Jarné postrekovanie záhrady pred škodcami a chorobami

Kedy a ako postrekovať stromy v záhrade na jar

Na jar sa v záhrade pri dači vždy objaví práca. V prvom rade je úlohou chrániť stromy pred škodcami, ktorí prezimovali v kôre stromu, takúto ochranu je možné vykonať niekoľkými spôsobmi, jedným z nich je postrek.

Najčastejšie sú choré ovocné stromy. Najčastejšou chorobou je chrasta. Táto hubová choroba sa prejavuje na jabloních a hruškách. Huba sa vyvíja na jar, zatiaľ čo púčiky ešte nekvitli. Najprv sa na listoch objavia škvrny a potom na samotných plodoch. Kôra začína praskať, listy vysychajú, opadávajú. Druhou najčastejšou chorobou je hniloba ovocia. Na ovocí sa najskôr objavia malé hnedé škvrny, ktoré potom pokryjú celé ovocie. Ochorenie sa vyskytuje na všetkých ovocných stromoch.

Postrek záhrady na jar: prípravy

Aby sa zabránilo chorobám, je potrebné postrekovať nielen stromy, ale aj pôdu, v ktorej stromy rastú. Ako dezinfekčný prostriedok sa používa zmes Bordeaux, ktorá pozostáva z vápna a síranu meďnatého..

Ako dezinfekčný prostriedok sa používa zmes Bordeaux, ktorá pozostáva z vápna a síranu meďnatého.

Existuje aj iná možnosť pre postrekovú zmes – chlorid meďný. Približne 40 gramov prášku by sa malo zriediť 10 litrami vody. Ak sa choroby prejavia silne, potom je roztok koncentrovanejší..

Existuje aj iná možnosť pre postrekovú zmes - chlorid meďnatý

Predtým, ako na stromoch v záhrade rozkvitnú púčiky, musíte postriekať stromy. Jeden strom možno použiť od dvoch do piatich litrov zmesi..

Fungicídy na ošetrovanie rastlín a pôdy

Fungicídy sa používajú na druhý postrek stromov, keď už púčiky vzchádzajú. Obchody predávajú špeciálne zmesi, ktoré sú špeciálne navrhnuté na postrek stromov.

Pred prípravou roztoku si musíte prečítať pokyny uvedené výrobcom. To je veľmi dôležité, pretože ak to preženiete, môžete rastlinu spáliť..

Pri práci na postreku stromov vlastnými rukami sa musíte starať o svoju vlastnú bezpečnosť

Pri práci na postreku stromov vlastnými rukami sa musíte starať o svoju vlastnú bezpečnosť. Používa sa nielen špeciálne oblečenie, ale aj respirátory, rukavice a okuliare. V oblačnom, suchom a pokojnom počasí musíte postrekovať stromy..