Krížová blcha

Krížová blcha

Veľa hmyzu môže poškodiť záhradné a zeleninové záhradné výsadby. Okrem priameho poškodenia, ktoré spôsobujú kríkom, sú títo škodcovia nosičmi mnohých chorôb, ktoré rýchlo postihnú rastliny oslabené útokmi. Aby sa situácia nezačala, nepriateľ zeleniny a kvetov by mal byť identifikovaný čo najskôr a ešte lepšie – mali by sa prijať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo jeho výskytu..

Krížová blcha patrí medzi najbežnejší a najnebezpečnejší škodlivý hmyz. Ako naznačuje názov, takáto blcha sa živí hlavne zástupcami tejto rodiny, preto môže výrazne ovplyvniť výnos kapusty, reďkovky, repky a iných podobných plodín. Ďalším názvom pre takú blchu je kapusta.

Ako vyzerá krížová blcha?

Ako vyzerá krížová blcha?

Krížnik blchý (Phyllotreta crusiferae) je jedným z listových broukov nachádzajúcich sa v rôznych oblastiach Eurázie, severovýchodnej Afriky a USA. Je to malá lietajúca a skákajúca ploštica, dlhá asi 1,5-3 mm. Má predĺžené telo a malé antény, ako aj zadné nohy, ktoré mu umožňujú preskakovať lístie. Napriek svojej malej veľkosti môžu také blchy zničiť mladé výsadby mnohých plodín..

Tieto blchy chrobáky majú množstvo odrôd, ktoré sa líšia sfarbením elytra. Najslávnejšie z nich sú nasledujúce:

 • Vlnitý – čierna blcha asi 2-2,8 mm dlhá. Má žlté pruhy a malý zárez na elytre..
 • Vrubové – jeden z najbežnejších blchákov. Má tiež žlté pruhy na elytre, ale na hornej strane majú tiež hlboký polkruhový zárez.
 • Ľahkonohý – pomerne veľká blcha, dlhá až 3,5 mm. Jej zadné nohy majú žltú farbu a hlava a časť chrbta sú tmavé s kovovým modrozeleným leskom.
 • Modrá – rozšírený poddruh, ktorý je rozpoznateľný podľa jeho brilantného modrozeleného sfarbenia.
 • Čierna (alebo južná) – blcha má čiernu farbu, ale môže mať zelenkastý kovový lesk.

Životnosť takéhoto hmyzu v ideálnych podmienkach je asi 2-3 roky. Blchy prezimujú vo zvyškoch rastlín alebo v hornej vrstve pôdy a zo zimného spánku sa prebúdzajú na jar, keď teplota dosiahne 15 stupňov. Kým sa v záhrade neobjavili prvé pestované rastliny, hmyz sa živí burinou a potom sa presúva na sadenice a sadenice. Vrchol dennej aktivity škodcov nastáva v najhorúcejších hodinách – okolo obeda a od 16. do 17. hodiny. Blchy poškodzujú výsadbu tým, že jedia listy, stonky, body rastu a dokonca aj kvety alebo semenníky.

Párenie jedincov začína v máji a od konca tohto mesiaca do polovice leta kladú blchy vajíčka. Spojky sa najčastejšie nachádzajú v malých skupinách v zemi a neďaleko koreňov rastlín (menej často na listoch). V takýchto podmienkach sa potomstvo škodcov bude môcť najlepšie vyvinúť. V závislosti od vonkajších podmienok sa larvy narodia za 5-12 dní. Počas sezóny môže škodca dať 1-3 generácie..

Blechy milujú sucho a teplo, preto ich populácia spravidla dosahuje na juhu maximálne hodnoty. Počas sezóny sa tam nemôže objaviť naraz jedna, ale niekoľko generácií hmyzu. Jedna žena je schopná položiť 100 až 700 vajíčok, preto napriek svojej malej veľkosti tieto blchy poškodzujú výsadby v ich počte. V horúcom a suchom počasí sa na jednom kríku môže objaviť až niekoľko stoviek takýchto škodcov. Len niekoľko dní oblak blchárov úplne zničí mladý rast rôznych kultúr..

Vzhľad krížovej blchy v záhrade je nepríjemný, ale dá sa napraviť. Existuje mnoho spôsobov, ako čeliť takémuto škodcovi a zabrániť jeho vzhľadu..

Krížová blcha | Tip dňa, 10. vydanie | Hmyzí škodcoviaKrížová blcha | Tip dňa, 10. vydanie | Hmyzí škodcovia

Dôvody vzhľadu škodcu

Vedieť dôvody, prečo škodlivá blcha napáda niektoré rastliny, prispieva k opatreniam na kontrolu hmyzu.

 • Mladé listy krížomilných druhov sú považované za najatraktívnejšie pre blchy chrobáky. Dospelé hrubé listy nimi takmer nie sú ovplyvnené..
 • Maximálny počet škodcov na rastlinách sa objavuje v horúcom a suchom počasí. V dostatočne upršanom a chladnom lete sa blchy schovávajú v zemi a nesedia na kríkoch.

Známky prítomnosti blchy

Známky prítomnosti blchy

Príznaky poškodenia rastlín blchou sú celkom zrejmé, preto ak pravidelne kontrolujete výsadbu, môžete v pomerne krátkom čase určiť prítomnosť škodcov. Medzi hlavné znaky:

 • Vizuálne – na kríkoch je viditeľný malý skákajúci hmyz. Aj keď niekedy nie je ľahké vidieť blchy chrobáky. Rýchlo sa skrývajú, cítia nebezpečenstvo, a dokonca aj keď sú na listoch, farba často umožňuje škodcovi napodobniť.
 • Vzhľad na listoch stôp ich činnosti – oválne otvory s nerovnými okrajmi alebo hryzavé priechody. Môžu sa objaviť na mladom raste aj na starších rastlinách. Na nich početné blchy často robia otvory v čerstvých listoch. Hmyz poškodzuje tenké listové tkanivá a tvrdé žily sa spravidla nedotýkajú. Na stonkách sa môžu objaviť aj hryzavé značky vo forme oválnych otvorov.
 • Početné zranenia ovplyvňujú zdravie výsadby. V dôsledku zníženia veľkosti listov sa fotosyntéza zhoršuje, čo ovplyvňuje vývoj celého kríka. Rastliny spomaľujú rast, čepele listov začínajú schnúť a nadmerne veľké lézie môžu viesť k smrti výsadby.
 • Škody spôsobené blchami často spôsobujú rozvoj rôznych chorôb spôsobených hubami alebo vírusmi, ktoré ľahko prenikajú do poškodeného tkaniva. Preto aj malý počet otvorov na listoch môže mať za následok stratu celého kríka..
 • Pristátia poškodzujú nielen dospelý hmyz, ale aj ich larvy. Žijú v zemi a živia sa šťavou z malých koreňov a postupne sa presúvajú do nadzemnej časti kríkov. Na listoch a stonkách sú schopné prehryznúť celé priechody, pričom niekedy poškodia koreňový krk rastliny..
 • Aj keď sú krížence najčastejšie postihnuté blchami, niekedy sa hmyz môže živiť aj listami uhoriek, jahôd alebo iných plodín vrátane záhradných kvetov..

Ako sa zbaviť krížovej blchy

Ako sa zbaviť krížovej blchy

Dokonca aj veľký počet blchárov môže byť porazený. Čím skôr môžete s týmto hmyzom začať bojovať, tým ľahšie sa ho zbavíte a zachránite úrodu. Proti blche je možné odolávať rôznymi spôsobmi, vrátane:

Špeciálne lieky

Niektorí záhradníci sa pokúšajú vyhnúť chemikáliám na boj proti takýmto škodcom a používajú ich iba ako poslednú možnosť. Takéto chemikálie zároveň priťahujú svojou účinnosťou, najmä ak si škodcov všimli príliš neskoro a už nie je čas na používanie ľudových prostriedkov na záchranu úrody..

Mnoho insekticídov môže pomôcť proti krížovým blchám, medzi najbežnejšie:

 • Actellic – širokospektrálny prostriedok, ktorý môže byť užitočný proti mnohým záhradným škodcom. Dostať sa do rastlinných tkanív, spôsobuje otravu hmyzom, ktorý sa živí jeho šťavou. Od spracovania do zberu by malo uplynúť najmenej 20-30 dní. Nepoužíva sa ako preventívne opatrenie. Hlavnou nevýhodou je nepríjemný zápach.
 • Bankcol – biologický produkt obsahujúci špeciálny neurotoxín prírodného pôvodu. Vďaka tomu sa jed nehromadí v rastlinných tkanivách, ako aj v pôde a vode. S týmto nástrojom je možné kríky spracovať aj za tepla, je nízko toxický a dlho zostáva na listoch, pričom ich nezmyje ani dážď (ak sa spustí niekoľko hodín po ošetrení). Napriek nízkej toxicite však takýto nástroj predpokladá súlad s bezpečnostnými opatreniami. Tiež sa neodporúča spracovávať s ním kvitnúce výsadby..
 • Decis – rýchlo pôsobiaci insekticíd odolný voči praniu. Ochranný účinok trvá asi 2 týždne. Na kapustu sa používa asi 20 dní pred zberom..
 • Inta-vir – obľúbený insekticíd proti rôznym škodcom záhradných a izbových rastlín, ktorý nemá silný zápach. Jeho ochranný účinok trvá asi dva týždne, aj keď ho môže zmyť dážď. Jed je považovaný za nebezpečný nielen pre škodlivý, ale aj pre prospešný hmyz, ako aj pre ryby a zvieratá..
 • Imidalit – droga sa používa vo veľkých farmách na ošetrenie osiva pred sejbou, aby sa sadenice chránili pred mnohými škodcami.
 • Karate – rýchlo pôsobiaci liek sa používa počas vegetačného obdobia kapusty najneskôr mesiac pred rezaním hláv.
 • Začiatok – činidlo v granulách, ktoré chráni pred hmyzom žijúcim v zemi. Rovnako ako ostatné prípravky na báze diazinónu je zapustený do zeme súčasne s výsadbou sadeníc..
 • Fitoverm – umožňuje spracovanie niekoľko dní pred zberom, ale práve preto sa považuje za menej účinný. Na kapustu sa používa dvakrát počas vegetačného obdobia. Účinok trvá od 5 do 15 dní.

Vzhľadom na časový limit aplikácie nie sú tieto ošetrenia vhodné pre všetky plodiny. Väčšinu chemikálií je možné použiť najneskôr 3-4 týždne pred zberom. Z tohto dôvodu by skorá kapusta, rýchlo rastúci šalát alebo reďkovka nemali dozrievať takýmito kompozíciami-rastlina nebude mať čas odstrániť všetky látky škodlivé pre ľudí a zostanú v jedlých častiach kríka. . Ak to čas dovolí, ošetrenia sa vykonávajú večer, keď slnko už na listy nesvieti, ale škodcovia sú stále aktívni. Pri použití chemikálií je dôležité vziať do úvahy ich účinok nielen na blchy, ale aj na prospešné opeľovače, ako aj dodržiavať pokyny a všetky bezpečnostné opatrenia.

Ľudové prostriedky

Ľudové lieky na krížové blchy

Aby sa záhradníci neobávali následkov používania insekticídov, pokúšajú sa obmedziť na ľudové metódy boja proti škodcom. Považujú sa za celkom účinné a pomáhajú zničiť alebo aspoň vystrašiť škodcov z kríkov..

 • Tabakový prach (200 g) sa naleje do vedra s horúcou vodou, ochladí sa, prefiltruje, pridá sa lyžica mydla a rastliny sa postriekajú.
 • Môžete kombinovať kontrolu škodcov a kŕmenie. Za týmto účelom pripravte infúziu kuracieho hnoja a zrieďte ho vodou v pomere 1:20. Zmes sa uchováva na vzduchu týždeň, filtruje sa a ošetrujú sa ňou výsadby..
 • Opeľovanie výsadieb alebo rozstupov riadkov suchými kompozíciami sa považuje za užitočné. Kríky môžu byť posypané popolom z dreva, tabakovým prachom, mletým korením alebo haseným vápnom. Na rozstupy riadkov je vhodný drevný popol, tabakový prach alebo naftalén. Takéto kropenie odstrašuje blchy chrobáky – nemajú radi špinavé lístie. Účinok takýchto udalostí však trvá iba do prvého dažďa alebo zalievania, takže spracovanie bude potrebné vykonávať systematicky. Výsadba by mala byť opeľovaná za jasného bezvetrného rána, aby boli obe strany listov pokryté zálievkou. “Prášok” sa vloží do gázového vrecka a pretrepe sa cez plodiny. Tento postup je vhodné vykonať po zalievaní alebo rosení, aby kompozícia lepšie priľnula k listom. Niekedy sa ako postrek používa prach, ale tento výrobok má príliš silný zápach..
 • Pasce je možné vyložiť pozdĺž okrajov postelí, hojne namazaných lepidlom. Blechy pristávajúce na nich sa budú lepiť. Pomáhajú aj takzvané lepkavé vlajky. Na papier, lepenku, preglejku alebo tkaninu potiahnutú akoukoľvek lepivou hmotou – napríklad tukom – je pripevnená tyčinka. S týmto nástrojom kráčajú po posteliach a mávajú ním nad samotnými listami. Najlepšie je vykonať také „zaokrúhlenia“ počas vrcholu aktivity hmyzu – najhorúcejších hodín.
 • Ďalším typom pasce sú útržky látky namazané použitým olejom z auta. Sú rozložené na kartóne alebo plechu medzi posteľami vo vzdialenosti niekoľkých metrov. Po niekoľkých dňoch sa tkanina obráti na druhú stranu..

Ako zachrániť výsadbu pred krížovou blchou. Osvedčené tradičné metódy boja s kapustovým škodcom.Ako zachrániť výsadbu pred krížovou blchou. Osvedčené ľudové metódy boja proti kapustovému škodcovi.

V boji proti blchám pomáhajú rôzne bylinné infúzie alebo odvary. Pre nich sú vybrané rastliny, ktoré hmyz obzvlášť nemá rád: púpava, cesnak, palina alebo orechové lístie. Na rozdiel od chemikálií hrá pri použití týchto metód rozhodujúcu úlohu včasnosť: ak je možné škodcu zahnať v ranom štádiu, dá sa vyhnúť veľkým stratám. Napríklad:

 • Odvar z vrcholov zemiakov pomáha vystrašiť hmyz. Na 5 litrov vody vezmite 2 kg vrcholov a varte kompozíciu na miernom ohni. Po varení sa vývar ochladí a zriedi rovnakým množstvom vody. Postrek sa vykonáva večer až 3 krát s prestávkou 3-4 dni. Namiesto vrcholov môžete použiť paradajkových nevlastných synov.
 • Vrcholy paradajok je možné zmiešať s cesnakom tak, že ich pomelete na rovnaké pomery. 2 šálky podobnej zmesi nalejte do vedra s teplou vodou, premiešajte a prefiltrujte. Potom do kompozície pridajte lyžicu tekutého mydla a potom ním rozstrekujte.
 • Púpava pomôže zahnať blchu z postelí. 0,5 kg rozdrvených koreňov sa naleje do vedra s vodou, nechá sa trochu vylúhovať a prefiltruje sa. Pre lepšiu priľnavosť k listom sa pred postrekom do zmesi pridá malé množstvo mydla..
 • K pachom, ktoré blchy nemajú radi, patrí palina a cesnak. 1 kg nasekaného palinu zmiešajte s 2 litrami vody a duste asi 15 minút. Výsledný vývar sa ochladí a pridá sa 100 g cesnakovej kaše. Po filtrácii sa do zmesi pridá voda, čím sa zvýši objem na 10 litrov.
 • Drevený popol môže byť použitý nielen ako obväz, ale aj na základe neho infúzie. Nalejte 2 poháre popola do vedra s vodou, nechajte pôsobiť 2 dni a prefiltrujte. Potom sa do kompozície pridá štvrtina kusu dechtového mydla strúhaného na strúhadle.

Voňavé rastliny môžu pomôcť zahnať blchy chrobáky aj bez vytvorenia infúzie alebo odvaru – na to je možné do uličiek vyložiť čerstvý palinu, nevlastných nevlastných synov alebo tansy vetvičky. O blche je tiež známe, že nemá rada kyslé pachy. Na ochranu mladých sadeníc pred hmyzom sa tieto kríky po výsadbe postriekajú roztokom 9% octu (200 mg na 10 litrov vody).

Pomocou aromatických olejov môžete do postelí pridať pachy nemilované škodcami. Pri zalievaní na 1 vedro vody pridajte asi 10-15 kvapiek borovicového alebo jedľového oleja alebo vonných sedatív – tinktúra z valeriány alebo corvalolu. Môžete tiež pridať ocot do vody na zavlažovanie (pár polievkových lyžíc esencie na vedro), čpavok alebo prostriedok proti blchám, ktoré ponúkajú obchody s domácimi zvieratami. Predáva sa vo forme šampónu, pár st. lyžice alebo 1 viečko.

SUPER NÁPRAVY NA BLOKY S KRÍŽOVOU FARBOU!!!SUPER NÁPRAVY Z KRÍŽOVÉHO BLOKU !!!

Vytvorenie prístrešku

Aby mladé sadenice neboli napadnuté blchami, pomôže vytvorenie fyzickej prekážky. Môžu slúžiť ako netkané materiály, ktoré pokrývajú postele. Proti blchám sa najčastejšie používa ľahký agrospan, spunbond alebo lutrasil. Takéto prístrešky neblokujú prístup vzduchu k rastlinám a tiež prepúšťajú svetlo a vodu. Na vytvorenie takejto bariéry sú po celej dĺžke postele nainštalované oblúky, ktoré budú slúžiť ako rám pre prístrešok. Blechy spravidla nepreniknú pod takú ochranu. Keď kríky dostatočne zostarnú a stratia svoju osobitnú príťažlivosť pre škodcov, úkryt sa odstráni.

Stojí však za zváženie, že takáto prekážka bude fungovať iba vtedy, ak budú dodržané pravidlá striedania plodín. Ak kapusta alebo reďkovka rastú na tom istom mieste niekoľko rokov za sebou, ich škodcovia prezimujú v zemi a úkryt pred nimi neochráni.

Preventívne opatrenia

Preventívne opatrenia pre krížovité blchy

Napriek dostatočnému počtu prostriedkov na boj proti takýmto blchám, ako pre rastliny, tak pre záhradníka, bude jednoduchšie zabrániť ich vzhľadu, než čeliť jeho následkom. Aby sa krížové blchy na mieste prakticky neobjavovali a nepoškodzovali rôzne plodiny, mali by ste pamätať na preventívne opatrenia na boj proti tomuto hmyzu:

 1. Môžete sa uistiť, že sa škodcovia a mladé nezrelé kríky „nestretnú“. Za týmto účelom sa výsev vykonáva včas, aby rastliny mali dostatok času na to, aby sa dostatočne vyvinuli pred vrcholom aktivity blchníkov. Mnoho krížikov (reďkovky, reďkovky atď.) Rýchlo rastie a je možné ich vysiať skoro. Ak je potrebné siať v lete, potom sa to robí v júli až auguste, keď počet bĺch začne klesať..
 2. Skleník pomôže chrániť pred jarnými útokmi bĺch, kam sa takýto škodcovia nedostanú..
 3. Burina môže prispieť k reprodukcii blchých chrobákov, takže pravidelné odstraňovanie buriny pomôže chrániť pestované rastliny. Obzvlášť nebezpečné sú voľne rastúce krížovité rastliny – repka, pastierska kabelka atď., Rovnako ako skoré výhonky sideraty. Usadením sa na nich môže škodca rýchlo prejsť na zeleninové plodiny. Čím sú húštiny takýchto rastlín zo záhrady ďalej, tým menšie je riziko, že sa tam blcha pohne. Ak sú na zlepšenie pôdy na mieste potrebné bylinky zo zeleného hnojenia, môžete sa na tento účel pokúsiť zasadiť zástupcov iných rodín..
 4. Krížová zelenina uprednostňuje trvalo vlhkú pôdu a blchy netolerujú vlhkosť. Pravidelné zavlažovanie prispeje nielen k aktívnejšiemu rastu plodín, ale tiež pomôže odplašiť škodcov. Nestojí za to neustále podmáčanie výsadby, hlavnou vecou je zabrániť vysychaniu pôdy. V suchých a dusných obdobiach je možné rastliny dodatočne zatieniť a posypať.
 5. Dodržiavanie striedania plodín je účinný prostriedok na udržanie zdravia výsadby. Zástupcovia tej istej rodiny by nemali byť neustále vysádzaní na jednom mieste – to prispieva k rozvoju ich vlastných chorôb a škodcov. Krížovité rastliny sa nahradia alebo prelínajú s rastlinami schopnými produkovať fytoncidy. Môžu to byť korenené bylinky – kôpor, kmín alebo koriander, kvety – nechtík, nasturtium alebo nechtík, zemiaky a paradajky, ako aj cesnak alebo cibuľa.
 6. Pravidelné kŕmenie látkami potrebnými na výsadbu môže podporiť zdravie a imunitu kríkov. Rýchly rast a vývoj listových čepelí im pomôže chrániť ich pred blchami.
 7. Na jeseň je miesto úplne očistené od zvyškov rastlín, inak sa v nich môžu na zimu usadiť škodcovia. Na zničenie hmyzu, ktorý sa skrýva v zemi, je pôda v lôžkach starostlivo vykopaná. Mráz teda môže zničiť škodcov, ktorí sú bližšie k povrchu pôdy..
 8. Systematická hygienická kontrola všetkých kríkov vám umožní včas si všimnúť známky výskytu škodlivého hmyzu a prijať vhodné opatrenia v počiatočnom štádiu poškodenia;
 9. Niektoré insekticídy je možné použiť aj na preventívne ošetrenia výsadby, čo umožní ich včasné použitie..

Krížová blcha | Tip dňa, 11. vydanie | Metódy boja a ochrany | Hmyzoví škodcoviaKrížová blcha | Tip dňa, 11. vydanie | Metódy boja a ochrany | Hmyzoví škodcovia