Stále zelený olivovník

Stále zelený olivovník

Oliva je vždyzelený strom vysoký asi sedem metrov, inak sa mu hovorí aj oliva. Keď kmeň rastliny dosiahne výšku jeden a pol metra, rozdelí sa na dostatočne silné zakrivené vetvy, ktoré nakoniec vytvoria nespočetné množstvo výhonkov. Kôra mladých olivovníkov je svetlošedá, zatiaľ čo kôra dospelých jedincov je tmavošedá s pruhmi. Listnatá časť je široká, hustá.

Listy olív majú špecifickú farbu: horná časť sa vyznačuje tmavozelenou farbou a spodná časť je sivá. Listová doska je úzka, hustá, kožovitá. Tvar je oválny alebo kopijovitý. Okraje každého listu sú mierne vyvýšené, čím sa zmenšuje povrchová plocha zahrievaná slnečnými lúčmi a zvyšuje tolerancia rastliny voči dlhotrvajúcemu suchu. Raz za rok alebo dva sa vždyzelené listy zmenia. Na spodnej časti listovej dosky je oblička, ktorá je schopná byť dlho v stave spánku. Ak však dôjde k prerezaniu výhonkov alebo nadmernému poškodeniu listov, okamžite sa prebudí a prejde do fázy aktívneho rastu.

Obdobie kvitnutia olivovníka je od polovice jari (apríl) do začiatku leta (jún). Kvety sú biele, malé veľkosti, zhromaždené v racemóznych súkvetiach, bisexuálne. Je tiež možná prítomnosť samčích kvetov s tyčinkami. Najpriaznivejšie na zvýšenie produktivity stromov je prítomnosť blízkych olív, ktoré sa môžu krížovo opeľovať.

Olivovník. Fotografia rastlín, ovocia, kvetov a listov olív alebo olív

Olivové plody sú predĺžené, oválneho tvaru s veľkou kôstkou a stredne šťavnatou olejnatou dužinou. Farba je sýto fialová, takmer čierna a hmotnosť je približne 14 gramov. Ovocie dosahuje zrelosť v období od októbra do decembra..

Kde rastie olivovník??

Olivovník je bežný v oblastiach, kde sú zimy dostatočne teplé a letá suché a horúce (subtropické podnebie, juhovýchodné Stredomorie). Rastlina je schopná tolerovať krátkodobé mrazy bežne do desiatich stupňov. Neexistuje žiadna divoká forma tejto rastliny. Kultúra rastie v Južnej Amerike, Mexiku, Zakaukazsku, Strednej Ázii, na Kryme, v Austrálii.

Kde rastie olivovník?

Za dobré podmienky pre rast olív sa považuje voľná pôda s nízkou kyslosťou a dostatočne odvodnenou, ako aj jasné slnečné svetlo. Olivovník necíti veľkú potrebu výdatného zalievania a vysokej vlhkosti prostredia, ale zhodenie listov bude ochrannou reakciou na silné sucho. Ak krátko pred začiatkom kvitnutia (mesiac a pol) rastlina potrebuje vlhkosť a mikroelementy, výnos sa zníži kvôli malému počtu vytvorených púčikov. Krížové opeľovanie však pomôže napraviť situáciu s plodinami..

Oblasti použitia olivovníka

V botanike rozdeľte asi 60 druhov olivovníkov. Ale iba plody európskej olivy poskytujú asi 30 kilogramov zberu za sezónu a majú ekonomický význam..

Olivy sú veľmi cenené ako potravinársky výrobok. Používajú sa na prípravu oleja, ktorý obsahuje veľmi veľké množstvo vitamínov a minerálov životne dôležitých pre ľudské telo. Tento olej je široko používaný vo varení, medicíne a kozmetike. Spomedzi krajín, ktoré aktívne vyrábajú a predávajú olivový olej, sa na trhu dobre osvedčilo Grécko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko a Tunisko..

Ako pestovať olivovník v záhrade sami

Nezrelé plody majú zelenú farbu, používajú sa v rôznych možnostiach konzervovania. Zrelé sú sfarbené na čierno a dopĺňajú rôzne jedlá.

Žltozelené drevo olivovníka je dosť pevné a ťažké. Používa sa na výrobu nábytku, pretože ľahko podlieha rôznym druhom spracovania..

Všetky zložky olivy sa používajú v alternatívnej medicíne ako suroviny na liečivé odvary a tinktúry. Kvety a listy tejto rastliny sa zberajú a potom sušia na slnku alebo na dobre vetranom mieste. Plody sa zbierajú počas dozrievania, častejšie na jeseň.

Olivovník môže byť vynikajúcou okrasnou rastlinou, ktorá svojou prítomnosťou ozdobí váš domov alebo záhradu. Na ochranu pôdy pred zosuvmi pôdy a eróziou sa používa silný koreňový systém, ktorý vysádza olivy do požadovaných oblastí.

Priemerná doba rastu olív je asi päťsto rokov.

V starovekom Egypte sa oliva začala pestovať asi pred šesťtisíc rokmi, bola považovaná za posvätnú rastlinu, ktorú poslali bohovia. Vence z olivového vína zdobili hlavy olympijských víťazov.

Vetva olivovníka je tiež symbolom prímeria a mieru. Islam ctí olivu ako strom života.

Priemerná doba rastu olív je asi päťsto rokov. Najdlhšia životnosť tohto stromu je dva a pol tisíc rokov. Dnes v Čiernej Hore strom rastie dvetisíc rokov.