Ako vytvoriť ventiláciu v súkromnom dome vlastnými rukami

Vetranie urobte si sami v súkromnom dome s prístupom k stene

Aby ste zaistili pohodlné bývanie v súkromnom dome, musíte správne usporiadať ventilačný systém. To nielen uľahčí prúdenie čerstvého vzduchu do miestnosti, ale tiež ochráni domov pred plesňami, kondenzáciou a hubami. Ak chcete vykonať ventiláciu v súkromnom dome vlastnými rukami s prístupom k stene, prečítajte si užitočné rady z tohto článku. Podrobné diagramy a videá vám pomôžu vykonať všetku prácu správne s minimálnym časom a úsilím.

Čo je vetranie?

Na začiatok je potrebné pripomenúť si definíciu vetrania – to je pohyb vzduchu z jedného priestoru do druhého..

Na začiatok je potrebné pripomenúť si definíciu vetrania - je to pohyb vzduchu z jedného priestoru do druhého.Schéma prirodzeného a núteného vetrania

To znamená, že aby vetranie v dome fungovalo, čerstvý vzduch vstupujúci zvonku naň musí vstúpiť na jednom mieste a musí ísť von na inom mieste. Podľa pravidiel dochádza k vetraniu vtedy, keď je vzduch vstupujúci zvonku rovnomerne distribuovaný po celom dome a pokrýva všetky miestnosti.

Druhy vetrania v súkromnom dome

Prideľte nútené a prirodzené vetranie, ktoré sa navzájom líšia rýchlosťou pohybu prúdov vzduchu. Rýchlosť pohybu vzduchu počas núteného vetrania, keď je kapucňa zapnutá, bude 3-5 metrov kubických. m za hodinu a s prirodzenými 0,6-0,9 kubických metrov. m za hodinu. Preto, ak nie ste fanúšikom prievanu, potom je pre súkromný dom lepšie zorganizovať prirodzené vetranie..

Prideľte nútené a prirodzené vetranie, ktoré sa navzájom líšia rýchlosťou pohybu prúdov vzduchu. Rýchlosť pohybu vzduchu počas núteného vetrania, keď je kapucňa zapnutá, bude 3-5 metrov kubických. m za hodinu

Majitelia drevených domov nedáva zmysel premýšľať o vetraní, pretože strom dobre prechádza čerstvým vzduchom, ale pre tehlové a betónové domy by mala byť otázka vetrania na prvom mieste. A materiál použitý ako izolácia je vybraný s najnižšou priepustnosťou pre pary, napríklad penoplex.

Prideľte nútené a prirodzené vetranie, ktoré sa navzájom líšia rýchlosťou pohybu prúdov vzduchu. Rýchlosť pohybu vzduchu počas núteného vetrania, keď je kapucňa zapnutá, bude 3-5 metrov kubických. m za hodinuSchéma vetrania v kúpeľni s prístupom na stenu

Užitočný článok: Ako izolovať lodžiu zvonku aj zvnútra

Na čo musíte venovať pozornosť pri navrhovaní ventilačného systému v dome:

  1. Najprv musíte určiť miesto v dome, kde bude prúdiť vzduch z ulice a kam pôjde von..
  2. Umiestnenie a konštrukcia vzduchových potrubí.
  3. Veľkosť kanálového profilu v potrubí, ktorá je určená pomocou špeciálnych tabuliek, a priamo závisí od oblasti vetranej miestnosti.
  Parketová doska alebo inžinierska doska, ktorá je pre byt lepšia

Existuje profil medzi profilom potrubia a rýchlosťou, ktorou sa vzduch pohybuje. Čím menší je profil, tým vyššia musí byť rýchlosť prúdenia vzduchu. Stáva sa, že v niektorých priestoroch je žiaduce použiť nútené vetranie. Je to kvôli ich veľkosti alebo účelu. V kuchyni a kúpeľni je teda organizovanie odsávača pár vlastnými rukami jednoducho nevyhnutné..

Existuje profil medzi profilom potrubia a rýchlosťou, ktorou sa vzduch pohybuje. Čím menší je profil, tým vyššia musí byť rýchlosť prúdenia vzduchu. Stáva sa, že používanie povinnéhoNa obrázku je vetracie zariadenie s prístupom k stene

Získajte informácie o zvukovej izolácii stien vlastnými rukami

Stojí za to venovať pozornosť okenným blokom, ak sú vyrobené z dreva, zvnútra prepúšťajú trochu vzduchu. Okná vyrobené z plastu neumožňujú prenikanie hluku alebo vzduchu, vetranie si budete musieť zorganizovať sami. Na to musíte pamätať pri navrhovaní vetrania v súkromnom dome..

Neexistuje univerzálna schéma inštalácie vetracieho systému v súkromnom dome na stenu. Je to spôsobené tým, že všetky projekty domov sú odlišné, s rôznym rozložením a priestormi. Inštalácia dodatočného vybavenia bude závisieť od veľkosti a účelu miestnosti..

Musíte len vedieť, že schéma vetrania je navrhnutá pre konkrétny projekt domu a jej najlepší dizajn je kombinovaný, v ktorom bude kombinované prirodzené a nútené vetranie v závislosti od účelu miestnosti a jej umiestnenia v projekte..

Ako zlepšiť účinnosť vetrania v súkromnom dome

Na zlepšenie kvality a rýchlosti vetrania sa používajú napájacie ventily. Existujú okenné a nástenné ventily. Okenný ventil si nemôžete vyrobiť sami, je súčasťou okennej konštrukcie. Preto, ak sa chystáte kupovať plastové okná, potom prítomnosť ventilu na prívod okien nebude nadbytočná..

Na zlepšenie kvality a rýchlosti vetrania sa používajú napájacie ventily. Existujú okenné a nástenné ventily.

V stene je usporiadaný nástenný ventil alebo infiltračný ventil, na to musíte urobiť otvor a vložiť potrubie, ktoré má na oboch stranách mriežkový ventil. Ventil, ktorý siaha od steny k domu, je nastaviteľný. S ním môžete nastaviť rýchlosť vetrania miestnosti..

Funkcie inštalácie vetrania si urobte sami

Je lepšie inštalovať prívodné ventily v blízkosti radiátorov alebo okenných otvorov, potom nie je grilovací ventil nápadný a studený vzduch prichádzajúci z ulice z radiátorov sa zahrieva rýchlejšie. Týmto spôsobom je vetranie inštalované do steny v súkromnom dome..

  Rýchle a lacné opravy vlastnými rukami

Je lepšie inštalovať prívodné ventily v blízkosti radiátorov alebo okenných otvorov, potom nie je grilovací ventil nápadný a studený vzduch prichádzajúci z ulice z radiátorov sa zahrieva rýchlejšie. Týmto spôsobom je vetranie inštalované do steny v súkromnom dome.

Odporúča sa nainštalovať prívodné ventily vo všetkých priestoroch domu. Prispejú k neustálemu prúdeniu vzduchu z ulice rýchlosťou 50-80 metrov kubických. m za hodinu. Pre veľké priestory je vhodné nainštalovať dve takéto zariadenia.

Pri inštalácii dverí do domu je vhodné ponechať medzi nimi medzeru 1,5 – 2 cm zospodu pre pohyb vzduchu. A tiež v súčasnej dobe sú v predaji dvere, ktoré majú v spodnej časti zásobovacie mriežky..

Užitočné tipy pre majiteľov súkromných domov

Obývačky je potrebné vetrať podľa potreby a najlepšie každý deň. To je možné vykonať pomocou:

  1. Okenné prieduchy. Z hľadiska trvania je potrebné asi hodinu vetrať. Pri nízkych teplotách vonku je potrebné vziať do úvahy zvýšenie tepelných strát a odporúča sa skrátiť čas vetrania, aby sa miestnosť vôbec neochladila..
  2. Okno. Pri úplne otvorenom krídle stačí vetrať 5 až 10 minút.
  3. Pri zariaďovaní plného vetrania miestností v dome, vtedy sú všetky okná a dvere otvorené, musíte vziať do úvahy prítomnosť nájomníkov v dome. Je lepšie, keď počas neprítomnosti detí v dome prebieha úplné vetranie. Trvanie je dostatočné a 4 minúty.

Aby bolo bývanie v súkromnom dome pohodlné, musíte so všetkou zodpovednosťou pristupovať k ventilačnému systému vlastnými rukami s prístupom k stene. Je potrebné preštudovať všetky možné schémy, dostupnosť na trhuNa diagrame vetranie vo vidieckom dome

Aby bolo bývanie v súkromnom dome pohodlné so zariadením ventilačného systému vlastnými rukami s prístupom k stene musíte pristupovať so všetkou zodpovednosťou. Je potrebné preštudovať všetky možné schémy, dostupnosť moderných štruktúr a zariadení na vetranie na trhu. A pri organizovaní správnych nie je nič ťažké DIY ventilačný systém v súkromnom dome.