čínska kapusta

Rastlina kapusty čínskej

Rastlina kapusty čínskej (Brassica rapa subsp. Pekinensis) je členom rodiny Cruciferous, ktorá patrí medzi poddruhy repy. Medzi ďalšie názvy tejto kultúry patrí šalát alebo čínska kapusta, ako aj petai.

Táto rastlina je ľudstvu známa viac ako 2 000 rokov. V dávnych dobách sa taká kapusta používala ako zelenina aj ako olejnatá plodina. Vlasť pekingskej kapusty sa odráža v jej názve – z Číny sa dostala do iných ázijských krajín a široko sa rozšírila ako zeleninová záhrada. V 20. storočí chovatelia dokázali získať mnoho vysoko výnosných a skoro dozrievajúcich hybridov tejto rastliny na základe odrôd z Číny a Japonska. Asi pol storočia prispievajú k šíreniu čínskej kapusty po celom svete vrátane krajín Ameriky a Európy, kde táto zelenina predtým nebola veľmi obľúbená..

Pekingská kapusta nie je rozmarná, rýchlo rastie, je dobre skladovaná, je veľmi užitočná a má vynikajúcu chuť..

Popis čínskej kapusty

Popis čínskej kapusty

Pekingská kapusta je dvojročná, pestuje sa ako jednoročná v zeleninárstve. Táto kultúra je v tesnom spojení s ďalšími predstaviteľmi kapustokvetých rastlín: repa a rutabaga, biela kapusta, kaleráb, horčica atď..

Takáto kapusta má šťavnaté lístie, ktoré tvorí ružicu alebo voľnú kapustu. Listové listy sú žltkasté alebo jasne zelené. Majú nápadnú svetlú strednú žilu (trojuholníkovú alebo plochú) a ich okraje môžu byť vlnité alebo zubaté. Každý list je zvnútra pokrytý malými pupienkami a v oblasti žíl môže mať aj mierne dospievanie..

V záujme jemného lístia sa taká zelenina pestuje v záhradách. Šaláty sa pripravujú z listových foriem tejto kapusty a kapustové odrody sa používajú na výrobu polievok, príloh a nakladaných uhoriek. Napríklad známe kórejské jedlo kimchi je zvyčajne kyslá kapusta a pikantná ochutená pekingská kapusta. Listy tejto kultúry je možné navyše variť, dusiť, vyprážať a tiež sušiť..

Takáto kapusta môže mať niekoľko odrôd:

 • Netvorí kapustové hlavy – najskoršie dozrievanie, zrenie asi za mesiac;
 • Vytváranie oválnych alebo zaoblených hláv kapusty;
 • Polovičná kapusta.

Rastúce podmienky pre rôzne odrody pekingskej kapusty sa zároveň líšia len málo..

Ako pestovať čínsku kapustu, aby nekvetlaAko pestovať čínsku kapustu, aby nekvetla

Stručné pravidlá pre pestovanie čínskej kapusty

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie pekinskej kapusty na otvorenom poli..

Pristátie Semená sa vysievajú na sadenice bližšie k začiatku apríla, asi po mesiaci sa sadenice prenesú na záhony. Neskoré odrody kapusty sa vysievajú vonku uprostred leta..
Osvetlenie Na pestovanie čínskej kapusty potrebujete jasné osvetlenie.
Režim zavlažovania Výsadby sa zalievajú týždenne ráno alebo večer..
Pôda Vhodná je ľahká a výživná neutrálna pôda, ktorá by mala byť stredne vlhká a dobre priepustná. Hlina je ideálna na pestovanie.
Top dressing Niekoľko týždňov po presadení sadeníc na záhradné lôžko sa zaleje roztokom vtáčieho trusu alebo divozelu alebo bylinnou infúziou, pričom sa minú liter na krík. Kapusta vysiata na jar by mala byť kŕmená trikrát za sezónu, letná kapusta dvakrát. Možno cvičiť a ošetrovať roztokom kyseliny boritej.
Reprodukcia Semená.
Škodcovia Rôzny hmyz, ktorý poškodzuje kapustokveté rastliny.
Choroby Hubové a vírusové ochorenia, často spôsobené nesprávnou starostlivosťou alebo poľnohospodárskymi postupmi.

Pestovanie čínskej kapusty zo semien

Pestovanie čínskej kapusty zo semien

Výsev semien

Pekingskú kapustu je možné vysiať priamo do záhrady alebo pestovať prostredníctvom sadeníc. Takéto rastliny sú dosť odolné voči chladu-ich semená sú schopné klíčiť už pri 4 stupňoch, ale aktívny rast takýchto sadeníc začína iba v teple, keď je teplota najmenej 15-20 stupňov. Teplo a dlhé denné hodiny vedú k tomu, že kríky začínajú vytvárať stonky kvetov. To má negatívny vplyv na kvalitu lístia, preto sa odporúča pestovať sadenice, aby sa získala dobrá úroda. V takom prípade je možné zber z kríkov odstrániť do jedného mesiaca po jeho prenose do záhrady..

Výsev semien na pestovanie sadeníc sa vykonáva s výpočtom dátumu od dátumu budúcej výsadby – rastliny by mali stráviť asi mesiac doma. Na skorý zber sa výsev vykonáva v marci až apríli, aby sa kapusta v zime zachovala – bližšie k začiatku júla.

Pestovanie sadeníc

Čínska kapusta. Výsev semien na sadenice.Čínska kapusta. Výsev semien na sadenice.

Pre čínsku kapustu je vybraná voľná pôda. Napríklad pre ňu môžete zmiešať časť humusu s dvoma časťami kokosového substrátu. Sadenice zle znášajú zber, preto sa pokúšajú semená ihneď zasiať do oddelených nádob. Rašelinové tablety alebo kvetináče sa považujú za optimálne, čím sa eliminuje potreba rušiť sadenice pri presune do záhrady. Do hrnca alebo tablety sa vysejú 3 semená. Sú vložené do vlhkej pôdy bez predbežného namáčania, pričom sa prehĺbia asi o 1,5 cm. Kým sa neobjavia klíčky, hrnce so semenami sa udržujú v teple a tme a potom sa upravia na svetlo. Po vytvorení sadeníc sa odporúča znížiť teplotu. Na získanie zdravých sadeníc sa chovajú na chladnom balkóne, kde udržiavajú asi 6-8 stupňov..

Starostlivosť o klíčky bude spočívať v zalievaní, ako pôda schne (na tento účel sa používa mäkká, usadená voda pri izbovej teplote) a v pravidelnom uvoľňovaní ornice. Keď kapusta vytvorí 2-3 pravé listy, sadenice sa zriedia a odrežú slabé výhonky, aby sa nepoškodil koreňový systém zostávajúcich.

Zber sadeníc

Aby sa počas zberu nepoškodili citlivé korene sadeníc kapusty, odporúča sa ihneď ich zasadiť do rašelinových nádob. Ak sa na sadenice použili obyčajné poháre, sadenice sa čo najšetrnejšie prenesú na nové miesto pomocou metódy prenosu..

Výsadba čínskej kapusty na otvorenom priestranstve

Výsadba čínskej kapusty na otvorenom priestranstve

Vermya a miesto pristátia

Sadenice čínskej kapusty je možné prenášať mimo 3-4 týždne po zasiatí. Do tejto doby by mali mať sadenice čas na vytvorenie asi 5-6 plnohodnotných listových dosiek. Aby sa sadenice lepšie zakorenili na novom mieste, 10 dní pred prenosom ich začnú vytvrdzovať, držia ich niekoľko hodín denne vo vzduchu a postupne prinášajú čas „prechádzky“ na celý deň. Asi 3-4 dni pred výsadbou sa zalievanie sadeníc zníži a zaleje sa naposledy tesne pred transplantáciou.

Pekingská kapusta potrebuje dobré osvetlenie, preto je pre ňu vybraná slnečná oblasť s ľahkou a výživnou pôdou. Mal by byť voľný a odvodnený, nemal by zadržiavať prebytočnú vlhkosť, ale nemal by príliš rýchlo vyschnúť. Hliny sú považované za optimálne pre zeleninu..

Aby sa zabránilo rozvoju chorôb a výskytu škodcov typických pre zástupcov kapustokvetých rastlín, neodporúča sa pestovať čínsku kapustu na miestach, kde v minulej sezóne rástli jej „príbuzní“, ako aj repa a paradajky. Namiesto toho je lepšie umiestniť kapustovú náplasť tam, kde boli zelené hnojivá z iných rodín, zemiaky, uhorky alebo mrkva, ako aj obilniny alebo strukoviny. Užitočné bude aj sadenie kapusty po cibuli alebo cesnaku..

  Pestovanie sladkých zemiakov v strednom pruhu: klíčiace hľuzy

Pravidlá pristátia

Výsadba čínskej kapustyVýsadba čínskej kapusty

Ak je potrebné pridať pôdu na mieste, lôžko na výsadbu pekingskej kapusty je pripravené vopred – dokonca aj na jeseň. Príliš kyslá pôda je v tejto dobe vápnená vápennou alebo dolomitovou múkou. Na jar sa kopanie opakuje a na 1 m2 sa pridá vedro kompostu alebo humusu. m. oblasť. Potom sa lôžko zabrousí a urobia sa na ňom výsadbové otvory. Na získanie šalátu je medzi nimi ponechaných asi 10-15 cm, pričom v uličkách zostáva až pol metra. Na vytvorenie hlávky kapusty sa vzdialenosť medzi otvormi zvýši na 35 cm, pričom vzdialenosť riadkov zostane rovnaká.

Pred výsadbou by ste mali do každej jamky pridať pár pohárov dreveného popola, superfosfátu (2 polievkové lyžice) a močoviny (2 čajové lyžičky). Použité hnojivá sa zmiešajú so zemou a potom sa do otvorov naleje voda, aby sa látky lepšie absorbovali do pôdy. Potom sa do otvoru umiestnia rašelinové hrnce so sadenicami a dutiny sa pokryjú zeminou. Je nemožné prehĺbiť sadenice – vniknutie zeme do oblasti medzi listami bude interferovať s tvorbou hláv kapusty..

Starostlivosť o pekingskú kapustu

Starostlivosť o pekingskú kapustu

Postupy starostlivosti o čínsku kapustu v záhrade nie sú príliš komplikované, ale ich implementácia prispeje k získaniu dobrej úrody. Rovnako ako ostatné druhy kapusty bude potrebovať pravidelné zavlažovanie, kŕmenie a ochranu pred škodlivým hmyzom..

Po výsadbe sa odporúča umiestniť mladé rastliny na chvíľu pod netkaný kryt. Takéto opatrenia predchádzajú mnohým potenciálnym problémom:

 • Jarné počasie je príliš nestabilné, takže krycí materiál ochráni kríky pred prehriatím alebo zamrznutím. Ak sa pekingská kapusta pestuje na kapustové hlavy, prístrešok na noc pomôže kríkom ich rýchlejšie vytvorenie;
 • Ak je jar daždivý, ochrana pomôže zabrániť rozpadu koreňového systému;
 • Kým kapusta v jamke nezakorení, nemala by byť vystavená aktívnemu slnku. Dobrý kryt umožní rastlinám dýchať, ale rozptýli slnečné svetlo;
 • Na jar začína obdobie aktivity krížovej blchy – jedného z hlavných škodcov takýchto plodín. Tento hmyz sa zvyčajne živí mladými listami, takže je lepšie skryť pred ním nezrelé sadenice pod krytom. Len málokedy sa tam prikradne blcha.

Pol mesiaca po prenose sadeníc na zem je lôžko s ním mulčované rašelinou alebo vrstvou slamy. Kríky nebudú potrebovať hilling, ale pôda v ich blízkosti sa pravidelne starostlivo uvoľňuje a tiež čistí od buriny.

Zalievanie

Pekingskú kapustu zalievame zriedka, ale bohato. Kríky sa raz za týždeň dobre zalejú teplou vodou. Na to sú najvhodnejšie ranné hodiny alebo po západe slnka. Na spomalenie sušenia pôdy je záhon mulčovaný. Takéto opatrenia znížia počet zalievania, uvoľňovania a odstraňovania buriny..

Top dressing

Top dressing z pekingskej kapusty

Niekoľko týždňov po výsadbe sú kríky kŕmené organickou hmotou. Na to môžete použiť mullein (roztok vo vode 1:10), kuracie trus (roztok 1:20) alebo bylinnú infúziu (1: 9). Pri zalievaní výživným zložením sa spotrebuje 1 liter roztoku na 1 krík.

Ak bola kapusta vysadená na jar, takéto rastliny sa kŕmia trikrát za sezónu. Letná kapusta sa prihnojuje iba dvakrát. V období tvorby záhlavia sa odporúča používať doplnky draslíka a fosforu..

Listové kŕmenie sa tiež dobre prejavuje na tvorbe hláv kapusty. Za týmto účelom pridajte 2 g kyseliny boritej do 1 litra horúcej vody a potom do roztoku pridajte 9 litrov studenej vody, aby ste získali plné vedro. Hotová kompozícia sa aplikuje na listy kapusty. Odporúča sa vykonávať takéto kŕmenie večer, keď slnko už nebude na listy svietiť..

ČÍNSKA KAPUSTA. DVE HLAVNÉ CHYBY PRI RASTE.ČÍNSKA KAPUSTA. DVE HLAVNÉ CHYBY PRI RASTE.

Bloom

Tvorbu hláv pekingskej kapusty uľahčuje krátke denné svetlo, a preto sa v oblastiach s teplým podnebím pokúša pestovať takúto zeleninu skoro na jar alebo neskoro na jeseň..

Na tvorbu kvetinových šípok a semien potrebuje kapusta viac svetla. Práve vtedy, keď sa vysoké teploty skombinujú s dlhými hodinami denného svetla, sa urýchli proces vzchádzania kvetov a namiesto vytvorenia kapustnej kapusty začnú kríky vytvárať kvetinové šípky. Táto funkcia sa používa na zber osiva, ale na získanie úrody je potrebné takýmto podmienkam zabrániť. Preto sa niekedy taká zelenina pestuje jednoduchšie na Sibíri alebo v oblastiach stredného pásma ako na teplom a slnečnom juhu..

Ak vysadená kapusta začala kvitnúť, zostáva len zistiť, čo presne viedlo k skorej tvorbe šípok. Zistenia pomôžu vyhnúť sa takémuto vývoju udalostí v budúcej sezóne..

 • Dôvodom streľby môže byť predispozícia odrody k kvitnutiu, ako aj nielen teplo, ale aj časté poklesy teploty a ďalšie stresové podmienky, ktoré stimulujú kríky k reprodukcii;
 • Poškodenie koreňov pri presádzaní sadeníc na záhradné lôžko môže tiež spôsobiť skorú tvorbu šípok;
 • Niekedy sa príčinou vzniku stopiek môže stať postup kalenia;
 • Výsadba kríkov na mierne zatienenom mieste pomôže mierne obmedziť denný čas kapusty. Rastliny sa napríklad môžu ocitnúť v tieni počas najhorúcejších hodín..

Pestovanie v skleníku

Kapustu je možné pestovať aj v skleníku. Takéto pristátie zahŕňa udržanie určitej teploty a vlhkosti. V skleníku by nemala byť vyššia ako +20, aby kríky nezačali kvitnúť. Vysoké teploty môžu navyše vyvolať vývoj chorôb. Vlhkosť v skleníku by sa mala zvýšiť – asi 75%.

Pôda na pestovanie pekingskej kapusty v skleníku sa nelíši od pôdy potrebnej na výsadbu na otvorených záhonoch. Ako hnojivo môžete použiť organické látky alebo minerálne zlúčeniny, ktoré obsahujú dusík. Kapusta, ihneď zasadená do skleníka, dozrieva spravidla o týždeň neskôr ako kríky vysadené semenáčmi.

Zber a skladovanie

Zber a skladovanie pekinskej kapusty

Pekingská kapusta vysadená na jar nie je vhodná na skladovanie, preto sa používa iba na priamu konzumáciu. Aby sa zachovala úroda v zime, semená by mali byť znova vysiate uprostred leta. Čínska kapusta je odolná voči chladu a môže zostať v záhrade až do polovice jesene. Akonáhle sú kapustové hlavy dostatočne pevné, môžu sa odrezať. Je dôležité, aby bol teplotný rozdiel vonku a v sklade nevýznamný, inak sa na listoch môže vytvárať kondenzácia, ktorá povedie k ochoreniu hláv. Správne zozbieraná kapusta môže prežiť až do januára a niekedy dokonca až do jari..

Zber kapusty by sa mal skladovať v suterénoch alebo pivniciach pri teplote asi +1 a vlhkosti nie viac ako 95%. Aby ste to urobili, každá hlava kapusty musí byť zabalená do fólie, aby udržala vlhkosť, a zložiť do drevenej nádoby. Hlávky kapusty by sa mali kontrolovať každých pár týždňov a poškodené oblasti listov by sa mali odstrániť. V tomto prípade je film nahradený.

  Najvyššia úprava cibule: minerálne a organické hnojivá pre cibuľu

Pri absencii vhodnej miestnosti je možné kapustové hlavy skladovať na balkóne bez mrazov. V tomto prípade je každá hlava kapusty zabalená do potravinovej fólie a vložená do škatule. V mrazivých dňoch môže byť nádoba s kapustou prikrytá prikrývkou alebo inou izoláciou. Na skladovanie plodín je vhodná aj chladnička. Sú tam umiestnené silné kapustné hlavy bez známok choroby..

Je pozoruhodné, že jablká by sa nemali skladovať spolu so zberom. Etylén vylučovaný ovocím urýchľuje vädnutie listov kapusty.

Pekingská kapusta sa okrem čerstvého skladovania často suší, mrazí v sekanej forme alebo spracováva. Najbežnejším spôsobom konzervácie takejto zeleniny je kvasenie. Podľa jedného z receptov na 5 kg nadrobno nakrájanej kapusty pridajte 0,3 l vody, 50 g octu a lyžičku cukru a soli, ako aj prelisovaný strúčik cesnaku. Zložky sa zmiešajú a umiestnia do keramickej alebo sklenenej nádoby pod útlakom. Po 24 hodinách sa zmes prepichne na úplné dno, ponechá sa v byte ďalší deň a potom sa vystaví chladu. Po niekoľkých týždňoch bude kapusta považovaná za pripravenú.

Choroby a škodcovia čínskej kapusty

Škodcovia

Škodcovia čínskej kapusty

Členovia rodiny krížovcov majú množstvo typických škodcov a čínska kapusta nie je výnimkou. Medzi najbežnejší hmyz, ktorý môže napadnúť výsadby:

 • Krížová blcha je hlavným škodcom výsadieb z rovnomennej rodiny. Blcha prezimuje vo zvyškoch rastlín a na burinách a na jar začína obhrýzať mladé listy kapusty. Veľký počet blchárov môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie sadeníc..
 • Kapustové kríky môžu výrazne poškodiť aj slimáky a iné ulitníky. Obvykle sa s nimi bojuje ľudovými prostriedkami, vytváraním prekážok okolo postelí a zabraňovaním významnej reprodukcii škodcov.
 • Vošky zvyčajne žijú na vnútornej strane listov kapusty. Veľký počet škodcov vedie k zastaveniu rastu kríka a deformácii jeho listov. Takýto hmyz najčastejšie poškodzuje mladý rast..
 • Kapustový motýlik bielokrídly je motýľ bielokrídly dobre známy záhradníkom. Kladenie vajíčok na listy kapusty vedie k výskytu húseníc, ktoré sa živia rastlinnými šťavami..
 • Kapustová muška kladie vajíčka aj na kríky. Jeho larvy vytvoria diery v stonke kapusty a škodcom škodia predovšetkým sadenice..

Choroby

Choroby pekingskej kapusty

Rovnako ako v prípade škodcov je čínska kapusta najčastejšie postihnutá rovnakými chorobami ako jej krížikovité príbuzné..

 • Listová škvrna je bežná hubová choroba, ktorá sa často vyskytuje na mladých kríkoch alebo zberaných plodinách. Uľahčuje to stagnácia vlhkosti v listoch, ako aj miesto zle vyčistené od minulej sezóny..
 • Pleseň môže viesť k smrti sadeníc alebo k strate plodín.
 • Múčnatka silne ovplyvňuje chuť kapusty a môže tiež výrazne poškodiť rastliny. Táto choroba sa prenáša aj cez zvyšky rastlín..
 • Slizničná bakterióza sa nazýva rozpad kapustného lístia. V počiatočných štádiách – keď sa na vonkajších listoch objavia škvrny, je choroba liečiteľná.
 • Čierna noha je huba, ktorá poškodzuje sadenice a objavuje sa kvôli podmáčaniu pôdy. Ovplyvnené kríky sa odstránia a zvyšné sa vylejú roztokom manganistanu draselného a pokúsia sa normalizovať zalievanie..
 • Apikálna popálenina je choroba spôsobená nedostatkom vápnika. Súčasne začnú odumierať okraje listov vo vnútri hláv kapusty. Najlepšou prevenciou je pridanie hnojív s vápnikom alebo drvenou kriedou do otvoru pred výsadbou sadeníc..
 • Naproti tomu presná nekróza spôsobuje nadbytok fosforu a dusíkatých hnojív. Z tohto dôvodu sa na listoch vnútri kapustovej hlavy objavujú čierne bodky. Potašové dresingy počas rastu kríkov slúžia ako prevencia takejto choroby..
 • Na kyslej pôde sa v kapuste môže vyvinúť kýl – namiesto koreňov sa vytvorí druh hľuzy. Samotná kapusta vädne. Aby sa tomu zabránilo, pôda je vopred vápna..

Preventívna liečba

Preventívne ošetrenie čínskej kapusty

Dodržiavanie pravidiel pestovania a základnej poľnohospodárskej technológie pomôže predchádzať vzniku chorôb pekinskej kapusty. Správna starostlivosť, včasné vytvorenie prístrešku, dodržiavanie základov striedania plodín, včasné vysádzanie sadeníc a udržiavanie vzdialenosti medzi kríkmi, aby sa zabránilo zahusťovaniu, pomôže chrániť kríky..

V období pestovania kapusty pravidelné kontroly výsadby zabránia nekontrolovanému šíreniu chorôb alebo výskytu nadmerného počtu škodlivého hmyzu. Ak preventívne opatrenia nepomohli a kapusta bola stále chorá, musíte zistiť príčinu problému a pokúsiť sa ho odstrániť.

Proti hubovým chorobám sa používajú fungicídne prípravky. Medzi nimi sú Fundazol, Topaz, Skor a ďalšie podobné fondy. Ošetrenie semien pomôže predchádzať mnohým chorobám vopred – pred sejbou sa zahrejú v horúcej vode a potom sa ochladia a sušia. Vírusové choroby kapusty, podobne ako ostatné plodiny, sa dnes považujú za nevyliečiteľné. Ak výsadba vykazuje známky mozaiky alebo iného podobného ochorenia, kapustové kríky s takýmito príznakmi bude potrebné vykopať a zničiť, aby sa zabránilo šíreniu infekcie..

Proti veľkému množstvu hmyzu sa na kapuste používajú insekticídy a v prípade roztočov akaricídy. Pretože sa budú listy konzumovať, odporúča sa vyberať bezpečnejšie produkty na biologickej báze. Spracovanie s takýmito prípravkami by sa však malo stále vykonávať s prihliadnutím na zber. Insekticídy sa najčastejšie používajú v niekoľkých fázach a posledné ošetrenie by sa malo vykonať najmenej mesiac pred krájaním kapusty. Ale aj v tomto prípade môžu lieky ovplyvniť výhody a chuť výslednej plodiny, preto sa v boji proti škodlivému hmyzu najčastejšie používajú ľudové prostriedky..

Zápachové výsadby, nemilované škodcami – cesnak, cibuľa alebo nechtík, ako aj dáždniky – často zbierajú užitočný hmyz, napríklad lov vošiek, aby vopred zahnali mnoho hmyzu z postelí. Krycie siete je možné použiť proti kapustným bielkom, ktoré im nedovolia sedieť na listoch. Po zozbieraní hláv kapusty alebo lístia musíte z lôžok odstrániť všetky zvyšky starých výsadieb a zem musíte dobre vykopať..

Druhy a odrody čínskej kapusty s fotografiou

Všetky odrody čínskej kapusty sú rozdelené do skupín na základe času ich dozrievania.

Skoré odrody

Rané odrody čínskej kapusty

 • Asten – Holandská kapusta, určená len na pestovanie bez prístrešia. Má tmavozelené listy, kapusta, kapusta s hmotnosťou do 1,5 kg, dozrieva asi 55 dní;
 • Vesnyanka – kel, ktorý neprodukuje kvetinové šípky. Zreje 35 dní po zasiatí. Olistenie postráda pubertu a má šťavnatú žilu;
 • Lenok – šalát na pestovanie v skleníku. Lístie je pokryté tenkým voskovým povlakom a tvorí kapustové hlavy s hmotnosťou približne 300 g;
 • Sprinkin – hybridná kapusta, dozrievajúca asi 2 mesiace. Kapustové hlavy sú sfarbené do tmavozelena a majú tvar valca;
 • Majster – hybrid ranej zrelosti, tvoriaci úhľadné kapustové hlavy s uzavretým vrcholom. Kultivar je považovaný za odolný voči tvorbe šípok..

Odrody skorého dozrievania sú také populárne odrody ako Manoko (hybrid, dozrievanie za 50 dní), Tenderness (hybrid, dozrieva za 48 dní), polokapusta (chutná kapusta, zrenie v skleníkoch za 1-1,5 mesiaca), Northern Beauty (produktívny hybrid) , zrejúce 55 dní vopred) atď..

  Ako pestovať baklažán: Sedem tajomstiev dobrej úrody

Odrody v ranom a strednom období

Odrody pekinskej kapusty v strednej sezóne

Najväčšia skupina odrôd zahŕňa také bežné odrody, ako sú:

 • Pohár na víno – odroda takmer nevytvára kvety, veľkosť jej hláv dosahuje 2 kg. Zrenie trvá asi 70 dní. Farba vnútorného lístia takejto kapusty je svetlo žltá;
 • Brocken – kapusta vysoko výnosná, ktorá neprodukuje kvetinové šípky. Vytvára polootvorené stredne husté kapustové hlavy s hmotnosťou až 2,5 kg, ktoré je možné skladovať dlho;
 • Vorozheya – polovičná kapusta, tvoriaca mierne dospievajúce široké listové čepele eliptického tvaru s hrboľatým povrchom;
 • Granát – táto odroda poskytuje dobrú úrodu 60- 75 dní po zasiatí. Kapustové hlavy sú husté, sýtej zelenej farby, valcovitého tvaru a s hmotnosťou do 2,5 kg;
 • Jesenná krása – hybridná odroda, ktorá dozrieva 80- 85 dní. Kapustové hlavy sú stredne husté, mierne otvorené a na reze majú žlté listy. Ich hmotnosť dosahuje 2,5 kg..
 • Pekingský expres – kapusta, dozrievajúca asi 75 dní. Odroda je považovaná za odolnú voči zmenám počasia a tvorí svetlozelené hlávky kapusty vo forme valcov s hmotnosťou do 2 kg;
 • Rolnik – taká kapusta je schopná rásť v tieni a dobre znáša aj studené pukance. Hmotnosť žltozelených hláv kapusty dosahuje 200 g, ich listy sú mierne obalené;
 • Cha cha – hybridná odroda odolná voči tvorbe stopiek, kapusta sa odstráni 50 dní po zasiatí a hmotnosť dosahuje 3 kg.

Obľúbené sú aj hybridné odrody Bilko (so sudovitými hlavicami tmavozelenej farby) a TSKHA 2 (s malými a krátko skladovanými, ale chutnými hlávkami kapusty)..

Neskoré odrody

Neskoré odrody čínskej kapusty

Čínska kapusta je považovaná za skorú zeleninu, takže neskoré odrody tejto kultúry nie sú také početné. Medzi nimi:

 • Pamätník – tvorí veľké (až 3,5 kg) hlávky kapusty, ale nemá vysoký výnos. Zrenie takejto kapusty trvá asi 70 dní;
 • Nika – tvorí husté, široké hlávky kapusty až do hmotnosti 3 kg. Čerstvé, nie sú skladované dlho, takže sa odroda zvyčajne používa na výrobu nakladaných uhoriek;
 • Nozaki – Rastliny dozrievajú do 3 mesiacov, husté otvorené kapustové hlavy majú široko eliptický tvar a hmotnosť asi 1,5 kg. Kapustové hlavy majú žltozelenú farbu;
 • Parkovisko – kapusta pozoruhodná svojou chuťou, ktorá tvorí husté kilogramové hlavy;
 • Ruská veľkosť – nenáročná kapusta odolná voči chladu, ktorá tvorí neobvyklé krémové kapustové kapusty do hmotnosti 4 kg.

Najlepšie odrody čínskej kapusty

Najchutnejšie odrody čínskej kapusty

Z mnohých odrôd čínskej kapusty si môžete vybrať zeleninu podľa svojich predstáv, ale niektoré z nich si obzvlášť obľúbili a získali dobré recenzie od mnohých záhradníkov..

Medzi listovými odrodami čínskej kapusty je Broadleaf považovaný za obzvlášť pozoruhodný. Dozrievanie listov trvá asi 50 dní. Táto odroda láka výnosom a vzhľadom pripomína rímsky šalát. Pri jarnej výsadbe sa zber takejto kapusty začína v júni..

Medzi polovičnou kapustou je Khibinskaya považovaná za jednu z najchutnejších. Jeho dozrievanie tiež trvá asi 50 dní, ale v skleníku sa toto obdobie zníži na 3-4 týždne. Odroda sa vyznačuje predĺženým valcom a voľnou ružicou mnohých listových dosiek..

Najchutnejšou hlávkovou zeleninou je Marfa (skorá kapusta s hmotnosťou asi 1 kg, ktorá dozrieva za 35 dní), ako aj spomínaná Nika, ruská veľkosť, šampión a Cha-cha.

Pekingská kapusta a čínska &# 127793; Recenzia najlepších odrôd z HITSAD.TVPekingská kapusta a čínština �� Recenzia najlepších odrôd z HITSAD.TV

Odrody na pestovanie na Sibíri

Technológia pestovania tejto kapusty v strednom pruhu a oblastiach Sibíri sa prakticky nelíši, preto si na siatie v oboch prípadoch môžete vybrať rovnaké odrody. Ak si nie ste istí poveternostnými podmienkami, odporúča sa zvoliť odrody a hybridy skorého a rýchleho dozrievania: Vesnyanka, Martha, Polukochanaya, oranžová mandarínka (s neobvyklým oranžovým jadrom kapusty), neha, Manoko, Victoria (choroba -odolná a dobre skladovaná hybridná odroda) atď..

Užitočné vlastnosti čínskej kapusty

Užitočné vlastnosti čínskej kapusty

Pekingská kapusta je nielen chutná, ale aj bohatá na rôzne živiny. Zelenina obsahuje vitamíny A, C, K, P, U, E, vitamíny B, ako aj rôzne makro a mikroelementy vrátane fosforu, draslíka a vápnika, mangánu, železa, zinku atď. Množstvom askorbika kyslé kapustové listy presahujú listy šalátu 4-5 krát. Zeleň obsahuje rastlinné bielkoviny, tuky a sacharidy, ako aj cukry a vlákninu. Jednou z cenných vlastností pekinskej kapusty, vhodnej na skladovanie, je schopnosť udržať si všetky živiny do konca zimy. Jeho konzumácia v tomto období pomáha vyrovnať sa so sezónnym nedostatkom vitamínov..

Množstvo vlákniny v kapuste prispieva k chudnutiu: takéto jedlo pomáha naplniť žalúdok, ale zároveň má nízky obsah kalórií. To z neho robí užitočný diétny produkt..

Konzumácia zeleniny môže pomôcť zmierniť bolesti hlavy, vyliečiť depresiu a nervové poruchy a ťažiť z cukrovky. Je považovaný za jeden z jedál, ktoré prispievajú k prevencii chorôb srdca a ciev, ako aj pomáhajú pri ich liečbe (najmä pri ateroskleróze a hypertenzii). Vlákno obsiahnuté v jemných listoch tiež podporuje trávenie, takže túto kapustu môžu jesť aj ľudia s gastritídou a vredmi..

Pekingská kapusta sa odporúča pacientom trpiacim chorobou z ožiarenia. Jeho každodenné používanie prispieva k eliminácii ťažkých kovov z tela. Lyzín, ktorý je súčasťou lístia, má pozitívny vplyv na imunitu, umožňuje mu úspešne odolávať mnohým chorobám a tiež čistí krv rozpúšťaním cudzích bielkovín, ktoré sa do nej dostali. Vďaka týmto vlastnostiam je rastlina vo východoázijských krajinách skutočným symbolom dlhovekosti..

Hematopoetické vlastnosti pekinskej kapusty z neho robia hodnotný produkt pri chudokrvnosti. Kapusta navyše pomáha eliminovať prebytočný cholesterol, zabraňuje stukovateniu pečene a zabraňuje vzniku nádorov..

Prečo je čínska kapusta užitočná??Prečo je čínska kapusta užitočná?

Kontraindikácie

Napriek svojim nepopierateľným výhodám pre telo môže mať čínska kapusta kontraindikácie. Medzi nimi je individuálna neznášanlivosť na látky obsiahnuté v kapuste, ako aj niektoré choroby. Napriek tomu, že kapustu je možné konzumovať aj pri zápaloch žalúdka a žalúdočných vredoch, nemala by sa pridávať do stravy v prípade zhoršenia problémov s gastrointestinálnym traktom, ako aj pri pankreatitíde. Mali by ste sa tiež zdržať zeleniny so zvýšenou kyslosťou žalúdočnej šťavy..

Aj pri absencii kontraindikácií je pri používaní čínskej kapusty dôležité pamätať na opatrenie. Prejedanie sa listov môže viesť k nevoľnosti, žalúdočnej nevoľnosti a niekedy k závratom..