Sklo na ríbezle: boj a prevencia

Sklo na ríbezle: boj a prevencia

Tento tajuplný škodca je vždy uprostred ríbezľových konárov a je veľmi ťažké ho poraziť. Sklenený kvetináč poškodzuje jadro výhonkov, a teda celú rastlinu. Môžete sa ho pokúsiť zbaviť rôznymi chemickými a organickými prostriedkami, ale je lepšie začať s preventívnymi opatreniami..

Tento zlomyseľný motýľ svojim vzhľadom pripomína osu s oranžovými a modrými krídlami. Najčastejšie sa usádza na kríkoch čiernych ríbezlí, ale príležitostne ju možno vidieť aj na egrešoch. Len čo je teplé počasie, sklenená nádoba nájde na výhonkoch malé praskliny a položí do nich vajíčka (najčastejšie v máji). Asi po dvoch týždňoch sa objavia nenásytné húsenice, ktoré preniknú do stredu stonky a začnú rastlinku požierať zvnútra, pričom sa pohybujú po celej dĺžke..

Prítomnosť škodcu zistíte odrezaním jedného alebo viacerých výhonkov. Rez bude v strede vetvy ukazovať čiernu bodku. Škodca dokonale toleruje zimu a z roka na rok pokračuje vo svojej temnej práci až do úplného zničenia kultúry bobúľ.

Vzhľad hrnca zo skla ríbezlí zistíte náhlym vädnutím a vysychaním konárov, ktoré donedávna krásne kvitli. Okamžite skontrolujte sekcie niektorých výhonkov. Ak si všimnete prítomnosť škodcu, potom sa naliehavo zbavte poškodených vetiev – nakrájajte ich na samotný koreň a spálte.

Prevencia vzhľadu ríbezľového skla

Pri nákupe a výsadbe sadeníc ríbezlí je potrebné ich starostlivo preskúmať na prítomnosť škodcu.

Pri nákupe a výsadbe sadeníc ríbezlí je potrebné ich starostlivo preskúmať na prítomnosť škodcu. Nezabudnite skontrolovať jadrá rezaných výhonkov. Vďaka tomu bude rastlina v bezpečí niekoľko nasledujúcich rokov. Výsadbový materiál musí byť úplne zdravý.

Ďalším preventívnym krokom je vysadenie kríkov bezinky v blízkosti ríbezlí. Táto rastlina odpudzuje mnoho škodcov vrátane skla. Vôňa čerešne vtáčej však spôsobí odpor škodlivého motýľa, preto sa uistite, že tento strom nie je v blízkosti..

Drsné arómy niektorých rastlín tiež udržia škodcu mimo kríkov ríbezlí. Rastlinné plodiny (cesnak, cibuľa) a niektoré kvety (nechtík, nechtík, nasturtium) je možné vysádzať priamo medzi výsadbu bobúľ. Ich vôňa nedovolí, aby sa v pohári nachádzal ríbezľový krík a ona tam nebude môcť chovať svoje potomstvo..

  Prečo listy ibišteka žltnú a opadávajú?

Boj s ríbezľovým sklom

Boj s ríbezľovým sklom

Ak trochu meškáte s preventívnymi opatreniami a sklenená vitrína sa už na stránke objavila, musíte s ňou naliehavo začať bojovať.

Úplné zničenie škodcu je takmer nemožné. Mladé húsenice veľmi rýchlo prenikajú do vetiev ríbezlí a je veľmi ťažké ich v tejto chvíli zastaviť, ale napriek tomu stojí za to to skúsiť. Aj keď sa ich počet zníži o osemdesiat percent, bude to tiež malé víťazstvo..

Pri prechode húsenice na kuklu je väčšina z nich nútená opustiť svoj bezpečný domov vo vnútri bobuľového výhonku. Tento moment si nemôžete nechať ujsť, pretože existuje skutočná príležitosť zbaviť sa skrytého škodcu. Obvykle sa to deje od začiatku mája do konca júna. V týchto dňoch a týždňoch je potrebné uvoľniť pôdu pod ríbezľovými kríkmi a primiešať do nej tabakový prach a popol z dreva..

Pravidelné a včasné prerezávanie bobuľových kríkov má veľký význam. Koná sa v každom ročnom období okrem zimy. Rastlinu je potrebné včas zbaviť konárov postihnutých škodcom. Na mladých výhonkoch by mali byť odrezané iba poškodené časti a staré by mali byť odrezané na úroveň pôdy..

Na jar by ste mali prerezávanie vykonať dvakrát. Prvý – skoro na jar, na sanitárne a omladzujúce účely, a druhý – keď sa púčiky otvoria. Pri druhom prerezávaní budú už dobre viditeľné vetvy s vädnutými listami, ktoré je potrebné bezpodmienečne odstrániť.

Ak je infikovaný celý ríbezľový krík, potom je potrebné odrezať všetky výhonky na úroveň zeme. Zostávajúce korene poskytnú nové mladé a zdravé výhonky, ktoré už bude potrebné vyskúšať, aby boli chránené rôznymi preventívnymi opatreniami..

Opakované prerezávanie kríkov výrazne znižuje počet sklovcov a ich lariev. Ale za najspoľahlivejšiu a najefektívnejšiu metódu boja proti škodcom ríbezlí považujeme postrek chemickými alebo biologickými výrobkami. Špecializované obchody a lekárne ponúkajú široký sortiment prípravkov na kontrolu škodcov:

  • Fitverm – na 3 litre vody musíte pridať 6 mililitrov tekutiny.
  • “Lepidocide” – 5 litrov vody bude vyžadovať 10-15 gramov lieku.
  • “Akarin” – pridajte 4 mililitre produktu do 2 litrov vody.
  • “Bitoxibacilín” – na 1 liter vody bude potrebných asi 10 gramov lieku.
  Furacilín z neskorej plesne na paradajkách: ako používať

Prvé postrek kríkov by sa mal vykonať so začiatkom vzhľadu prvých listov. Toto je najoptimálnejší čas, pretože počas tohto obdobia dochádza k výskytu húseníc, ktoré sú na povrchu výhonkov. Iba v tejto chvíli môže byť škodca čo najviac odchytený a zničený..

Kríky ríbezlí bohato postriekajte. Každý krík by mal trvať asi 1-1,5 litra pripraveného roztoku. Opakovaný postup s vodou by sa mal vykonať asi za 10-15 dní. Nebude nadbytočné súčasne postrekovať malinové kríky. Dospelí sklenení motýle nájdu svoje jedlo na malinových kríkoch..

Prerezávanie ríbezlí (video)

Prerezávanie ríbezlí. Stránky "Záhradný svet"Prerezávanie ríbezlí. Stránky