Plaketa na listoch rastlín

Plaketa na listoch rastlín - ako sa ich zbaviť, dôvody vzhľadu. Na listoch kvitne biela a čierna, červená

Biely kvet na listoch záhradných alebo izbových rastlín nepokazí len vzhľad, je tiež znakom nejakého druhu choroby. Zbaviť sa tohto plaku bude možné len vtedy, ak je správne určený dôvod jeho vzhľadu. A dôvodov môže byť niekoľko.

Múčnatka

Rastliny sú najčastejšie infikované touto hubovou chorobou, ktorá spôsobuje vzhľad bieleho kvetu. Na potvrdenie diagnózy zľahka votrite povrch listu. Ak je to múčnatka, potom na prstoch zostanú malé pelety veľmi malých vlákien mycélia. Odporúča sa bojovať proti hubám z rodiny múčnatok fungicídmi na báze síry alebo osvedčenými ľudovými prostriedkami a receptami.

  • Tento recept sa odporúča používať iba v počiatočnom štádiu nástupu ochorenia, potom bude jeho účinnosť veľmi vysoká. Rastliny sa musia ošetriť roztokom mangánu pripraveným z 10 litrov vody a 1,5 g mangánu. Postrek by sa mal vykonať bezprostredne po skončení dažďa.
  • Ošetrenie rastlín roztokom podľa tohto receptu by sa malo vykonávať 2-3 krát každých 7 až 10 dní. Je potrebné pripraviť infúziu mulleínu. Tri diely vody sa zmiešajú s jednou časťou diviny a nechajú sa 72 hodín lúhovať. Po troch dňoch sa infúzia musí prefiltrovať a do výsledného objemu sa musí pridať trikrát viac vody.
  • Postrek týmto roztokom má dobrý účinok po druhej aplikácii. Musíte zmiešať 7 litrov teplej vody, 3 litre mliečnej srvátky a 1 čajovú lyžičku síranu meďnatého.
  • Najpopulárnejším ľudovým receptom je ošetrenie rastlín infúziou z cibuľovej kôry. Pripravuje sa z 10 litrov vody a 200 g cibuľových šupiek. Kompozícia sa uvedie do varu a potom sa jeden deň infúzie.

Známky plesne sú žlté škvrny na hornej strane listu a sivofialový odtieň, ako aj biely kvet na spodnej strane listovej dosky. Medené prípravky pomôžu zbaviť sa tejto choroby..

Múčnatka podrobne

Plesne

Pleseň na listoch rastlín je hubová choroba, ktorá sa objavuje najčastejšie z opakovanej nadmernej vlhkosti pôdy počas zavlažovania, častého a bohatého postreku, ako aj z vysokej vlhkosti v miestnosti s izbovými kvetmi. Forma je vláknitý alebo vlnený útvar na povrchu platní, ktorý pripomína malú vrstvu prachu. Huba sa vyvíja veľmi rýchlo a je schopná v krátkom čase zničiť celú rastlinu. Preto je potrebné prijať naliehavé opatrenia na jeho zničenie. V počiatočnom štádiu sa odstránia všetky poškodené listy a kultúra sa ošetrí antifungálnymi látkami.

Sivá hniloba

Sivá hniloba v krátkom čase môže kvetinu úplne zničiť

Keď sa táto hubová choroba objaví na listoch, stonkách a stopkách, objaví sa nadýchaný povlak sivého odtieňa, ktorý sa nakoniec zmení na hnilobu. Sivá hniloba môže v krátkom čase úplne zničiť kvet. Je veľmi dôležité všimnúť si jeho prvé príznaky a okamžite premiestniť rastlinu mimo ostatných vzoriek. Ak je polovica rastliny alebo väčšina z nej infikovaná, bude musieť byť zničená, pretože na túto chorobu zatiaľ neexistuje liek..

Hubové choroby sa objavujú tam, kde sú pre ne vytvorené všetky podmienky. Je veľmi dôležité mať na pamäti, že pri pestovaní izbových rastlín nesmiete porušovať základné pravidlá starostlivosti a údržby. Napríklad musíte striktne dodržiavať frekvenciu a objem zalievania, pravidelne vetrať miestnosť. Kvetináče s rastlinami nemôžete dávať veľmi blízko seba, potrebujú voľný priechod vzduchu.

Podrobnosti o šedej hnilobe

Plaketa čiernej, červenej a iných farieb

Stáva sa, že sa na izbové rastliny objavia nálety červeného, ​​čierneho a rôznych ďalších odtieňov. Všetky signalizujú výskyt nejakého zdravotného problému..

Hrdza – plesňové ochorenie, ktorého znakmi sú plaky na zadnej strane povrchu listu žltého, oranžového alebo hnedého odtieňa. Po chvíli listy pokryté takým kvetom vyschnú. Hrdza sa objavuje vo vlhkej, chladnej miestnosti s teplotou 10 až 20 stupňov Celzia a vysokou vlhkosťou. Skúsení pestovatelia odporúčajú najskôr zastaviť rast huby s vysokými teplotami. Za týmto účelom zakryte kvetinu hustým plastovým vreckom a umiestnite ho v blízkosti batérie alebo vykurovacieho zariadenia. A potom mesiac vykonávať ošetrenie fungicídmi raz týždenne. V období „liečenia“ sa neodporúča postriekať kvety obyčajnou vodou, pretože je to vynikajúce miesto na dozrievanie spór..

Čierny kvet – plesňové ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje palmové a citrusové plodiny, ako aj kamélie a azalky. Čierne sadze sa radi usadzujú na lepivom listovom povrchu, ktorý sa stáva prítomnosťou škodlivého hmyzu (napríklad červov, strapcov a vošiek). Zdá sa, že horné a dolné časti listovej dosky sú posypané čiernym práškom alebo pokryté tenkou čiernou kôrkou, ktoré bránia kvetu dýchať a úplne sa rozvinúť. Fotosyntéza je tiež spomalená.

Obnoviť dekoratívnosť izbových plodín a vrátiť ich zdravý vzhľad je možné len úplným zničením škodcov. Koniec koncov, je to parazitický hmyz, ktorý zanecháva na listoch stopy svojej životne dôležitej činnosti, ktoré svojou lepivou štruktúrou priťahujú hubu. Taký sladký kvet sa stáva vynikajúcou živnou pôdou pre nebezpečnú hubu. Keď sú škodcovia preč, každý list by sa mal umyť mäkkou špongiou namočenou v teplej vode.

Ošetrenie rastlín: huby a plesne (video)

Č. 21 Ošetrenie rastlín. Časť 2: plesne a hubyČ. 21 Ošetrenie rastlín. Časť 2: plesne a huby