Penoplex alebo polystyrén, čo je lepšie?

Ako si vybrať izoláciu: polystyrén alebo penoplex

Výber tepelnoizolačného materiálu nie je ľahká úloha, najmä pre začínajúcich staviteľov. Na trhu sa neustále objavujú nové ohrievače, ktoré majú svoje výhody a nevýhody. Tvárou v tvár práci na izolácii sa mnohí obávajú, ktorému materiálu dať prednosť: penoplex alebo pena. Pokúsme sa vám pomôcť urobiť informovaný výber porovnaním týchto ohrievačov a analýzou ich hlavných charakteristík..

Podobnosť peny a peny

Je ťažké nesúhlasiť s tým, že tieto materiály sú veľmi podobné. Dokonca aj naoko, penoplex sa dá ľahko zameniť s polystyrénom, ak ste nevedeli, že penoplex je jasne oranžový, zatiaľ čo pena je biela..

Je ťažké nesúhlasiť s tým, že tieto materiály sú veľmi podobné. Dokonca aj naoko sa Penoplex mohol ľahko zameniť s polystyrénom, ak ste nevedeli, že Penoplex je jasne oranžový, zatiaľ čo polystyrén je biely.Polystyrén a penoplex

Oba ohrievače majú množstvo rovnakých vlastností: odolné voči vlhkosti, veľmi ľahké, nepodliehajú skaze, môžu sa používať za akýchkoľvek poveternostných podmienok a ľahko sa používajú. Penoplex aj polystyrén sa vyrábajú technológiou penového expandovaného polystyrénu.

Užitočný článok: Ako postaviť dom adobe vlastnými rukami

Podobnosť zloženia a technických charakteristík tiež určuje prítomnosť rovnakých nevýhod, medzi ktoré patrí hlavne neznášanlivosť voči účinkom rôznych chemikálií, napríklad acetónu..

Podobnosť zloženia a technické vlastnosti tiež určuje prítomnosť rovnakých nevýhod, medzi ktoré patrí hlavne neznášanlivosť voči účinkom rôznych chemikálií, napríklad acetónu.Porovnanie ohrievačov

Penoplex sa objavil relatívne nedávno na stavebnom trhu, zatiaľ čo polystyrén sa v stavebnom priemysle úspešne používa už nejaký čas. Preto je vzhľadom na nedostatok bohatých nahromadených skúseností s používaním penoplexu ťažké podrobne posúdiť jeho vlastnosti..

Napriek tomu sa dá s istotou potvrdiť, že oba ohrievače majú homogénnu štruktúru a podobnú technológiu výroby. Penoplex a polystyrén našli svojich spotrebiteľov, a preto sú na stavebnom trhu aktívne žiadaní.

Porovnanie tepelnoizolačných vlastností ohrievačov

Oba typy sa samozrejme vyznačujú vysokým stupňom tepelnej izolácie. Napriek tomu existujú malé charakteristické body, ktoré vám umožňujú vybrať si jeden alebo iný typ v konkrétnej situácii:

  1. Tepelná izolácia budovy zvonku.

Na izoláciu vonkajšej steny je pena lepšia: jej cena je nižšia ako cena peny a priepustnosť vzduchu je vyššia. V tomto prípade ušetríte veľa, pretože nemusíte míňať peniaze na ďalší parotesný materiál..

  Merač tepla pre batériu: princíp činnosti snímača stropného vykurovania v byte

Na izoláciu vonkajšej steny je pena lepšia: jej cena je nižšia ako cena peny a priepustnosť vzduchu je vyššia. V tomto prípade ušetríte veľa, pretože nemusíte míňať peniaze na ďalší parotesný materiál.Izolácia steny penou

  1. Vnútorné zatepľovacie práce.

Odborníci radia, ak je potrebné vykonať izolačné práce, vykonať ich iba z vonkajšej strany ulice, pretože izolácia vnútornej steny môže spôsobiť posun „rosného bodu“. To znamená, že stena je izolovaná od teplej miestnosti, v dôsledku čoho je jej povrch studený. Niekedy sú ohrievače impregnované retardérmi horenia, ktoré sa uvoľňujú neustále, a to nielen počas požiaru.

  1. Izolujeme balkón.

Existujú názory stavebných špecialistov, ktorí vykonali objednávky na izoláciu balkónov. Súhlasia s tým, že je vhodnejší penoplex, pretože jeho optimálna tepelnoizolačná vrstva bola rádovo tenšia ako pena. Balkón je malá miestnosť, kde sa počíta doslova každý centimeter. Preto je úspora miesta vďaka tenšej izolácii, keď sú všetky ostatné veci rovnaké, kritická..

Pozrite si video: Čo je lepšie penoplex alebo polystyrén?

  1. Voľba izolácie pre plochú strechu.

V tejto situácii sú oba materiály na rovnakej úrovni. Pri izolácii strechy je hlavným dôrazom vysoký stupeň tepelnej vodivosti s nízkou priepustnosťou pre vlhkosť. Penoplex a polystyrén majú tieto vlastnosti.

Usporiadanie plochej strechy sa nepovažuje za dobrú možnosť, a napriek tomu, ak ste to museli urobiť, mali by ste lepiť polystyrén s hrúbkou najmenej 10 cm, na ktorý naneste strešný papier a prikryte ho vrstvou bitúmen.

  1. Izolácia stropu.

V zásade je vhodný polystyrén aj penoplex, aj keď je vhodnejší posledný menovaný. Pri výbere penoplexu nebudete musieť klásť na povalu ďalšie nátery, pretože vlastnosti ako pevnosť a hustota vám umožňujú stúpať a chodiť po izolácii.

  1. Ako izolovať podlahu.

Obe uvažované možnosti spĺňajú svojimi technickými vlastnosťami požiadavky na izoláciu podlahy: majú pevnosť v tlaku, majú takmer nulovú priepustnosť pre vodu.

Obe uvažované možnosti svojimi technickými vlastnosťami spĺňajú požiadavky na izoláciu podlahy: majú pevnosť v tlaku, majú takmer nulovú priepustnosť pre vodu.Izolácia podlahy penoplexom

Prečítajte si tiež: Penoplex – čo to je?

  Urobte si sami teplá podlaha-ako si vyrobiť teplé podlahy, podrobné pokyny pre vlastnú inštaláciu

S prihliadnutím na vlastnosti každého z týchto materiálov sa môžete sami rozhodnúť, čo je lepšie zvoliť: polystyrén alebo polystyrénová pena na izoláciu stien, podláh, striech alebo iných povrchov vlastnými rukami..