Jednoduché hroznové víno vlastnými rukami

Jednoduché hroznové víno vlastnými rukami

Recept na výrobu chutného domáceho hroznového vína

Umenie vinárstva obsahuje mnoho tajomstiev, pravidiel a nuancií, vďaka ktorým je výsledkom vynikajúci lahodný výrobok. Nie každý vinár sa však môže hneď pochváliť ideálnym nápojom, ktorý lahodí chuti a vôni. Skúsenosti prichádzajú s časom, prekonávajúc vzostupy i pády.

Začiatočníkom, ktorí sa chcú začať učiť tajomstvá výroby vína, odporúčame byť trpezliví, veriť v úspech a experimentovať. Na začiatku vám dávame do pozornosti podrobné pokyny na výrobu lahodného hroznového vína vlastnými rukami..

Jednoduché hroznové víno vlastnými rukami

Pre tento recept je najvhodnejšie hrozno takých odrôd, ako sú Festivalny, Saperavi, Družba, Crystal, Regent, Rosinka a Stepnyak. Tieto vinice sú veľmi nenáročné, nevyžadujú starostlivú starostlivosť a čo je pre nás obzvlášť dôležité, majú veľmi vysoký obsah cukru. Ale aj keď máte odrody ako Lydia a Isabella, ktoré majú menší obsah cukru, nebojte sa. Tieto odrody budú vyžadovať pridanie viac cukru a potešia vás nádhernou arómou.!

Na začiatok by ste mali nádobu na budúce víno starostlivo spracovať. Za týmto účelom dôkladne umyte a osušte všetky nádoby, zafajčite ich sírou (aby ste predišli vniknutiu a rozvoju škodlivých húb, ktoré môžu nápoj pokaziť). Po ukončení fumigácie opláchnite riad čistenou vodou a utrite dosucha bavlnenou tkaninou.

Domáce víno. Spôsob varenia:

Domáce víno. Spôsob varenia:

  • Zber hrozna je najlepší za slnečného počasia. Uistite sa, že je hrozno zrelé, pretože prezreté bobule obsahujú ocot a nezrelé bobule obsahujú kyselinu. Bobule neumývajte, aby ste nezmyli prírodné kvasinky, ktoré žijú na hrozne. Upozorňujeme, že po zozbieraní bobúľ musíte mať čas na ich spracovanie do 3 dní! V opačnom prípade budú bobule pokazené. Bobule opäť roztriedime a keď sme vybrali tie najlepšie, vložíme ich do smaltovaného prsta do dvoch tretín objemu. Hrozno je drvené výlučne ručne alebo pomocou drevených zariadení, semená zostanú neporušené a vaše víno nebude mať horký odtieň. Po tomto postupe by ste mali prst zaviazať gázou a umiestniť ho na teplé a tmavé miesto na štyri dni. V tomto prípade je dôležité obsah nádoby pravidelne miešať..

Uistite sa, že hrozno je zrelé, pretože prezreté bobule obsahujú ocot a nezrelé bobule obsahujú kyselinu

  • Po štyroch dňoch tekutina získa svetlý odtieň a budete počuť charakteristické syčanie, ktoré je indikátorom začiatku procesu kvasenia. Potom musíte nápoj niekoľkokrát dobre prefiltrovať cez gázu, naliať šťavu do pripravenej nádoby na 70% jej objemu.
  • Aby sa vaše víno nezmenilo na ocot, musíte zabezpečiť odstránenie oxidu uhličitého a zabrániť vstupu kyslíka do nádoby. Ideálnym a cenovo dostupným nástrojom je bežná latexová rukavica s perforovaným otvorom.
  • Ďalšou dôležitou podmienkou transformácie hroznovej šťavy na víno je teplota. Na fermentačnú reakciu musí byť teplota najmenej 8 stupňov. Pri nižšej teplote kvasinky odumierajú. Stáva sa, že po troch dňoch sa fermentačná reakcia zastaví. Do nádoby pridajte asi 150 g hrozienok, 50 g cukru a všetko zalejte teplou vodou, aby boli misky plné do tretiny. Vyrábame bavlnenú zátku. Zatvoríme ním plavidlo a necháme ho štyri dni na teplom mieste. Hneď ako hrozienka začnú kvasiť, mali by ste vziať 1 liter nápoja, zriediť ho sladinou a potom znova naliať..
  • Aby sa zabezpečil normálny proces kvasenia, cukor by sa mal pridávať postupne, jeho obsah v roztoku by nemal byť väčší ako 10-15%. Po 3 dňoch od začiatku procesu kvasenia nápoj ochuťte a ak sa ukáže ako kyslý, potom musíte pridať trochu cukru – stačí naliať 50 g cukru na každý liter šťavy.
  • Je nevyhnutné nalievať šťavu z jednej nádoby do druhej 3-4 dni po deflácii rukavice. Prítomnosť zrážok vo víne by nemala byť povolená.
  • Na testovanie sladkosti vína je potrebné naliať 2 litre vína do nádoby, pridať tam cukor (nie viac ako 200 g na liter), všetko dobre premiešať a nechať cukor rozpustiť. Potom výsledný roztok znova nalejte do nádoby a znova všetko dobre premiešajte. Po ochutnaní mladého vína môžete určiť, či má dostatok cukru alebo nie..
  • Čas na prípravu vína sa pohybuje od 45 do 680 dní. Doba zrenia závisí od odrody hrozna. Červené víno teda musí stáť najmenej 2-3 mesiace a pri bielom 1,5.
  • Konečne je vaše víno pripravené! Teraz prejdeme k tak zásadnému momentu, akým je fľaškovanie vína a jeho správne zazátkovanie. Víno by sa malo skladovať v ležiacej polohe pri teplote najmenej 8 stupňov. Čo by však rozhodne nemalo byť dovolené, je mrazenie vína.!

Vaše víno je pripravené na použitie! Teraz sa môžete pochváliť vínom vyrobeným vlastnými rukami z vlastného hrozna

Vaše víno je pripravené na použitie! Teraz sa môžete pochváliť vínom vyrobeným vlastnými rukami z vlastného hrozna! Potom, čo sa naučíte vyrábať víno z jedného receptu, vyskúšajte ďalšie možnosti, ktoré nájdete v užitočných tipoch.