Slamienka

Immortelle

Imortelle (Helichrysum) je bylinná trvalka, ktorá patrí do čeľade Asteraceae. Okrem hlavného názvu môžete počuť adresu závodu cmin, zheltyanka alebo helihrizum. Výhonky sa rozvetvujú do strán a zdobia ich súkvetia rôznych farieb. Púčiky sú tvrdé na dotyk. Ich krása trvá dlho. Po vysušení sa okvetné lístky zdajú byť zmrazené a stále vyzerajú jasne a atraktívne..

Pôvod kvetu začal v Afrike, potom bola nesmrteľnosť privezená do Austrálie a do krajín Malej Ázie. Nesmrteľná bylina je obľúbená v organizácii krajinného dizajnu, má liečivé vlastnosti, používa sa v medicíne a ako prvok v kvetinárstve. V rode je veľa poddruhov, vďaka ktorým budú pieskové kompozície vynikajúcim základom pre každú kyticu. Ak chcete získať krásnu a zdravú kvetinovú záhradu, musíte dodržiavať odporúčania pre pestovanie slamienky od kompetentných záhradníkov..

Popis rastliny

Slamienka rastlín

Divoké a kultúrne výsadby nesmrteľnosti sa týkajú viacročných aj jednoročných foriem. Rastlina navonok pripomína nízko rastúci ker s bohatou šíriacou sa korunou výhonkov. Oddenok ide mierne do zeme a má len niekoľko vetiev. Dĺžka výhonkov sa pohybuje od 30 do 120 cm.Výhonky sú vzpriamené. Úzke listy sú na ňom poukladané v nasledujúcom poradí. Bližšie k povrchu pôdy sa veľkosť listov zvyšuje. Platne sú natreté tmavozeleným tónom a majú vlnený povlak, ktorý zadržiava vlhkosť a zabraňuje rýchlemu odparovaniu.

Kvetenstvo Helichrysum kvitne v júli. Vrcholy stoniek sú zdobené jasnými kvetinovými košmi s priemerom až 7 cm. Kvetenstvo pozostáva z obojpohlavných, malých, rúrkovitých, nitkovitých púčikov obklopených lístkami. V prvých fázach pučania kvety vyzerajú husto, ale ku koncu sezóny sa uvoľňujú. Farba kvetov je úplne rozmanitá, napríklad ružová, žltá, fialová, červená alebo strieborná. Malé koše sú tkané do dáždnikových súkvetí.

Opeľovací proces prebieha na úkor hmyzu. Na mieste súkvetia, ktoré dozrievajú, sa ako hranoly vytvárajú oválne lusky semien s hrubým povrchom. Vrch boxu je ozdobený jednoradovým chumáčom.

Gelikhrizum – rastúce. Nenáročné sušené kvety, potešujúce kvitnutím pred mrazomGelikhrizum - rastúce. Nenáročné sušené kvety, potešujúce kvitnutím pred mrazom

Rastúce nesmrteľnosť

Nesmrteľná bylina sa pestuje zo semien alebo vegetatívnych častí. Niektoré odrody sú letničky, a preto ich treba každý rok vysiať novým spôsobom. Semená sa nakupujú v obchodoch alebo sa zbierajú samy, ale v druhom prípade neexistuje stopercentná istota, že si nové rastliny zachovajú svoje materské vlastnosti. Pestovanie ročnej slamienky nie je ťažké.

  Hydina

Najprv sa zaoberajú chovom sadeníc nesmrteľnosti. Krabice sú naplnené vlhkým substrátom. Vhodná je zmes rašeliny a piesku. Semená sa nalejú na povrch pôdy a ľahko sa lisujú. Zelené výhonky sa začínajú objavovať štvrtý alebo šiesty deň. Po niekoľkých týždňoch sa sadenice môžu ponoriť do rôznych nádob. Imortelle je vysadený v otvorenom teréne na konci jari, keď hrozba mrazu pominula. Interval medzi sadenicami by mal byť najmenej 20 cm Rastliny sa vyberajú opatrne, snažte sa nerušiť mladé korene a udržať hlinenú hrudku. Na zber slúžia rašelinové hrnce..

V apríli sa rastliny prenesú na záhon. Nemali by ste očakávať, že slamienka čoskoro rozkvitne. Spravidla sa vyskytuje až po roku. Zahustené výsadby je dôležité včas preriediť, venovať čas zalievaniu a pletiu buriny.

Zarastené kríky je potrebné oddeliť. S príchodom jari sa opatrne vyberú z pôdy a rozrežú lopatou na niekoľko častí tak, aby v každej divízii boli dva púčiky..

Mladé výhonky zozbierané počas sezóny sa používajú ako odrezky. Zakorenenie výhonkov je rýchlejšie, ak sú kvetináče naplnené záhradnou pôdou a pieskom. V teplom počasí sú hrnce ponechané na čerstvom vzduchu. Keď príde chlad, prenesú sa do uzavretej miestnosti. Transplantácia sadeníc sa vykonáva za rok na jar.

Starostlivosť o slamienku

Starostlivosť o slamienku

Starostlivosť o nesmrteľnosť nie je náročná ani pre začiatočníkov. Dôležitým bodom je dobre zvolené miesto na výsadbu slamienky. Kvet potrebuje slnečné svetlo. Existujú však aj druhy, ktoré sa lepšie vyvíjajú v tieni. Pre trávu je vhodný sypký a výživný substrát bez prebytočnej vlhkosti s neutrálnym prostredím.

Pred odoslaním sadeníc slamienky na otvorené priestranstvo je záhon dôkladne pripravený, obohatený o minerálne hnojivá používané na pestovanie kvitnúcich plodín a kompost. Spodok otvoru je pokrytý drenážnou vrstvou.

Imortelle je odolná voči suchu. Na vrchole kvitnutia však musíte zabezpečiť výdatnú zálievku. Voda na zavlažovanie sa bráni a ohrieva na slnku. Kríky zalievame večer alebo skoro ráno, vtedy sa netreba báť, že sa listy popália.

Trvalky nezabúdajú na pravidelné kŕmenie. Organizujte niekoľko organických alebo minerálnych kŕmení. Záhon sa uvoľní a burina sa odstráni. Zvädnuté púčiky, podobne ako suché stonky, je potrebné zrezať.

  Záhrada ľalií kala

Choroby a škodcovia

Rastlina nesmrteľnosti je len občas postihnutá hubovými infekciami. Háďatká predstavujú pre trávu medzi hmyzom osobitné nebezpečenstvo. Insekticídne prípravky nebudú fungovať, pretože škodcovia sa skrývajú v stonkách a dostávajú sa do listov. Choré výhonky sa majú zničiť.

Druhy a odrody nesmrteľnosti s fotografiou

Rod zahŕňa asi 500 druhov, z ktorých sa iba 30 druhov slamienok pestuje ako záhradnícke plodiny.

Piesočnaté nesmrteľnosť

Piesočnaté nesmrteľnosť

Táto bylinná rastlina preferuje obývanie slaných, piesočnatohlinitých pôd alebo kamenistých oblastí v euroázijských krajinách. Oddenok je skrátený, so vzpriamenými, nízko rozvetvenými výhonkami dlhými až 40 cm.Výhonky sú pokryté oválnymi listami, pubertálne s plsťou. Kvetenstvo začína kvitnúť začiatkom júna. Farba druhu je prezentovaná v žltých tónoch. Kvitnúce koše sa zhromažďujú v komplexných veľkých štítoch. Vegetatívne časti byliny sa používajú na liečebné účely..

Slamienka ružová

Slamienka ružová

Popisovaná trvalka je sieť rozvetvených výhonkov, ktorých škrupina je pokrytá plsťou. Spodná vrstva lístia vyzerá ako široké, pazúrovité listy. Menšie listy sú umiestnené v strede stonky. Koše sú tvorené obojpohlavnými kvetmi bielej farby. Proces pučania sa aktivuje v máji alebo začiatkom júna.

Slamienka veľká

Slamienka veľká

Jeden z najvyšších druhov Astrova. Jeho výhonky sú schopné dorásť až do 80 cm Stonky trávy sú na dotyk rebrované, s úzkymi listami. Povrch listov je hladký. Kvety v okamihu úplného odhalenia vyzerajú oveľa väčšie. Rastlina je bežná medzi záhradníkmi. V strede sú rúrkové koše obklopené lesklými lístkami. Ich farby môžu byť žlté, oranžové, červené alebo biele. Kvetina kvitne v polovici leta a zdobí záhradu až do neskorej jesene. Na mieste opeľovaných súkvetí rastú nažky. Medzi odrodami veľkého nesmrteľstva je potrebné poznamenať:

  • Fialová je vysoký krík, ktorého výhonky dosahujú meter výšky, má široké purpurové alebo tmavočervené koše;
  • Fireball je vzpriamený ker s rovnomernými listovými čepeľami a konvexnými kvetinovými košmi orámovaný hnedými lesklými lístkami;
  • Hot Bikini – nízky vysoko rozvetvený krík s malými šarlátovými kvetenstvami.

Aplikácia

Použitie nesmrteľnosti

Očarujúce nesmrteľnosti, ktoré upútajú pozornosť jasnými kvitnúcimi košmi a tmavozelenými listami, budú vyzerať skvele v každej záhrade vedľa iných trvaliek na záhonoch, v blízkosti budov alebo na okraji. Rastliny sú zdobené skalkami, skalkami a inými krajinnými kompozíciami. Kvetinárstvo často používa pri vytváraní kytíc, vencov a kvetinových vencov slamienku..

  Klinčekový kvet

Púčiky, ktoré sa ešte celkom neotvorili, sa režú v septembri alebo v októbri, pričom zachovávajú časť stonky, ale odstraňujú listy. Rezané kvety sa sušia zavesením do košov. Existuje názor, že „mŕtve“ kvety nemožno uchovávať doma. S takýmito predsudkami sa však dá ľahko polemizovať. Gelikhrizum je talizman mladosti. Rastlina pomáha chrániť spánok, dodáva človeku odvahu, prináša radosť a zmierňuje choroby.

Zber nesmrteľnosti

Suroviny sa zbierajú, keď sú koše pootvorené. Súčasne so súkvetím odrežte časť stopky dlhú až 1 cm, po zozbieraní slamienky sa čerstvé kvety sušia v tenkej vrstve na listy papiera alebo police v tmavej, dobre vetranej miestnosti. Na urýchlenie procesu je dovolené používať rúry. Sušená surovina má mierne vnímateľnú arómu, príjemnú s horkou chuťou. Bylinku skladujte v látkových alebo papierových vreckách. Čas použiteľnosti by nemal presiahnuť 3 roky..

Liečivé vlastnosti slamienky

Liečivé vlastnosti slamienky

V medicíne sa najčastejšie používa piesok a lúčny nesmrteľník, ktoré majú liečivé vlastnosti. Kvetenstvo obsahuje flavonoidy, glykozidy, kyselinu askorbovú, éterické oleje, živice, kumaríny, mnoho stopových prvkov.

Tinktúry a odvary sa pripravujú na základe cmin. Používajú sa samotné alebo ako zbierka spolu s inými bylinkami. Počas aromaterapeutických sedení sa používa esenciálny olej obsahujúci žltý olej.

Rastlina je považovaná za vynikajúce choleretikum, tonikum, spazmolytikum a hemostatikum. Bylina sa úspešne používa pri liečbe chorôb, ako je diabetes mellitus, cholecystitída, gastritída, ateroskleróza, dna, ako aj pri ochoreniach obličiek..

Bylinné odvarky sú predpísané na pitie pacientom trpiacim bolesťou z akumulácie obličkových kameňov. Látky nachádzajúce sa v tkanivách kvetu majú priaznivý vplyv na činnosť gastrointestinálneho traktu, nervový systém.

PEČENÁ PEČENKA, GALÉRIA, GYNEKOLÓGIA – SANDY IMMORTAL. ETHNOSCIENCIA.PEČENÁ PEČENKA, GALÉRIA, GYNEKOLÓGIA - SANDY IMMORTAL. ETHNOSCIENCIA.

Kontraindikácie

Nesmrteľná bylina nemá prakticky žiadne kontraindikácie, ale ľudia trpiaci hypertenziou, tromboflebitídou, obštrukčnou žltačkou a zvýšenou kyslosťou žalúdka patria do rizikovej kategórie..