Kukurica

Kukurica sa pestuje zo semien. Výsadba a starostlivosť o kukuricu vonku

Kukurica patrí do veľkej rodiny obilnín. Táto jednoročná rastlina, dosahujúca výšku dva metre alebo viac, sa skladá z rovného, ​​silného stonky s veľkým počtom široko listnatých listov, samčích kvetov na vrcholoch vo forme latiek a samičích kvetov v pazuchách listov v forma klasov. Koreňová časť je silná, korene majú priemer asi 1 m a sú hlboké takmer 2 m.

Varené kukuričné ​​klasy sú pre mnohých skutočnou pochúťkou a veľmi výživným jedlom. Koniec koncov, zeleninová rastlina, alebo skôr jej zrná, obsahuje veľké množstvo užitočných látok – bielkoviny, olej, vitamíny, aminokyseliny, karotén a uhľohydráty.

Pestovanie kukurice

Kukurica je teplomilná a vlhkomilná zeleninová plodina. Priaznivá teplota na klíčenie semien je od 8 do 13 stupňov Celzia. Miesto pristátia musí byť chránené pred studeným severným vetrom. S náležitou starostlivosťou a vhodnými poveternostnými podmienkami pre rastlinu je možné zber zozbierať približne 2,5-3 mesiace po vyklíčení. Rýchlosť zrenia kukuričných klasov priamo závisí od celkového počtu teplých dní (s teplotou najmenej 15 stupňov Celzia).

Pôda v kukuričných záhonoch by mala byť úrodná a výživná. Na obohatenie jeho zloženia sa odporúča použiť minerálne a organické dresingy. Rastlina dobre reaguje na zavedenie humusu do pôdy. V oblastiach s kyslou pôdou sa musí aplikovať vápno. Na 1 meter štvorcový záhradnej plochy bude potrebovať od 300 do 500 g.

Plodina obilnín môže v tej istej oblasti prinášať dobré výnosy niekoľko rokov. Pred vysadením semien sa odporúča starostlivo vykopať pôdu. Hĺbka kultivácie je 1,5-2 lopatkových bajonetov. Po objavení sa mladých rastlín musí byť pôda okolo nich uvoľnená a zulivovaná.

Výsadba semien kukurice

Výsadba semien kukurice

Semená sa vysádzajú koncom jari (približne od druhého májového týždňa), keď sa pôda na pozemku zahreje na 8-9 stupňov Celzia. Hĺbka výsadby osiva je 5-6 cm, vzdialenosť medzi výsadbami je 30 cm a vzdialenosť riadkov je najmenej 50 cm Na ťažkých pôdach je hĺbka výsadby minimálna a na piesočnatej a piesočnatej hline – hlbšia. Skúsení pestovatelia zeleniny odporúčajú zasiať 3 semená do jednej jamky naraz, z ktorých jedna bude suchá, druhá napučaná a tretia naklíčená. Táto metóda umožňuje, aby sa sadenice objavili za akýchkoľvek rozmarov počasia. Ak vyklíčené semená spadnú pod oneskorené nočné jarné mrazy a odumrú, potom zvyšný sadivový materiál situáciu napraví. Keď sa zo všetkých semien objavia výhonky, budete musieť opustiť najsilnejšie vzorky a odstrániť ostatné. Kvitnutie začína 6-7 týždňov po vyklíčení.

  Topinambur

Pravidlá starostlivosti o kukuricu na otvorenom poli

Pravidlá starostlivosti o kukuricu na otvorenom poli

Starostlivosť o pôdu

Pôda v kukuričných záhonoch potrebuje včasné uvoľnenie a pravidelné ošetrovanie buriny. Po zrážkach (asi po 2 až 3 dňoch), ako aj po zálievke, počas celého vegetačného obdobia je potrebné pôdu uvoľniť. V závislosti od hustoty pôdy budú tieto postupy trvať od 4 do 6.

Zalievanie

Teplomilná a suchu odolná zeleninová rastlina, dobre reaguje na zálievku v horúcom a suchom počasí. Každá mladá rastlina potrebuje asi 1 liter zavlažovacej vody, pre dospelého – 2 litre. Priemerná úroveň vlhkosti v pôde je 80-85%. Prekročenie tejto úrovne môže viesť k smrti koreňového systému a zastaveniu rastu. Pri prebytku vlhkosti v pôde sa farba zelených listov kukurice zmení na purpurový odtieň.

Pestovanie sadeníc kukurice

Pestovanie sadeníc kukurice

Čas výsadby semien pre sadenice je v polovici mája. Ideálne miesto na pestovanie – kocky živín alebo malé nádoby z plastového filmu.

Zloženie pôdnej zmesi – 1 diel pilín, 5 dielov zle rozloženej rašeliny, 20 g minerálnych hnojív.

Procedúra kalenia začína 5 dní pred výsadbou sadeníc na záhony. V prvých 2 dňoch sú mladé rastliny umiestnené vonku v tieni, pričom sadenice postupne zvyknú na slnečné svetlo.

Výsadba sadeníc na otvorených záhonoch vo veku 2-3 týždňov sa vykonáva v prvom júnovom týždni.

Pri metóde pestovania sadeníc dozrievajú klasy začiatkom augusta a pri semenáčikoch koncom mesiaca. Každá rastlina má 2-3 uši. Odporúča sa ponechať najskoršie vzorky na semená. Uši spolu s listami sú uložené v chladnej miestnosti v zavesenom stave..

Kukurica: základné pravidlá výsadby, starostlivosť, zalievanie, kŕmenie (video)

KUKURICE! ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ PRI pristávaní, STAROSTLIVOSTI, VODE, ZÁVODE, KRMENÍ,KUKURICE! ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ PRI pristávaní, starostlivosti, zalievaní, kŕmení,