Boj proti neskorej plesni paradajok: ľudové metódy a prostriedky

Boj proti neskorej plesni paradajok: ľudové metódy a prostriedky

Medzi chorobami paradajok je jednou z najčastejších neskorá alebo neskorá pleseň. Keď sa táto hubová choroba objaví na kríkoch paradajok, môžete si okamžite všimnúť jej znaky – malé tmavé škvrny na listoch, hnedé a sušiace sa listy, ako aj sčernanie jednotlivých častí stonky. V priebehu času samotné plody začnú sčernať a krík vädne a schne.

Táto choroba najčastejšie predbieha paradajky počas dlhotrvajúceho daždivého, chladného a zamračeného počasia. Pokúsme sa zistiť, ako predchádzať chorobám na lôžkach, aké preventívne opatrenia je potrebné prijať a aké metódy riešenia už prejaveného problému.

Hlavné príčiny neskorej plesne

Hlavné príčiny neskorej plesne

Hubové choroby žijú z premnoženia spór, ktoré sa nachádzajú takmer všade. Záhradkári musia urobiť všetky opatrenia, aby zabránili vzniku týchto spór, a ak je to možné, dokonca znížiť ich počet. Existuje niekoľko faktorov, ktoré podporujú šírenie neskorej plesne:

 • Veľké množstvo vápna v pôde. Aby pôda nekysla, letní obyvatelia vykonávajú jej vápnenie a niekedy sú týmto procesom príliš unesení. Nadbytočné vápno na mieste priťahuje huby.
 • Zahustené paradajkové plantáže. Paradajkové záhony v skleníku kvôli svojim malým rozmerom vyzerajú ako nepreniknuteľná amazonská džungľa. „Klimatické“ podmienky v takto uzavretej kultivácii, s nedostatkom čerstvého vzduchu a vysokou vlhkosťou, sú vynikajúcim miestom pre rozvoj phytophthory.
 • Prudké zmeny nočných a denných teplôt. Na konci letnej sezóny sa noci ochladzujú. Zmena z horúceho letného dňa na chladnú noc prispieva k veľkému množstvu rannej rosy, ktorá zvyšuje množstvo vlhkosti v záhonoch..
 • Imunokompromitované rastliny. V rastlinách, ako aj u ľudí, slabší ochorejú rýchlejšie ako silní. Pri nedostatočnom hnojení pôdy chýbajú zeleninovým plodinám niektoré mikroelementy. Ich oslabená imunita môže spôsobiť neskorú plesňu..

Prevencia phytophthora

 • Vápenatú pôdu na mieste je potrebné obnoviť zavedením rašeliny do letnej chaty a hrubého riečneho piesku v uličkách.
 • Pri výsadbe paradajok je potrebné vziať do úvahy predchodcov a pozorovať striedanie plodín..
 • Pri výsadbe sadeníc paradajok na záhony dôsledne dodržujte odporúčané intervaly medzi rastlinami a medzi záhonmi, aby ste v budúcnosti zabránili zahusteniu..
 • Pri pestovaní paradajok v skleníku nezabúdajte na pravidelné vetranie miestnosti. Zalievanie je najlepšie ráno, aby sa do večera vlhkosť vsiakla do pôdy.
 • V chladnom, oblačnom počasí s vysokou vlhkosťou sa rajčiny vôbec neodporúča zalievať. Bude to stačiť na uvoľnenie pôdy v lôžkach.
 • Pravidelne aplikujte hnojenie s potrebnými stopovými prvkami zalievaním a postrekom.
 • Použite postrek paradajok rôznymi biologickými výrobkami alebo roztokmi z ľudových receptov.
 • Rastlinte paradajky iba tých druhov a odrôd, ktoré sú odolné voči plesniam a iným hubovým chorobám.
  Čo robiť, ak listy uhorky zožltnú

Postrek paradajok proti plesni

Preventívne postrekovanie paradajok by sa malo vykonávať iba ráno a za teplého a suchého počasia. Medzi mnohými rôznymi prostriedkami na liečbu neskorej plesne sa odporúča neopakovať ten istý predpis alebo liek z roka na rok. Táto hubová choroba sa môže prispôsobiť rôznym podmienkam a prostriedkom..

Prvý postrek by sa mal vykonať hneď po vysadení sadeníc paradajok. A ďalšie – pravidelne 2-3 krát mesačne.

Prostriedky boja proti plesni

Prostriedky boja proti plesni

 • Infúzia cesnaku s manganistanom draselným. Zelené alebo cesnakové cibuľky (asi sto gramov) treba nakrájať na pyré a zaliať dvestopäťdesiatimi mililitrami studenej vody. Po 24 hodinách infúziu preceďte dvojitou gázou a pridajte veľké vedro s vodou a 1 gram manganistanu draselného. Túto infúziu je možné použiť dvakrát alebo trikrát za mesiac..
 • Trichopolus. V troch litroch vody musíte rozpustiť tri tablety tohto lieku a použiť roztok každých pätnásť dní..
 • Mliečne sérum. Sérum sa musí zmiešať s vodou v rovnakých pomeroch. Roztok je možné používať denne od druhého letného mesiaca.
 • Ash. Kropenie rozstupov riadkov popolom z dreva sa vykonáva dvakrát za sezónu. Prvýkrát – 7 dní po výsadbe sadeníc paradajok a druhý – počas tvorby vaječníka.
 • Infúzia zhnitej slamy alebo sena. Na prípravu infúzie musíte použiť zhnitú slamu alebo seno (asi 1 kilogram), močovinu a vedro s vodou. Do 3-4 dní by mal byť roztok infúziou. Pred použitím preceďte..
 • Mlieko s jódom. Postrek týmto roztokom sa vykonáva 2 krát za mesiac. Musíte zmiešať 500 mililitrov mlieka, 5 litrov vody a 7-8 kvapiek jódu.
 • Soľ. Týmto roztokom sa odporúča postriekať zelené paradajky raz za 30 dní. 1/2 šálky soli sa pridá k 5 litrom mláďat.
 • Roztok síranu meďnatého. Používa sa raz pred začiatkom kvitnutia zeleninových rastlín. Pridajte jednu polievkovú lyžicu síranu meďnatého do päťlitrovej nádoby s vodou..
 • Droždie. Používa sa, keď sa objavia prvé príznaky neskorej plesne. 50 gramov kvasiniek sa musí zriediť v 5 litroch vody.
 • Fitosporin. Tento prípravok (zriedený) sa odporúča pred výsadbou sadeníc paradajok zalievať záhony v skleníku. “Fitosporin” môžete pridávať každý druhý deň do vody na zavlažovanie. A so striekaním možno začať, keď sa vytvoria vaječníky a opakovať ich pravidelne každý jeden a pol až dva týždne. Roztok je potrebné pripraviť striktne podľa pokynov na obale..
  Prečo listy pelargónie žltnú a schnú?

Bojujte proti neskorej plesni v skleníkoch

Ochoreniu je jednoduchšie predchádzať, ako ho liečiť. To platí aj pre phytophthora. Pred výsadbou sadeníc v skleníku stojí za to ich dôkladne vyčistiť a spracovať. Prípravné práce spočívajú v odstránení pavučín a nečistôt z bočných a horných povrchov, v čistení záhonov od rastlinného odpadu.

Odporúča sa vykonať preventívnu fumigáciu skleníka horiacim uhlím a malým kúskom vlny. V takom zadymenom stave by mal byť skleník na deň ponechaný s tesne uzavretými dverami a oknami..

Niektorí letní obyvatelia vykonávajú popolčekové poprašovanie skleníkových postelí alebo postrek roztokmi EM prípravkov.

Niekoľko populárnych spôsobov boja proti neskorej plesni (video)

Niekoľko populárnych spôsobov boja proti neskorej plesniNiekoľko populárnych spôsobov boja proti neskorej plesni