Mulčovanie pôdy: materiály na mulčovanie

Mulčovanie pôdy: materiály na mulčovanie

Mulčovanie je užitočná agronomická technika, ktorú používajú záhradníci v mnohých klimatických zónach. V procese tohto postupu je pôda pokrytá organickým alebo umelým materiálom a lôžka môžu byť úplne pokryté alebo len priestor medzi radmi.

Príroda sama naučila človeka mulčovať pôdu. Skutočne, na lúkach a v lesných húštinách pod kríkmi a stromami je pôda zriedka holá – opadané lístie, suchá tráva, ihličie chráni pôdu pred vysychaním a rastliny – pred pôsobením chladného počasia a parazitov.

Mulčovacia vrstva umožňuje pôde zachovať si štruktúru a zabraňuje tvorbe kôry. Mulčovaná pôda navyše počas zavlažovania neeroduje vodou, zadržiava vlhkosť a brzdí rast buriny. Mulčovanie výrazne znižuje počet zálievok a robí uvoľnenie takmer nepotrebným.

Čo môžete použiť na mulčovanie na svojom webe? Možností je veľa.

Mulčovanie anorganickými krycími materiálmi

Mulčovanie anorganickými krycími materiálmi

Na tento účel sú vhodné farebné a čierne fólie, lutrasil, strešná lepenka, strešná lepenka. Položia sa na záhony, spevnia a potom sa urobia otvory, kde sa vysadia rastliny. Štrbiny by mali byť štrbinové (film nastriháme naprieč alebo pozdĺž), a nie vo forme štvorca alebo kruhu. Zem teda odparí menej vlhkosti a voda bude schopná dobre preniknúť do pôdy..

Čierny film sa používa na mulčovanie cukiet a uhoriek. Dokonale ochráni výsadbu pred burinou a zníži frekvenciu zálievky. Filmom obalené jahody vás vždy potešia čistými bobuľami.

Paradajky sú radšej mulčované červeným filmom a kapusta – biela. Priehľadná fólia na mulč sa neodporúča – neinhibuje, ale naopak spôsobuje aktívny rast buriny.

Filmový materiál používaný na mulčovanie musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

  • Chráňte pred slnečnými lúčmi
  • Majú tenkú a elastickú štruktúru
  • Držte sa pevne pri zemi
  • Buďte silní, aby burina nemohla preraziť

Filmový mulč zvyšuje teplotu pôdy o 1,5-2 ° C, čo je dôležitý faktor pre nestabilné podnebie stredného pásma, kde je leto krátke. Mulčovanie filmu tiež znižuje odparovanie vlhkosti, čím je povrch pôdy v horúcich dňoch chladnejší. Vďaka tomu film pomáha rastlinám cítiť sa pohodlne v teple, chlade a suchu..

Tento nepriehľadný prístrešok sa široko používa na ničenie buriny bez chemikálií. S jeho pomocou sú zničené aj ťažko odstrániteľné rastliny, ktoré sa rozmnožujú oddenkami-loach, pšeničná tráva, praslička.

  Potrebujem odlomiť fúzy z uhoriek v skleníku a na otvorenom poli

Čierny film zabraňuje tvorbe pôdnej kôry, čo znižuje množstvo kyslíka dodávaného koreňom, ktoré je pre sadenice také nevyhnutné. Tento mulč udržuje voľnú štruktúru pôdy. Napríklad na jahodovom lôžku pod filmom zostáva pôda neporušená a pórovitá aj päť rokov..

Ďalšie plus: filmový mulč zvyšuje úrodnosť pôdy. Buriny v hornej vrstve pôdy sa rozkladajú, obohacujú ju dusíkom a mikroorganizmy chránené filmom začínajú aktívne rásť a živiť sa, čím sa zvyšuje obsah humusu.

Pôda pokrytá takýmto kompostom lepšie uchováva teplo v zime a postele menej premŕzajú. Preto je filmový úkryt veľmi dôležitý pre trpasličí jablone, ktorých mrazuvzdornosť nie je taká vysoká, a pre jahody – jeho korene sa nachádzajú blízko povrchu pôdy.

Filmový mulč pod jahodovými kríkmi zabraňuje tvorbe sivých plesní a znižuje počet hlíst.

So všetkými výhodami má filmový mulč aj negatívnu kvalitu. Na rozdiel od organických látok sa nehodí k rozkladu, ktorý živí pôdu. Tento faktor núti mnohých letných obyvateľov najskôr mulčovať postele humusom a potom ich prikryť rôznymi netkanými materiálmi..

Použitie organického mulča

Použitie organického mulča

Bez ohľadu na zásluhy syntetických materiálov, dnešní záhradníci uprednostňujú prírodný mulč..

Organický prístrešok nielenže spomaľuje rast burín, chráni pôdu pred zamrznutím a prehriatím a zadržiava v nej vlhkosť, ale tiež nasýti rastliny a mikroorganizmy živinami. Koniec koncov, mulč, ktorý sa postupne rozkladá, tvorí v pôde úrodnú vrstvu..

Aby mulčovanie prírodnými materiálmi malo maximálny účinok, musíte zistiť, kedy a aký prístrešok je lepšie použiť..

Mulčovanie s čerstvo pokosenou trávou

Tráva je nasýtená dusíkom a ďalšími užitočnými prvkami, ktoré sú potrebné na to, aby bol rozvoj výsadby plný.

Na mulčovanie môžete vziať trávu z pokoseného trávnika, mierne vysušenú burinu po zaburinení, pripnuté vetvy paradajok. Dávajte pozor, listy rajčiakov sa stanú vynikajúcim krytom kapustovej náplasti, odplašia bielu ženu, ktorá miluje tesné hlávky kapusty.

Neponáhľajte sa mulčovať pôdu čerstvo pokosenou trávou, nechajte ju jeden alebo dva dni vyschnúť, inak začne príliš rýchlo hniť..

  Najlepšie rastliny zeleného hnojenia: cruciferous

V severných oblastiach sa mulčovací proces vykonáva potom, čo sa pôda zahreje na dostatočnú hĺbku, a sadenice stúpajú a silnejú. V južných oblastiach sa pred výsadbou aplikuje trávny mulč, aby mohol nasýtiť Zem živinami..

Mulčovanie pôdy kompostom

Je ťažké nájsť všestrannejší a ideálnejší úkryt ako kompost. Je úplne bezpečný a miluje ho všetka zelenina. Mulčovanie kompostom zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám a poskytuje im vynikajúce kŕmenie.

Preto je lepšie vložiť kuchynský odpad, dosky, burinu, organický odpad do kompostovacej jamy a posypať ju pilinami, papierom, zeminou. O rok neskôr budete mať vysokokvalitný prírodný materiál na mulčovanie..

Slamené mulčovanie

Najlepšie je pokryť pôdu slamou pod nočnou clonou – kríky paradajok a zemiakov.

Stane sa dobrou bariérou medzi zrejúcimi paradajkami a patogénmi žijúcimi v pôde, ochráni rastliny pred hnilobou a antracnózou a zabráni plesni. A ak mulčujete zemiakové rady slamou, zemiakový chrobák ich bude častejšie obchádzať..

Slamený mulč je navyše skvelý na výsadbu cesnaku, bazalky, záhradných černíc a jahôd..

Mulčovanie novinovým papierom

Čítané farebné a čiernobiele noviny je možné bezpečne položiť na postele-stanú sa vynikajúcim mulčovaním a zabránia rastu buriny.

Čítané farebné a čiernobiele noviny je možné bezpečne položiť na postele-stanú sa vynikajúcim mulčovaním a zabránia rastu buriny.

Posteľ pripravená na mulčovanie je pokrytá štyrmi vrstvami novín a posypaná trávou, senom, pôdou alebo slamou.

Niektorí záhradníci sa obávajú, že tlačiarenský atrament môže poškodiť výsadbu, podľa amerických vedcov však moderné tlačiarenské zmesi nepredstavujú hrozbu pre pôdu a rastliny..

Kartónový a kraftový papier nie sú o nič menej účinné v boji proti burine. V prípade potreby zahriatia pôdy môžu nahradiť filmový mulč. Ak dva alebo tri dni pred transplantáciou sadeníc do záhrady pokryjete záhradu kraftovým papierom, zvýši teplotu pôdy o 3 ° C.

Vysoký výsledok sa dosiahne mulčovaním malinových kríkov a strukovín papierom – výnos týchto plodín sa výrazne zvýši.

Mulčovanie padlých listov

Listová podstielka je ideálna do kapustových a fazuľových záhonov. Papriky, baklažány a paradajky je možné mulčovať s listami, ale po hlbokom zahriatí pôdy.

Takýto mulč je dobrý na záhonoch, zachráni kvety pred zamrznutím a nedovolí žiarovkám klíčiť počas rozmrazovania..

Mulčovanie stromovej kôry

Kôra stromov je najtrvanlivejším mulčovacím materiálom. Rozkladá sa dlho, pretože je slabo nasýtený vlhkosťou. Preto sa takýto mulč ukazuje ako „trvanlivý“ a často sa naleje okolo kríkov a stromov..

  Úzke postele: ich výhody a výhody

Mulčovaním paradajok sa odporúča nepoužívať ihličnatú kôru – prchavé látky z nej často poškodzujú paradajky.

Drevený mulč je veľmi dobrý v záhonoch a bobuľových poliach. Jeho trvanlivosť umožňuje použiť kôru ako dekor v krajinnom dizajne a vytvárať úžasne originálne kvetinové záhony..

Mulčovanie pilinami alebo drevnou štiepkou

Takýto materiál sa naleje tam, kde sa pôda málokedy obrába, a takmer nevie, čo je lopata – na záhradných chodníkoch, brázdach. Koniec koncov, čipy potrebujú viac ako rok na úplný rozpad..

Je dobré pokryť pôdu v maline pilinami alebo na konci jesene pokryť záhony zimnými plodinami, napríklad cesnakom.

Na mulčovanie nepoužívajte spečené piliny. Ak sú dlhodobo haldené, je veľmi pravdepodobné, že do nižších vrstiev už dlhší čas nebol dodávaný kyslík a tie „kysnú“. Pred použitím musí byť takýto materiál posypaný tenkou guľou a dobre vysušený..

Ihlové mulčovanie

Ihlice milujú kríky jahôd a baklažánu - perfektne ich chráni a vyživuje

Jahodové a baklažánové kríky milujú ihly – perfektne ich chránia a vyživujú. Mnoho záhradníkov má však predstavu, že ihličie zrejme oxiduje pôdu..

Experimentálne bolo ale dokázané, že pH pôdy, kde sa dva roky po sebe liala sedemcentimetrová vrstva ihličnatých ihličiek, zostalo rovnaké ako pred mulčovaním..

Okrem vyššie uvedených materiálov je na pokrytie pôdy v záhonoch vhodná rašelina a drobky, slnečnicový a tekvicový koláč, humus a suché trstiny. Pod mulčovaním sa často kombinuje niekoľko materiálov, napríklad čerstvo pokosená tráva s koláčom alebo slamou spolu s lepenkou. Vynikajúci účinok sa dosiahne mulčovaním čerstvou trávou zmiešanou s pilinami.

Ako a kedy vykonávať mulčovanie, budeme diskutovať v nasledujúcom článku..