každá škôlka prebieha nasledovne. Cenné odrody hrušiek alebo jabloní sa naštepia do akéhokoľvek skladu a potom sa výsledná rastlina uvedie na predaj. Letný obyvateľ ho kúpi a vysadí na svoje miesto, aby získal veľkú úrodu s vysokými chuťovými vlastnosťami. Je to však vždy tak? Bohužiaľ nie.

Škôlky vkladajú štepenie a predaj rastlín na potok, takže často nikto ani len nepomyslí na kompatibilitu vrúbľa a podpníka. V dôsledku takýchto „experimentov“ letný obyvateľ svojej záhrady vysadí rastlinu, ktorá nie je pripravená prežiť v súčasných klimatických podmienkach alebo produkuje ovocie, ktoré sa nápadne líši od plodov sľubovaných pri predaji sadenice. To platí pre jablone. Ak pri štepení podpníka a hrušky dôjde k ich nekompatibilite, potom sadenica nielenže neprinesie úrodu, ale v 99% prípadov jednoducho uhynie..

Čo s prípadom, keď je potrebné naplniť záhradu exkluzívnymi a overenými odrodami hrušiek, jabĺk, sliviek a čerešní? Existuje východisko – toto je reprodukcia odrezkami. V tomto prípade automaticky zmizne otázka kompatibility potomka a podpníka, pretože budúca rastlina bude pestovaná z rezu už naštepeného ovocného stromu. Stromy s vlastným zakorenením ľahko tolerujú prechod podzemnej vody blízko povrchu pôdy. Bude ľahké ich množiť nielen odrezkami, ale aj vetvami alebo dokonca pomocou koreňových výhonkov..

  Kerria japončina

Samozrejme, nemožno so 100% istotou tvrdiť, že množenie ovocných stromov odrezkami je jediný skutočný a účinný spôsob, ktorý nemožno porovnávať s nákupom štepených sadeníc. Obe tieto metódy majú svoje pre a proti. Môžeme len s istotou povedať, že množenie pomocou odrezkov je ďalšou metódou vegetatívneho množenia ovocných stromov, ktorá si zaslúži pozornosť..

Aké odrody jabĺk a hrušiek sú dobre zakorenené

Schopnosť zakoreniť a zakoreniť sa v nezávislom živote je odlišná pre odrezky rôznych odrôd stromov. Niektoré druhy rastlín zakoreňujú lepšie, niektoré horšie. To sa dá zistiť iba empiricky. Všimli sme si, že čím sú plody menšie, tým rýchlejšie rezanie zakorení a bude životaschopnejšie.

Nasledujúce odrody sú najvhodnejšie na pestovanie odrezkami:

  • Hrušky: Pamäť Zhegalov, jeseň Yakovleva, Lada, Moskvichka.
  • Jablkové stromy: Severyanka, Ranetka, Pepinka Altai, Moskovská červená, Kuznetsovskaya, Sen, Vityaz, Altajský dezert, Aport Alexander.

Ako si vypestovať vlastné zakorenené jablko a hrušku z odrezkov

Ako si z odrezkov vypestovať vlastné zakorenené jablko a hrušku

Horizontálna výsadba sadenice

Existuje spôsob, ako pestovať vlastnú zakorenenú jabloň, v ktorej sa môžete zaobísť úplne bez odrezkov. Za týmto účelom vezmite sadenicu (štepenú alebo samokorenenú) vo veku 2-3 rokov. Na jar sa vysádza do pristávacej jamy v horizontálnej polohe. Ak sú na jabloni vetvy-vetvy, potom sú umiestnené zvisle a pripevnené podperami. V mieste, kde sú procesy spojené s hlavným kmeňom, sa urobí rez a odstráni sa vrchná vrstva kôry. Táto operácia je potrebná pre čo najskoršiu tvorbu koreňového systému v blízkosti každého procesu..

Ďalej sú korene a kmeň rastliny pokryté zeminou. Každý výhonok bude mať tendenciu rásť nahor. Možno sa na nezávislej vetve vytvoria nové púčiky a výhonky. 2-3 roky zostane jablko alebo hruška v tejto polohe. Po uplynutí tejto doby poskytne každý výhonok svoj vlastný nezávislý koreňový systém. Ďalej sa každá sadenica oddelí od hlavnej rastliny a pošle sa na ďalší rok alebo dva na vlastnú kultiváciu. Kvôli experimentu nemožno výhonky oddeliť od materskej rastliny a ani ich nevysádzať. Konečným výsledkom je niečo, čo vyzerá ako živý plot..

  Thorn

Reprodukcia jabloní a hrušiek odrezkami

Ďalej budeme odrezky považovať za jednu z najúčinnejších metód na množenie ovocných stromov. Rezne sa v strednom Rusku režú v druhej polovici júna, na chladných miestach – na konci júna a v prvej polovici júla. Existuje dospelá rastlina s novými výhonkami. Na štepenie sú vhodné iba tie výhonky, v ktorých spodnej časti sa začala vytvárať kôra a horná hlavná je stále zelená. Listy by už mali byť úplne otvorené, okrem posledného najvyššieho.

Rezne sa režú ráno, keď sa v rastline nahromadilo maximálne množstvo vlhkosti. Na rezanie sa používa štepársky nôž. Prvý spodný rez je urobený pod uhlom 45 stupňov smerom k obličke, ale nie je rezaný. Horný strih je vyrobený vodorovne priamo nad obličkou. Jeden výhonok, v závislosti od jeho veľkosti, je možné rozdeliť na dve alebo tri odrezky.

Každý rez by mal mať tri listy a dva internodia. Spodný list sa odstráni a na prvých dvoch zostane iba polovica, aby sa rastlina odparila čo najmenej vlhkosti.

Potom sú odrezky vložené do predtým pripraveného roztoku na stimuláciu tvorby koreňov na dobu 18 hodín, pokryté vreckom na vrchu.

Kým sú odrezky v roztoku, pripravte si škatuľu na ich výsadbu. Výška škatule by mala byť asi 30 cm Na jej dno sa naleje živná pôda hrubá asi 15 cm. Nadkalcinovaný piesok hrubý asi 5 cm Kalcinácia je povinná, pretože táto vrstva musí byť zbavená škodlivých mikroorganizmov. Substrát a piesok sa hojne zalievajú. Na zalievanie je možné použiť aj roztok stimulátora tvorby koreňov..

Pripravené odrezky sa vysádzajú do piesku do hĺbky asi 1,5 cm.Je dôležité, aby ste nekopali hlbšie, inak by rezanie mohlo zhniť. Krabica s odrezkami je na vrchu pokrytá fóliou a ponechaná v skleníku alebo skleníku. Rezne budú na zakorenenie potrebovať veľa svetla, je však dôležité vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu. Pôda v boxe by mala byť neustále vlhká a raz týždenne by mal byť provizórny skleník vetraný. Zalievanie sa najlepšie vykonáva striekacou pištoľou, aby sa zabránilo erózii vrchnej vrstvy pieskom.

  Moruška

Ak listy na odrezkoch začnú hniť, potom je dôležité ich čo najskôr odstrániť z rastliny. To isté treba urobiť so samotnými odrezkami, ktoré sa nezakorenili, ale začali hniť. Deje sa to tak, aby sa zabránilo šíreniu infekcie do zdravých vzoriek..

Asi po mesiaci budú mať odrezky prvé korene. Ďalej je potrebné skleník otvárať častejšie, čím sa rastlina vytvrdzuje. Na jeseň sa vyberie krabica odrezkov a pochová sa v záhrade na úrovni zeme. Zhora je pokrytý rašelinou alebo pilinami.

Na jar sa zakorenené odrezky vysádzajú do záhrady ešte asi rok, aby zosilneli. Potom môžu byť zasadené na nové trvalé miesto..

Ďalším spôsobom, ako zakoreniť odrezky, je použiť prázdnu fľašu šampanského. Zelený výhonok je odrezaný na základni, vložený do fľaše naplnenej prevarenou vodou. Je dôležité fľašu tesne uzavrieť vrieť alebo voskom. Ďalej je fľaša vykopaná do zeme a výhonok je odrezaný a tri púčiky sú ponechané nad zemou. Sadenicu na vrch prikryte filmom. V prípade potreby vyvetrajte a zalejte vodou. Sadenica sa v tejto forme necháva dva až tri roky. Počas tejto doby musí dať do fľaše vlastný koreňový systém. Potom ho môžete bezpečne preniesť na trvalé miesto..

S pomocou odrezkov môžete pestovať slivky, hrušky, jablká, čerešňové slivky, dule, čerešne. Táto metóda nie je vhodná len pre marhule a čerešne..

Reprodukcia ovocných stromov (video)

Reprodukcia ovocných stromovReprodukcia ovocných stromov