Najlepšie odrody popínavých rastlín do záhrady

dekoratívne popínavé rastliny pre letné chaty

Horolezectvo na letné sídlo je univerzálnym prostriedkom, ktorý dokáže skryť všetky nedostatky lokality a urobiť ju atraktívnou. V tomto článku vám ponúkame fotografie a názvy týchto rastlín. Rastú tu jednoročné a viacročné kvety. Horolezecké rastliny sú schopné poskytnúť záhrade pohodlie a krásu. Chránia chatu pred znečistením a hlukom. Okrem toho sú v starostlivosti nenároční..

Dnes existuje obrovské množstvo trvaliek a letničiek. Každá z týchto rastlín má svoje vlastné charakteristiky. V tomto článku sme zhromaždili najlepšie druhy rastlín, ktoré sú dnes obľúbené..

Katalóg najlepších viacročných popínavých rastlín

Stojí za to povedať, že trvalé popínavé rastliny pre letné chaty sú vhodné, pretože sú vysadené iba raz, pričom na to trávia minimálne množstvo času. Po výsadbe vás tieto kvety potešia svojou krásou veľmi dlho..

Horolezecká ruža.

Táto rastlina je považovaná za najlepšiu medzi ostatnými kvetmi svojho druhu. Táto kučeravá kvetina má veľmi rada dizajnérov. Lezecká ruža je schopná urobiť záhradu upravenou a veľmi krásnou. Ak oblečiete starý dvor s ozdobou týchto kvetov, bude môcť hrať novým spôsobom. Rastlina nevyžaduje veľkú údržbu. Popínavé ruže sa vysádzajú koncom septembra alebo začiatkom októbra. Výsadba a starostlivosť o popínavú ružu by mala zahŕňať nasledujúce body:

 • V ľahkej piesočnatej a ťažkej ílovitej pôde tieto ruže nerastú dobre. Odtiaľto vyplýva, že pre takéto ruže je lepšie zvoliť zmiešaný typ pôdy..
 • Po skončení letnej sezóny sa na krajinu, kde rastú ruže, aplikujú hnojivá. Môže to byť: humus, fosfor, humus. Vykonajte toto cvičenie pred nástupom. V dôsledku toho sa vytvoria vynikajúce podmienky pre rast výhonkov..
 • Horolezecká ruža miluje svetlo. Preto by miesto jeho neustáleho rastu malo byť dobre osvetlené slnečnými lúčmi..
 • Ruže vyžadujú dobrú zálievku. Zrážky v podobe dažďa v tomto prípade stačiť nebudú..
 • Rastlina dobre rastie, na šírku aj na dĺžku. Medzi kríkmi preto nechajte vzdialenosť 1 meter..
 • Pred nástupom zimnej sezóny a mrazivých teplôt by mala byť lezecká ruža pokrytá špeciálnym materiálom.

popínavé rastliny na rozdávanie fotografií a mien (letničky a trvalky)

Campsis.

Táto rastlina má neuveriteľne krásne kvety. Môžu mať úplne odlišné farby. Rodiskom kvetu je Severná Amerika. Táto kvetina sa však dokonale prispôsobuje podmienkam Ruska. Výška kvetu môže byť 15 metrov. Včasné prerezanie však dodá kvetine krásny tvar. Kampsis kvitne od júna do septembra.

Na poznámku! Campsis má svetlé kvety, ktoré sa páčia nielen ľuďom, ale aj včelám. Preto táto rastlina nie je vhodná na zdobenie altánku..

Na vytvorenie živého plotu sa často používa svetlá rastlina. Takýto živý plot vyzerá veľmi atraktívne..

rýchlo rastúce popínavé rastliny na dávať trvalky

Vistéria.

Tu uvádzame popínavé rastliny pre trvalé altány s fotografiami a menami. Vyberte si presne tú možnosť, ktorá sa vám najviac páči. Vistéria sa líši tým, že má veľké zhluky s purpurovým, modrým alebo bielym súkvetím. Tieto kvety vydávajú nádhernú vôňu, ktorú si môžete príjemne vychutnať. Rastlina je považovaná za drevinu. Stonky kvetu môžu dosiahnuť výšku 18 metrov. Vistárii sa darí v južnom podnebí s vysokým stupňom vlhkosti.

  Urobte si svoj vlastný prútený plot

Na poznámku! Vistéria kvitne veľmi bujne až po 5 rokoch.

 • Na jeseň rastlina tiež vyzerá farebne. Jeho listy sú jasne žlté. Kvetenstvo s nástupom jesene sa zmení na struky s fazuľou.
 • Rastlina nie je náladová. Ale pre jeho zdravý rast je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:
 • Na výsadbu vyberte miesto, kde je veľa slnka a malý prievan..
 • Pôda by mala byť ľahká a úrodná a mala by mať mierny stupeň priepustnosti. Nezabudnite, že kvetina nemá rada pôdu s vysokým obsahom vápna..
 • Rastlina nemá rada premokrenie. Preto je najlepšie pozorovať mierne zalievanie..
 • Kľúčom k bujnému kvitnutiu je prerezávanie. Minuloročné výhonky sa spravidla strihajú koncom mája. Dĺžka takého výhonku by mala byť 30 cm, potom sa prerezávanie opakuje v auguste. Prerezávanie sa vykonáva pre ďalších 5 púčikov.
 • Koncom jesene, pred nástupom zimy, sa vistéria vyberie z podper a položí sa na dosky. Zhora sú vetvy vistárie pokryté ihličnatými vetvami.
 • Rastlina prakticky neochorie. Navyše nie je zaujímavý pre hmyz..

nenáročné popínavé rastliny na letné chaty

Hore v tomto článku sme uviedli vytrvalé popínavé rastliny. V zásade sa takéto rastliny páčia tým záhradníkom, ktorí nemajú viac času na ročné usporiadanie záhradného pozemku. Ale ak chcete v záhrade vykonávať zmeny každý rok, potom dávajte pozor na letničky. Budeme o nich hovoriť nižšie..

Populárne letničky

Nenáročné popínavé rastliny pre letné chaty môžu byť letničky. Tieto kvety netolerujú kruté chladné počasie. Preto sa vysádzajú každoročne. Takéto farby sa vyznačujú tým, že rýchlo rastú a sú schopné pokryť akýkoľvek povrch silnou vrstvou..

Ranná sláva.

Ročná liana je ideálna na vytvorenie zásteny na terase alebo balkóne. Používa sa aj na zdobenie plotov a altánkov. Rastlinu môžete zasadiť aj do nádob. Rastlina rastie veľmi rýchlo. Už uprostred leta si užijete nádherný koberec s jasnými kvetmi. Rastlina kvitne od júna do konca októbra.

Na poznámku! Najdôležitejším predpokladom pestovania kvetu je úrodná pôda. Kŕmte rastlinu neustále malým množstvom dusíka a minerálnych hnojív.

Pozemok začiatkom mája. Môžete zasadiť klíčky a semená. Miesto by malo byť dobre osvetlené. Keď krajina vyschne, je potrebné zalievať. Nevyžadujú sa žiadne ďalšie opatrenia. A to všetko preto, že rastlina je vo svojej starostlivosti nenáročná..

dekoratívne popínavé rastliny pre letné chaty

Sladký hrášok.

Nasledujúca rastlina často pôsobí ako ozdoba balkónov a terás. Sladký hrášok je nielen krásny. Je oceňovaná pre svoju jedinečne príjemnú arómu. Paleta farieb je tiež veľmi pestrá a bohatá. Hrášok má pomerne dlhé obdobie kvitnutia. Výsev kvetu je možné vykonať skoro na jar. A to všetko preto, že pokojne znáša silné mrazy. Pre normálny rast kvetu musíte urobiť podporu. Ak to neurobíte včas, potom sa výhonky zamotajú. Aby bol zaistený normálny rast, musí byť rastlina vysadená na slnečnom mieste. Tiež stojí za to vykonať včasné zalievanie. Nezabudnite tiež odstrániť zvädnuté konáre..

  Remeslá z pneumatík vlastnými rukami pre záhradu a zeleninovú záhradu. Obrázky

popínavé rastliny na rozdávanie fotografií a mien (letničky a trvalky)

Kobei.

Jedná sa o najstarší druh popínavých rastlín. Kultivácia rastliny sa uskutočnila v roku 1787. Dnes je táto rastlina obľúbenou ozdobou altánkov a živých plotov. Výhonky rastliny môžu byť dlhé 4 metre. Kvety sú zvoncovitého tvaru. Odtieň kvetov môže byť fialový alebo biely. Kvitnutie začína v júli a trvá až do prvých mrazov..

Môže sa pestovať v tieni aj na slnku. Rastlina sama lezie po stenách. Pomáhajú mu v tom antény. Osobitná starostlivosť sa nevyžaduje. Výsadba sa vykonáva pomocou semien a odrezkov. Ak sa výsadba vykonáva odrezkami, potom sú korene vykopané na zimu. Sú uložené na chladnom mieste. Ak hovoríme o výhodách Kobei, nemali by ste z kvetu odstraňovať výhonky a púčiky. S vetrom odletia samy.

nenáročné popínavé rastliny na letné chaty

Nenáročné popínavé rastliny

Niektoré rýchlo rastúce popínavé rastliny na poskytovanie trvaliek vyžadujú pomerne komplexnú starostlivosť. Existujú však aj také druhy rastlín, ktoré môžu rásť samy. Všetko, čo potrebujete, je zasadiť ich. Nasleduje zoznam týchto možností rastlín.

Brečtan.

Táto rastlina je považovaná za najnáročnejšiu a najodolnejšiu. Tento druh rastlín samozrejme nemá veľmi krásny vzhľad. V najkratšom možnom čase však môže vytvoriť zelenú stenu bez súkvetia. Rastlina môže mať aj nasledujúce výhody:

 • Brečtan je považovaný za vždyzelenú rastlinu. V strednom podnebí bude táto rastlina zdobiť ploty a steny po celý rok..
 • Všade môže dobre rásť. Rast nie je ovplyvnený úrovňami osvetlenia. Líši sa tiež tým, že má zdravé a silné korene..
 • Stena z brečtanu môže byť dobrou kulisou pre ostatné rastliny..

popínavé rastliny pre trvalé altány s fotografiami a menami

Panenské hrozno.

Táto kučeravá verzia rastliny spravidla odhaľuje svoju krásu na jeseň. Na jeseň jasná paleta hrozna skutočne dáva očarujúce emócie. Rastlina je atraktívna aj preto, že je nenáročná na starostlivosť. Hrozno môže rásť na absolútne akejkoľvek pôde. Mráz a tieň nie sú pre rastlinu nič strašné. Áno, a v zime ho nebudete musieť chrániť.

Podpora pre túto rastlinu nebude musieť byť vytvorená. Svojimi listami nezávisle pokryje všetok voľný priestor. Hrozno Maiden sa nebojí škodcov a chorôb. Po výsadbe môže byť rastlina napojená a dlho na ňu zabudnutá. Ak je to žiaduce, môžete orezať. Staré mihalnice a vetvy, ktoré rastú nepotrebným smerom, sa odstránia. Prvé hrozno kvitne v júli. Kvety sú malé a majú príjemnú vôňu. Plody dozrievajú do septembra. Nie sú jedlé. Tieto bobule majú dekoratívnu funkciu..

Na poznámku! Stojí za to povedať, že záhradníctvo s dievčenským hroznom môže poškodiť omietnuté steny. Vzhľadom na závažnosť listov sa sadra zrúti. Preto v tomto prípade ozdobte hroznom bez strachu: drevené, tehlové a betónové steny.

Dievčenské hrozno sa vyskytuje v mnohých odrodách. Medzi týmito druhmi existujú rastliny, ktoré majú jedlé plody..

popínavé rastliny pre trvalé altány s fotografiami a menami

Ovocné odrody popínavých rastlín

Okrasné popínavé rastliny pre letné chaty môžu priniesť ovocie pre letných obyvateľov. Takéto odrody budú tiež krásnou ozdobou záhrady. Teraz uvedieme zoznam týchto kučeravých kvetov..

  Ako vyrobiť kvapkovú závlahu pre domácich majstrov do záhrady

Actinidia.

Táto rastlina patrí k nenáročným lezeckým stopkám. Okrem toho má kvetina množstvo užitočných vlastností. Kvety Actinidia vyžarujú veľmi príjemnú arómu. A bobule kvetu majú sladkú chuť, ktorá pripomína chuť egreše. Plody okrem pôvodnej chuti obsahujú veľké množstvo vitamínu. Ale sú obzvlášť bohaté na vitamín C. Výška kvetu môže byť 15 metrov. Výstrely sa točia okolo podpery. Aktinidia zároveň nemá antény. Rastlina pokojne znáša zimu a neboja sa jej ani silné mrazy. Preto ak zasadíte rastlinu v apríli, potom už na konci augusta môžete zberať.

rýchlo rastúce popínavé rastliny na dávať trvalky

Zimolez.

Kučeravý kvet – Medovici sa darí v tienistom prostredí. Na jeho pestovanie preto možno uprednostniť tieňované oblasti. Rastlina nepotrebuje starostlivosť a nie je náchylná na choroby. A najdôležitejšou výhodou je nádherná aróma stoniek kvetov. Plody medovky je možné konzumovať čerstvé alebo použiť na prípravu: vína, kompótov a džemov.

Na poznámku! Nezabudnite, že nie všetky druhy medovky sú jedlé. Hlavným jedlom je modré a čierne ovocie. Bobule, ktoré sú oranžové a červené, sa však považujú za jedovaté..

Zimolez je v modernej medicíne široko používaný. Plody medovky majú dobrý vplyv na: trávenie, cievy a srdce. Zimolez sa používa na liečbu mnohých chorôb, medzi ktoré patrí: žalúdočné vredy, hypertenzia, gastrointestinálne poruchy. A ak robíte kúpele, do ktorých sa pridávajú mladé vetvy, môžete sa zbaviť reumatizmu kĺbov..

viacročné popínavé rastliny pre letné chaty

Vigna.

Táto rastlina je druhom popínavej fazule. Vigina má husté lístie s ozdobnými bielymi kvetmi. Rastlinné lusky sú dlhé 50-60 cm Struky nie sú len ozdobou. Sú chutné a výživné. Môžu byť použité na prípravu úplne odlišných jedál. Sú vhodné aj na mrazenie a konzervovanie. Rastlina sa tiež ľahko stará. Pre kvetinu je vhodná pôda absolútne akéhokoľvek zloženia. Kvet ľahko toleruje: teplo, tieň a sucho. Výnos môže byť zároveň od jednej rastliny po 3 kilogramy strukov..

viacročné popínavé rastliny pre letné chaty

Konečne

Dnes sme pre vás predstavili veľa informácií. Nezabudnite, že každá kučeravá kvetina môže urobiť každú záhradu krásnou. Ako vidíte, je to dostatočne dlhé na pestovanie viacročných rastlín a ak nemáte čas čakať, potom ideálnou možnosťou sú jednoročné kučeravé kvety..