Príprava záhrady na zimu

Príprava záhrady na zimu

Niektorí ľudia si myslia, že práca v záhrade alebo v záhrade končí zberom úrody. A iba skutoční letní obyvatelia a záhradníci vedia, že na konci leta ešte nie je čas na odpočinok. Koniec koncov, budúcoročná úroda priamo závisí od jesenných prác na pozemkoch. Jeseň je čas na prípravu záhonov na zimné a jarné výsevné obdobie. V tejto práci sú obzvlášť usilovní poľnohospodári, ktorí pestujú organické bobule, zeleninu a ovocie..

Príprava postelí na zimu

Hnojenie pôdy

Hnojenie pôdy má veľký význam. Odborníci na prírodné poľnohospodárstvo odporúčajú a dokonca trvajú na tom, že nie je potrebné a nezmyselné vykopávať na jeseň zeleninovú záhradu a dokonca v tomto procese pridať hnoj alebo iné hnojivá. Pôda nepotrebuje kopať, ale hnojivá je potrebné rozhádzať po povrchu celého pozemku.

Najlepšie je používať iba organické hnojivá. Tento koncept zahŕňa veľa z toho, čo sa považuje za bežný odpad – suché vetvy kríkov a stromov, zhnité dosky, akýkoľvek odpadový papier. Po spálení toho všetkého zostáva popol – vynikajúce organické hnojivo. Musí byť roztrúsený po záhrade alebo letnej chate..

Príprava postelí na zimu

Hnoj je ďalším vynikajúcim hnojivom. Nie je vhodné ho získavať od cudzích ľudí – do pôdy môžete priniesť veľké množstvo rôznych chorôb. Prírodný odpad z vašich domácich miláčikov však môžete zmiešať s pilinami alebo akýmikoľvek zvyškami bylín a šíriť priamo na lôžka..

Organické hnojivá je možné skladovať po celý rok.

Hnojenie popola podrobne

Mulčovanie

Mulčovanie pôdy je neoddeliteľnou súčasťou prírodného poľnohospodárstva. Nasýti pôdu potrebným množstvom organických látok, urobí ju úrodnou a zabráni vyčerpaniu. Jesenné obdobie je na mulčovanie najvhodnejšie. Zbiera sa úroda a na mieste zostáva veľké množstvo organického odpadu.

Všetko, čo zostane v záhonoch (vrcholy zeleninových rastlín, odpad zo zeleniny a ovocia), nie je potrebné odstraňovať. Naplňte všetko navrchu spadnutými listami alebo ihličím, pilinami alebo akýmikoľvek bylinnými rastlinami a vrch prikryte hrubou lepenkou alebo odpadom z kartónových škatúľ. Takáto mulčovacia vrstva poskytne pôde ochranu pred zimnými mrazmi a pôdu tiež obohatí..

Korene ovocných stromov je možné izolovať aj mulčovaním. Slamu a suchú trávu nemožno použiť – rastú v nej myši, ktoré potom nerobia menšiu škodu ako chlad. Ale všetky ostatné organické materiály je možné použiť tak, že ich rozložíte do kruhov kmeňa stromu..

Podrobnosti o mulčovaní

Výsev siderátov

S nedostatkom materiálov na mulčovanie môžete zasiať zelené hnojenie. Správna ekologizácia je kľúčom k normálnemu striedaniu plodín v akejkoľvek oblasti. Siderata poskytne normálny rast a úrodu zeleninovým plodinám, dokonca ich bude pestovať každý rok v tej istej záhrade.

Zelené hnojenie zabezpečí normálny rast a zber zeleninových plodín

Zaznamenať si!

Pred výsadbou zeleného hnojiva si musíte pozorne prečítať tabuľku ich kompatibility s inými rastlinami a plodinami. Je nevyhnutné vziať do úvahy to, čo na tomto mieste rástlo v minulom roku a čo sa tu plánuje vysadiť v budúcom roku. Rastlinné plodiny si môžu navzájom pokaziť úrodu, ak neberiete do úvahy ich kompatibilitu so zeleným hnojením.

Siderata nemusí byť pochovaná v pôde. To je strata času. Látky užitočné pre pôdu sa nachádzajú v zelenej hmote pestovaného zeleného hnojenia. Spracovať ho budú dážďovky a baktérie. Od majiteľa lokality sa požaduje iba výsev zeleného hnojiva a zabezpečenie ich normálneho rastu..

Kompostovanie

Najprv musíte pripraviť kompostovú jamu. Najlepšie je naplniť ho na jeseň, keď je na mieste veľa organického odpadu. Na dne jamy je potrebné rozložiť organickú hmotu dlhého rozpadu – ide o veľké konáre stromov a ďalší drevený odpad. Túto prvú vrstvu je možné pokryť potravinovým odpadom a pokosenou trávou, výkalmi a zvyškami bylinnej zeleniny. Vrch prikryte vrstvou opadaného lístia, potom uzemnite a zalejte roztokom liečiv s účinnými mikroorganizmami (EM – lieky).

Potom môžete rozšíriť vrstvu akéhokoľvek papierového odpadu – noviny, časopisy, lepenka. Potom znova potravinový odpad, tráva a vrcholy zeleninových plodín, listy a malá vrstva zeme a na to malá príprava na EM.

Keď je kompostová jama úplne naplnená takýmito vrstvami, mala by byť na vrchu prikrytá igelitom a ponechaná, kým kompost nedozreje (do jari). Nebojí sa zimných mrazov a chladného počasia. Baktérie si svoju prácu urobia pred jarou.

Usporiadanie teplých postelí a zákopov

zvážte vybudovanie organických zákopov alebo teplých postelí

Ak je kompostová jama naplnená až na vrchol a organický odpad stále zostáva, zvážte vybudovanie organických zákopov alebo teplých záhonov. Na ich zlepšenie stačí všetok organický materiál a odpad, ktorý môže byť v záhrade alebo na letnej chate. A také zákopy a záhony sú užitočné na pestovanie rôznej zeleniny. Poskytnú priaznivé podmienky pre rast a veľkú úrodu..

Podrobnosti o zariadení teplej postele

Ochrana kmeňov ovocných stromov

Myši a zajace môžu veľmi poškodiť ovocné stromy. Milujú hodovanie na kôre mladých a dospelých ovocných stromov. Na ochranu týchto rastlín môžete použiť metódu páskovania. Každý kmeň musí byť zviazaný konármi z paliny alebo smreka. Tieto rastliny odstrašujú hlodavce svojim špecifickým zápachom. Páskovanie by sa malo vykonávať iba s nástupom silného chladného počasia.

Čistiace nástroje a zariadenia

záhradné náradie je potrebné starostlivo skontrolovať a v prípade potreby umyť

Toto je ďalšia dôležitá etapa jesenných prác. Na konci práce v záhrade musíte všetky nádoby oslobodiť od vody a obrátiť ich hore dnom. Všetku záhradnú techniku ​​je potrebné starostlivo skontrolovať a v prípade potreby umyť, vysušiť, vyčistiť, nabrúsiť, namazať. V období jarného výsevu na to nebude dostatok času..

Na jeseň sa musíte postarať o zber semien a doplnenie zásob liekov potrebných pre záhradu (napríklad liek na choroby a škodcov, mydlo na pranie, sóda, soľ, decht).

Keďže ste na jeseň dobre pracovali, na jar si môžete prácu výrazne uľahčiť..