Sibírsky céder

Výsadba a starostlivosť o céder. Pestovanie sibírskeho cédra zo semien

Sibírsky céder (borovica sibírska, Pinus sibirica) je ihličnatý strom z čeľade borovicovité, patriaci k cenným vždyzeleným viacročným plodinám. Jeho plody (sú to tiež semená), píniové oriešky, majú množstvo užitočných a liečivých vlastností. Najpriaznivejšie podmienky na pestovanie cédra sú v oblastiach tajgy. Vo voľnej prírode strom začína prinášať prvé plody až vo veku 40 rokov a pri kultivovanej výsadbe a náležitej starostlivosti sa to môže stať oveľa skôr, zhruba o 15-20 rokov..

Pestovanie cédra zo semien

Na výsadbu je vhodné zakúpiť osvedčené odrodové semená. Najpriaznivejším časom na siatie je posledný aprílový týždeň alebo prvý májový týždeň..

Príprava osiva na výsadbu začína asi deväťdesiat dní pred výsevom. Stratifikácia je jedným z hlavných bodov prípravy osiva, bez ktorého sa sadenice v prvom roku nemusia vôbec objaviť. Liečba pred výsadbou zahŕňa triedenie, utrácanie, kalenie a ochranu pred chorobami.

Pestovanie cédra zo semien

Spracovanie osiva začína tromi máčaniami.

  • Prvý je asi tri hodiny v studenej vode, aby identifikoval prázdne a poškodené orechy. Semená najvyššej kvality sú nasýtené vlhkosťou a klesajú na dno nádoby a prázdne a nevhodné na výsadbu vyplávajú na povrch (nepoužívajú sa na siatie).
  • Druhé namáčanie – v slabom roztoku manganistanu draselného (svetlo ružový), asi dve hodiny, aby sa zabránilo rôznym hubovým a infekčným chorobám.
  • Po tretie – v horúcej vode s teplotou asi 50 stupňov po dobu až troch dní. Vodu je potrebné každý deň vypustiť a nahradiť čerstvou vodou..

Po “vodných procedúrach” semená (jedna časť) musia byť zmiešané s riečnym pieskom alebo navlhčenou rašelinovou drvinou (tri diely). Hotová zmes sa vloží do drevenej nádoby s otvormi na dne a na každej strane. Hrúbka vrstvy semien s pieskom je asi 20 cm Nádoba by mala byť umiestnená na drevených blokoch v tmavej a chladnej miestnosti s teplotou 4 až 6 stupňov Celzia..

Na každý meter štvorcový pôdy bude potrebných asi 30 g semien a povinné hnojenie. Pripravuje pôdu a obohacuje ju o nevyhnutné živiny. Kŕmenie živinami pozostáva zo superfosfátu (1 g), draslíka (0,5 g), popola z dreva (2 g) a rašelinovej pôdy.

Pôda vo vybranej oblasti by mala byť suchá piesočnatá alebo mokrá hlinitá.

Výsev semien

Najprv sa musia semená oddeliť od pôdnej zmesi, udržať sa nejaký čas v roztoku mangánu a potom sa vysušiť a zasadiť do pôdy. Hĺbka sejby – 2-3 centimetre. Odporúča sa pokryť povrch pôdy malou vrstvou jemných pilín. Tento mulč ochráni pôdu pred vysychaním a zhutňovaním po silných dažďoch..

Ochrana plodín pred vtákmi sa vykonáva pomocou špeciálnych štítov. Môžu byť postavené z vŕbových prútov, položených na drevených blokoch, približne vo výške 6-7 cm od povrchu zeme..

Preventívne ošetrenie plodín proti hubovým a infekčným chorobám sa vykonáva roztokom manganistanu draselného, ​​ktorý je potrebné zalievať drážkami vysadenými píniovými orieškami.

Výsadba sadeníc sibírskeho cédra

Výsadba sadeníc sibírskeho cédra

Sedem alebo osemročné sadenice sa prenesú na trvalé miesto spolu s hlinenou hrudkou zabalenou do vlhkej handričky. Vzdialenosť medzi otvormi je od 4 do 8 metrov. Veľkosť výsadbovej jamy by nemala byť oveľa väčšia ako veľkosť koreňa sadenice. Strom je zasadený do pôdy zmiešanej s humusom alebo hnojom.

Neodporúča sa vysádzať osamelé sadenice, pretože to bude mať negatívny vplyv na tvorbu vaječníkov, plodov a kvalitu ovocia..

Bojujte s chorobou

Biely kvet na stonke sadenice sa musí dvakrát ošetriť mydlovou penou získanou napenením malého množstva vody a tekutého mydla na pranie.

Štepenie sadeníc

Naštepená sadenice cédru začína prinášať ovocie už v piatom alebo siedmom roku života, na rozdiel od obyčajnej sadenice, ktorá svoje prvé plody prinesie až vo veku 15-20 rokov.

Chutné a zdravé cédrové ovocie získate len s veľkou trpezlivosťou a každodennou starostlivosťou o ihličnatú rastlinu. Plný rozvoj cédru a množstvo úrody závisí od kvalitnej starostlivosti a dobrých životných podmienok..

Ako pestovať céder z orecha doma (video)

Ako pestovať píniové oriešky z domuAko pestovať píniové oriešky z domu