Semienkový citrón

Semienkový citrón

Možno je málo ľudí, ktorí sa nepokúsili pestovať citrusový strom aspoň raz. Zdá sa, že toto exotické ovocie má nejaké kúzlo, ktoré nás k tomu vytrvalo núti, a teraz semeno zakopávame do prvej nádoby, ktorá nám padne do oka. Keď sa zrodia nežné zelené, naša radosť sa nedá opísať slovami. Potom sa však dozvedáme, že prvé plody sa nebudú môcť objaviť skôr ako o 10 alebo dokonca viac rokov, a naše nadšenie sa bez stopy rozplynie. Ako to? Mladý strom predsa dobre rastie a jeho listy sú jasne zelené, nekvitne skôr? Ale naozaj chcem tento zázrak vidieť čo najskôr.

V skutočnosti semeno, ktoré ste len zapichli do hrnca a nechali ho rásť, a to aj pri pravidelnom kŕmení a napájaní, ak začne prinášať ovocie, potom asi o 10-15 rokov. Ak však máte pálčivú túžbu pestovať túto kultúru a ste ochotní vynaložiť trochu úsilia, potom je celkom možné získať prvú úrodu po 4-5 rokoch. V subtropických podmienkach pôvodných z tejto rastliny je samozrejme oveľa jednoduchšie masívne pestovať zo semien citróny, pomaranče alebo grapefruity. Je to však možné aj v našej klimatickej zóne, stačí vedieť o niektorých jemnostiach..

Technológia popísaná nižšie je celkom vhodná na pestovanie absolútne akéhokoľvek citrusového stromu zo semena. Prvým krokom je nájsť vhodný sadivový materiál. Semená musia byť čerstvé a veľké. Je lepšie ich zasadiť ihneď po odstránení semien z ovocia. Najlepšie je vybrať a zasadiť niekoľko naraz, aby ste mohli následne uprednostniť najsilnejšiu sadenicu.

Kosti musia byť čerstvé a veľké

Najprv treba vybrané semená namočiť na 12 hodín do roztoku liečiva, ktoré podporuje tvorbu koreňov, ako je heteroauxín, humanát sodný alebo koreň. Je lepšie ich zasadiť do oddelených kvetináčov, pre takéto prípady sú malé plastové poháre dokonalé. Kontajnery na výsadbu je potrebné najskôr pripraviť: urobte dieru a vyplňte drenáž, napríklad vermikulit. Pôdu je lepšie použiť na výsadbu dostatočne výživných, ale zároveň voľných a ľahkých. Na to môže byť dobré nasledujúce zloženie: vezmite rovnaké objemy humusu a trávnika a pridajte tam rašelinu. V tomto štádiu kultivácie sú však možné aj alternatívne možnosti hlinených kompozícií..

Klíčenie je dobré vykonávať v skleníku, ale bez toho sa zaobídete. Keď sa naše sadenice roztiahnu až na 7-10 centimetrov na výšku, a to sa stane najskôr 3-6 mesiacov po výsadbe, bude možné určiť, ktorý z nich je najživotaschopnejší. Mala by mať dobre vyvinutú korunu a veľký počet púčikov na konároch. Je dobré, keď nemá krátke ihly a listy sú silné a nemajú tendenciu opadávať. Na základe takýchto znakov vyberáme najlepší strom, ktorý necháme rásť. Potom rastlinu presadíme do väčšieho hrnca a na zem pridáme vermikompost.

Teraz môžeme začať formovať náš budúci strom. Za týmto účelom zvierame hornú časť výhonku, aby sa zvýšil rast konárov zo strán. Tiež budú musieť začať zvierať, keď sa na nich objavia viac ako tri listy. Správne osvetlenie je pre takú rastlinu veľmi dôležité a aby sa získala jednotná koruna, musí byť osvetlená rovnomerne, čo sa v byte nedá celkom ľahko. Preto je potrebné neustále, približne raz za 10 dní a nie viac ako štvrť otáčky, obrátiť svoju novú stranu na slnečné svetlo. Bude to pohodlnejšie, ak na bočnú stenu nakreslíte značku značkou a začnete sa po nej pohybovať.

Klíčenie je dobré vykonávať v skleníku, ale bez toho sa zaobídete.

Bude tiež užitočné pripomenúť, že rast sadenice citrusov prebieha vo vlnách – to znamená, že počas roka bude mať asi 5 rastových období, medzi ktorými bude prestávka asi 3 mesiace. V intervaloch rastu by sa mala tvorbe kríka venovať maximálna pozornosť. Je dôležité mať na pamäti, že mladé stromy pestované z kameňa, vysadené odrezkami alebo štepené, nie je možné orezávať, preto je ich koruna vytvorená iba zovretím. To všetko je dôležité, pretože pre citrusovú rastlinu sa počíta každý list. Dobre tvarovaný krík bude tvoriť základ rodiaceho stromu pomaranča, citrónu alebo grapefruitu. Správna starostlivosť a špeciálna technika na pestovanie takejto plodiny však nie sú o nič menej dôležité, ale to je už iný príbeh..