Ako sa vysporiadať s švábmi vlastnými rukami

Ako sa zbaviť švábov v byte. Spôsoby boja proti švábom, ľudové prostriedky

Boj s týmto húževnatým hmyzom je ťažký, ale nevyhnutný. Aj keď je to univerzálny spôsob boja urob si sám s týmto nešťastím nie, stále si môžete vybrať z niekoľkých, v závislosti od preferencií a zohľadnenia všetkých výhod alebo nevýhod ktoréhokoľvek z nich.

Komplexné spôsoby boja proti švábom v byte

Vzhľad švábov uľahčujú určité dôvody, ktoré je potrebné predovšetkým odstrániť. Koniec koncov, žiadny zázračný liek nepomôže, ak podmienky pre ich vzhľad zostanú priaznivé. A vzhľad švábov uľahčujú:

 • odpadky
 • potravinový odpad
 • tečúca a akumulujúca sa voda
 • špina v rohoch

Jedným slovom – nehygienické podmienky. Čistota, ktorá je zárukou zdravia, ale zároveň zabraňuje chovu švábov – koniec koncov, nemajú čo jesť ani piť. Preto pred použitím akéhokoľvek produktu urobte všeobecné čistenie:

 • odstráňte všetky nečistoty a prach
 • zatvorte praskliny a prilepte tapetu
 • zmeniť soklové lišty
 • zmyte tukový film z podlahy – zdroj potravy pre hmyz
 • skladovanie potravín v uzavretých obaloch
 • nenechávajte nádoby s vodou, džúsmi a inými tekutinami cez noc
 • umývajte riad po jedle, nie predtým

Áno, táto metóda vyžaduje čas a veľa úsilia, pričom na výsledok budete musieť dlho čakať – až tri mesiace. Preto spolu s “čistiacimi” opatreniami by sa mali používať aj chemické prostriedky na vystavenie hmyzu. Iba s takýmto integrovaným prístupom sa môžete zbaviť švábov v pomerne krátkom čase..

Prečítajte si tiež: Ako sa vysporiadať s krtkami v krajine

Metódy rýchleho domáceho ovládania švábov

Metódy rýchleho domáceho ovládania švábov

Tieto metódy sú bežne rozdelené do štyroch skupín:

1. Aplikácia insekticídov

2. Kontaktovanie služby kontroly škodcov

3. Spôsob mrazenia hmyzu

4. Použitie jedovatej návnady alebo pasce

Ako sa vysporiadať s švábmi vlastnými rukami

Zvážte výhody a nevýhody každej metódy

Pri použití insekticídov by ste si mali pozorne prečítať pokyny – koniec koncov môžu poškodiť ľudí a domáce zvieratá a dokonca aj izbové rastliny. Príslušný nástroj však môže použiť ktokoľvek, bez ohľadu na ročné obdobie..

Služba boja proti škodcom bojuje proti hmyzu veľmi efektívne, rýchlo a neškodne pre ostatných. Svoje služby však používajú veľmi zriedka a iba v kritických prípadoch, čo je „vinou“ vysokých nákladov na hovor. Napríklad, aby ste sa zbavili švábov v jednoizbovom byte v Moskve, budete musieť zaplatiť 2 500 rubľov, v regiónoch o niečo menej – do 1 600 rubľov. Pre organizáciu je samozrejme oveľa jednoduchšie zavolať službu boja proti škodcom, ale boj doma sa ukazuje byť trochu režijný..

Služba boja proti škodcom bojuje proti hmyzu veľmi efektívne, rýchlo a neškodne pre ostatných

Zmrazovanie švábov je najrýchlejší, najziskovejší a najlacnejší spôsob, navyše je stopercentne šetrný k životnému prostrediu. Je pravda, že to vyžaduje zimu a skutočný tuhý mráz. Pri tejto metóde navyše hrozí odmrazenie vykurovacieho systému, v dôsledku ktorého môže prasknúť potrubie. Ale aj pri miernom mraze a pri integrovanom prístupe mrazivý hmyz prinesie ovocie..

Jedovatá návnada je účinná iba pre „nepozvaných hostí“ alebo jednotlivcov, ktorí sa náhodou objavia v byte – napríklad prinesení s jedlom z obchodu. Rovnako ako pasce a repelenty používané ako preventívne opatrenie.

Šváby môžete zničiť fyzicky – papučou alebo niečím iným vhodným, ale trvá to dlho a vyžaduje si určitú zručnosť. Existuje mnoho populárnych metód, ale sú namáhavé a niekedy nemusia byť veľmi účinné. Ak teda musíte v byte bojovať so švábmi, naštudujte si osvedčené metódy a nástroje..

Účinné chemické metódy proti švábom

Moderné domáce insekticídy majú vlastnosti, ktoré boli predtým považované za úplne nekompatibilné. Ich predchodcovia boli zvyčajne určení, aby ich zožral hmyz. A „potomkovia“ môžu otráviť hmyz iba vdýchnutím. Takáto účinnosť je zároveň kombinovaná s bezpečnosťou pre obyvateľov domu – finančné prostriedky sú neškodné. Preto sa insekticídy používajú takmer všade..

Takáto účinnosť je zároveň kombinovaná s bezpečnosťou pre obyvateľov domu - finančné prostriedky sú neškodné

Tieto lieky sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • Gély sú najobľúbenejšou formou
 • Aerosólové prípravky, za ktorých hlavnú výhodu sa považuje rýchlosť vystavenia hmyzu
 • Prášky alebo prach, ako ich kedysi nazývali, sú krížencom prvých dvoch skupín.
 • Ceruzky sú najlacnejším nástrojom
 • Domáce jedovaté zmesi – najmenej účinné a časovo náročné na používanie

Zvážte výhody a nevýhody každého z nich..

Použitie gélov nevyžaduje ošetrenie celej plochy miestnosti s odstránením obyvateľov. Je umiestnený v malých kvapôčkach na miestach atraktívnych pre šváby, čo nevyžaduje porušenie spôsobu života, pretože gély sú bezpečné pre ľudí a zvieratá. V takom prípade môže jedna kvapka produktu zničiť až päťsto hmyzu..

Zabitie švábov bude trvať veľa času – niekoľko týždňov. Sú však lacné a za dvojizbový byt nebudete musieť minúť viac ako dvesto rubľov. Metóda je vhodná na ničenie švábov v hosteloch. Najpopulárnejšie gély sú Raptor, Domovoy, Fas, Globol, Shturm..

Aerosólové výrobky sú nielen účinné, ale aj rýchle. Kompletne upravený byt bude bez hmyzu do niekoľkých hodín

Aerosólové výrobky sú nielen účinné, ale aj rýchle. Kompletne ošetrený byt bude bez hmyzu do niekoľkých hodín. Nepríjemnosť – z toho bude musieť byť vyhodený každý, ľudia aj zvieratá. Zložitosť používania týchto liekov ešte zhoršuje ich vysoká cena. Aerosólové prípravky zahŕňajú „Executioner“, „Tetrix“, „Combat“, „Fufanon“, „Raid“.

Prášky alebo prach sa nachádzajú medzi prvými dvoma skupinami – sú relatívne lacné a neumožňujú obyvateľom vysťahovať ich z bytu, ale trvá určitý čas, kým sa dostaví výsledok. Patria sem „Čistý dom“, „Raptor“, „Brownie“, „Pyrethrum“.

Mnoho ľudí si pravdepodobne pamätá prach alebo DDT, insekticíd, ktorý sa stal najznámejším na svete. Pri jeho použití si spravidla zobrali dovolenku, odišli s deťmi a zvieratami a potom nepríjemný zápach dlho unikol..

Ceruzky, z ktorých je dnes najpopulárnejšia „Mashenka“, sú dosť lacné – za 100 rubľov môžete zničiť všetky šváby v dome. Sú účinné, ale pri ich používaní budete musieť byť trpezliví a opatrní..

Ľudové prostriedky nápravy, pri bližšom skúmaní, sa ukážu byť veľmi nákladné z finančného aj časového hľadiska. Koniec koncov, budete musieť miesiť múku, pridať do nej vajcia, cukor, vanilku a tiež kyselinu boritú alebo borax. Zamyslite sa – máte na to čas i peniaze. Lepšie používajte insekticídy – efektívne a rýchlo. A nakoniec je to aj lacnejšie.

Každý z vyššie uvedených prostriedkov má dostatok výhod. Existujú však aj iné metódy riešenia švábov, aj keď s nevýhodami, ale spolu s nimi a účinnosťou..

Ľudové metódy boja proti švábom sú nejednoznačné.

Hlboké zmrazenie – ako na Sibíri

Ľudové metódy boja proti švábom sú kontroverzné. Mrazenie je však možno najúčinnejšou metódou zo všetkých. Navyše bojuje nielen s dospelými, ale aj s kladenými vajíčkami. A všetkých nechcených „knísavých nájomníkov“ úplne zamrazí. V zásade sa táto metóda používa v letných chatkách a na vidieku..

Je pre neho potrebná jedna vec – mráz najmenej mínus 8 stupňov Celzia, zvyšok je viac než jednoduchý:

• vyhodiť z bytu každého, kto netoleruje mrazy, vrátane rastlín

• zabaľte batérie a vodovodné potrubie

• otvorte okná a vpustite mráz do domu

• opustiť miestnosť na celý deň so zatvorenými dverami

• potom zatvorte okná, počkajte, kým sa byt zahreje – alebo nečakajte, ale ihneď začnite upratovať a zmietajte „spadnuté“ šváby

Táto metóda vyžaduje starostlivosť, pretože môže dôjsť k narušeniu vykurovacieho systému. A šváby sú schopné tolerovať mráz až do osem stupňov, takže je lepšie počkať, kým teplomer neklesne za túto značku.

Túto metódu bohužiaľ nemôžu použiť všetky regióny. Ale v klimatickom pásme, kde je mráz, bude táto metóda skutočnou spásou od „kníračských nájomníkov“, najmä ak sa chcú presťahovať do súkromného domu.

Použitie fyzickej sily, pasce

Použitie fyzickej sily, pasce

Táto metóda zahŕňa akýkoľvek fyzický vplyv na hmyz – usmrtí ho papučou, metlou, mucholapkou alebo modernejšie – vysávačom. Účinok však bude veľmi malý s veľkým výdajom energie. Keď tí, ktorí takýmito metódami bojujú proti švábom, začnú byť zúfalí, pochopia – je načase zaobstarať si insekticíd. Zároveň zabúdame, že používanie pascí sa týka aj fyzických metód boja proti škodlivým švábom.

Princíp činnosti pasce proti švábom je jednoduchý – šváb prechádza k lákavému zápachu a prilepí sa na špeciálnu lepiacu pásku, ktorá je v ňom umiestnená. Vôňa čokolády alebo vanilky je príjemná nielen pre nás, ale aj pre týchto škodcov.

DIY pasca na šváby, video

Šváby sú červené – najbežnejšie a najbežnejšie a čierne. Pre prvú odrodu si môžete kúpiť pasce čínskej výroby, ale pre druhú sa nezmestia do mierky – na čierne šváby sú príliš malé. Táto metóda má teda obmedzenia..

Malo by sa pamätať na to, že pasce nedokážu úplne zbaviť bytov hmyzu. Len nedovolia novým „hosťom“ vstúpiť do vášho obytného priestoru od susedov. Zapojte ich do boja – spoločným úsilím sa dá dosiahnuť viac. Koniec koncov, ak má niekto neustále šváby, boj proti nemu sa predĺži.

Súvisiace video: Domáce lieky na šváby

Ďalší spôsob boja

A čo je najdôležitejšie – nevytvárajte vo svojom dome predpoklady pre „sladký život“ švábov – inak sa vždy vrátia, pretože kedysi sa im u vás tak páčilo. Lepšie sa vám páči byt, ktorý sa vám páči.