Lesný buk

Lesný buk. Fotografia, popis a vlastnosti

Lesný buk alebo ako sa mu hovorí aj európsky – majestátny strom. Tieto silné a štíhle stromy tvoria nádherné parky, v ktorých vládne ticho a upokojujúce súmrak. Slnečné lúče sotva preniknú cez korunu tohto stromu, ktorý v horúcich letných dňoch dokonale šetrí. Buk sa veľmi dobre hodí k tvarovaniu a strihaniu, takže sa aktívne používa na vytváranie zložitých, mierne magických živých plotov a stien..

Rodnou krajinou európskeho buka je severná pologuľa. V skutočnosti jeden pohľad na tento strom stačí na uhádnutie miesta jeho pôvodného pôvodu, je cítiť intuitívne. Buk miluje svetlo a dobrú výdatnú zálievku. Môže dorásť až do výšky 50 metrov. A právne ho možno považovať za strom s dlhou pečeňou. Vysadené semenami.

Popis lesného buka

Ak urobíte popis stromu, potom stojí za zmienku nasledujúce vlastnosti: v prvom rade je buk veľký rozprestierajúci sa strom so svetlo sivou hladkou kôrou. Na jeseň bukové listy žltnú a opadávajú. Kmeň stromu dosahuje jeden a pol metra v priemere. Kmene stromov, ktoré prešli viac ako sto rokov, môžu mať priemer až tri metre. Koruna buka sa rozprestiera, vajcovitá, zdvihnutá vysoko nad zemou. Vetvy stromu sú zároveň tenké, natiahnuté, vo výsadbách vyzerajú, že chcú dosiahnuť susedný strom.

Buk prináša ovocie už v zrelom veku, dosahuje dvadsať až štyridsať rokov, ak sú stromy na plantáži v šesťdesiatich až osemdesiatich. V priaznivých podmienkach môže žiť až 500 rokov, zatiaľ čo rast dáva až 350 rokov.

Fotografia, podrobný popis a vlastnosti stromu

Na mladých stromoch má kôra hnedastú farbu, u dospelých je sivá, zatiaľ čo je hladká a tenká, táto vlastnosť kôry zostáva v rastline po celý život..

Korene buka si zaslúžia osobitnú zmienku. Sú veľmi silné a zároveň plytké, v dospelých stromoch sa plazia na povrch. Chýba výrazný koreň koreňa. Často sa stáva, že korene bukov nachádzajúcich sa v blízkosti lesa sa navzájom prelínajú a vytvárajú očarujúce a mierne strašidelné sochy tiahnuce sa po zemi, ktoré môžu pripomínať gule veľkých hadov..

  Katalpa

Púčiky stromu sú dlhohroté. Listy buka lesného sú usporiadané striedavo, dvojradové, s ovisnutými stopkami. Lístie má široko špicatý eliptický tvar, má svetlo zelenú farbu, do jesene zožltne a potom získa hnedú farbu..

Okrem toho má buková kôra a listy veľkú hodnotu.

Bukové kvety sú heterosexuálne, kvitnú, keď kvitne lístie. Plody buka sú trojuholníkové orechy s ostrými rebrami. Plášť takého orecha je tenký a lesklý, dlhý asi jeden a pol centimetra. Doba zrenia koncom leta – začiatkom jesene. Lúpanie orechov nastáva v októbri a novembri. V priemere je výnos z jedného európskeho buka asi osem kilogramov orechov. Zber prebieha, keď je ovocie úplne zrelé.

Užitočné vlastnosti buka

Buk má mnoho užitočných a jedinečných vlastností. Obsah základných živín v bukovom oriešku je pôsobivý.

Okrem toho má buková kôra a listy veľkú hodnotu. Zaujímavosťou je, že bukové oriešky chutia málo z píniových orieškov. Sú potravou pre obyvateľov lesov a skutočnou pochúťkou pre ľudí. V nespracovanej forme pre ľudí sú však veľmi škodlivé a nemožno ich konzumovať v surovom stave; musia byť pražené, pretože obsahujú horkú faginickú šťavu, ktorá je pre človeka škodlivá..

Užitočné vlastnosti, využitie lesného buka v prírode a poľnohospodárstve

Z bukových orechov sa získava olej, ktorý je svojou kvalitou a vlastnosťami podobný mandľovým a olivovým. Používa sa v mnohých oblastiach ľudskej činnosti: varenie, medicína, kozmetológia a ďalšie. Má svetlo žltú farbu. Buk z ovocného buku je bohatý na bielkoviny a aktívne sa používa na kŕmenie hospodárskych zvierat, ktoré naopak nie sú proti tomu, aby si tento užitočný výrobok užili vo všetkých ohľadoch. Európske bukové listy obsahujú vitamín K a triesloviny. Buková kôra a listy sa od nepamäti aktívne používajú v ľudovom liečiteľstve na liečbu chorôb žalúdka a čriev.

Európsky buk je vo svojej podstate univerzálnym stromom, jeho spracovanie je ľahké a nenáročné. Bukové drevo má vynikajúce vlastnosti ako dubové drevo. Buk je všadeprítomný a veľmi aktívne sa používa v rôznych priemyselných odvetviach, pretože strom sa etabloval pevnosťou, trvanlivosťou a vynikajúcim vzhľadom, a to pred aj po spracovaní. Sušenie dreva prebieha rýchlo a po tomto procese nie sú na hotovom výrobku prakticky žiadne praskliny kvôli hustej štruktúre dreva. Po spracovaní získava suchá doska absolútnu hladkosť a môže byť použitá ako surovina na výrobu hudobných nástrojov, parkiet a mnoho ďalších..

  Vŕba kozia

Užitočné vlastnosti buka

Buk je veľmi nenáročný strom. Vychádza dobre na pôde akéhokoľvek zloženia, veľmi miluje teplo a bohatú vlhkosť, je mrazuvzdorný, ale pri veľmi silných mrazoch môže trpieť.

Škodcovia a choroby lesných bukov

Napodiv, ale taká silná rastlina, ako je európsky buk, je náchylná na mnohé nepríjemné choroby a škodcov..

Za nepriaznivých životných podmienok sa teda v európskom buku môže vyvinúť hubová choroba (mramorová hniloba, rakovina kmeňov, hniloba sadeníc, biela periférna koreňová hniloba). Medzi predstaviteľmi fauny sú najnebezpečnejšími škodcami známi podkôrny hmyz a podkôrny hmyz, ako aj operení zástupcovia voľne žijúcich živočíchov a cicavcov, ktorí radi ochutnávajú bukovú kôru a listy.

Použitie lesného buka

Európske bukové drevo je veľmi obľúbené v rôznych oblastiach ľudskej činnosti. Vyrábajú sa z neho rôzne druhy nábytku, ktoré sa aktívne používajú v stavebníctve. Európsky buk je zdrojom dechtu, ktorý sa aktívne používa v ľudovom liečiteľstve a je jedným z dôležitých prvkov v starostlivosti o pokožku a vlasy. Bukový popol je jednou zo surovín na výrobu skla a bukové drevo je ideálne na podpálenie krbu. Je tiež zaujímavé, že európske bukové drevo, podobne ako brezové drevo, je najdostupnejšou surovinou na výrobu papiera. Ak vezmeme potravinársky priemysel, potom sú bukové lupienky široko používané na údenie párkov, bukové púčiky sa používajú v medicíne a kozmetike na omladzujúce krémy..

Kde rastie buk lesný?

Buk je vďaka svojmu tvaru a farbe považovaný za jedinečnú okrasnú rastlinu, vyzerá úžasne v parkoch a uličkách, bude vynikajúcou spoločnosťou v akomkoľvek zložení kríkov, kvetov a stromov. Koruna stromu navyše poskytuje v horúcom dni šetriaci chlad. Buk vyzerá prekvapivo harmonicky s takými predstaviteľmi rastlinného sveta, ako sú jedľa, breza, javor, dub, smrek, ako aj s kríkmi lila a borievky. Ak je terén otvorený, potom sa európsky buk stane jasným prízvukom pri takejto jedinej výsadbe..

  Rastlina ricínového oleja

Vzhľadom na ich význam v mnohých odvetviach ľudskej činnosti boli bukové lesy zničené „homo sapiens“. V súčasnej dobe sú takéto lesy pod bedlivou ochranou známej organizácie UNESCO. Miesta, kde sa európsky buk pestuje umelo, sú tiež pod dohľadom a starostlivo strážené..