Najlepšie sideráty: obilniny a nielen to

Najlepšie sideráty: obilniny a nielen to

Obilné zelené hnojivá sú pre niektorých letných obyvateľov ideálne, pre iných nie sú najlepšie rastliny na zelené hnojenie. Je potrebné zastaviť váš výber na týchto plodinách iba s prihliadnutím na zloženie pôdy na mieste a účel ich výsadby. Aby ste sa vo svojom výbere nemýlili, musíte sa podrobnejšie zoznámiť s prospešnými vlastnosťami každého obilného zeleného hnojenia.

Najlepšie zelené hnojenie medzi rodinou obilnín a nielen

Jačmeň je možné vysádzať v oblastiach, kde sú zrážky zriedkavé a vydrží akékoľvek sucho.

Jačmeň

Veľkou výhodou tejto rastliny je, že odoláva suchu. Jačmeň je možné vysádzať v oblastiach, kde sú zrážky zriedkavé a vydrží akékoľvek sucho. Toto zelené hnojenie je schopné obnoviť a zlepšiť kvalitatívne zloženie pôdy a potlačiť takmer všetky buriny bylinných rastlín..

Jačmeň je možné vysádzať skoro na jar, pretože dokáže odolávať teplotám vzduchu klesajúcim na 5 stupňov pod nulou, čo je v tomto období veľmi bežné..

Rastlina veľmi rýchlo získava zelenú hmotu. Už 30-40 dní po výsadbe je možné kosiť zelené hnojenie. 100 metrov štvorcových pôdy bude vyžadovať asi 2 kilogramy semien.

Ovos

Táto kultúra zeleného hnojenia sa bojí mrazu, aj keď je rastlina považovaná za odolnú voči chladu. Odporúča sa zasadiť ho na jar a na konci leta, ale vzhľadom na skutočnosť, že ani mierne mrazy, ovos nevydrží. Na jar (v prvý aprílový týždeň) by sa mal ovos vysádzať na plochy, ktoré sú určené na výsadbu plodín s neskorým dozrievaním. A s druhým výsevom zeleného hnojenia by sa malo začať po zbere včasne dozrievajúcej zeleniny, približne v auguste, aby sa ovos mohol kosiť pred prvým chladným počasím.

Tento zelený hnoj obohacuje pôdu draslíkom a je vynikajúcim prekurzorom papriky, paradajok a baklažánu. Práve táto zelenina túto živinu najviac potrebuje..

Ovos rastie veľmi dobre v rašelinách a kyslých pôdach. Koreňový systém tejto rastliny obsahuje jedinečné látky, ktoré sú schopné ničiť hubové choroby, najmä koreňovú hnilobu a jej patogény. Dvojitý výsev na jar a v lete poskytne záhonom výraznú ochranu pred burinou, pretože ovos ich dobre potláča.

Sto metrov štvorcových záhrady bude vyžadovať asi jeden a pol kilogramu semien. Zelenú hmotu zeleného hnojenia je potrebné pokosiť pred aktívnym kvitnutím..

Medzi prospešné vlastnosti ovsa patrí schopnosť očistiť telo od toxínov a toxínov. Na tento účel sa odporúča jesť zelené klíčky tohto obilného zeleného hnojenia..

Pohánka

Rastlina je odolná voči suchu, cíti sa skvele vedľa bobuľových kríkov a ovocných stromov, nevysušuje pôdu.

Tento člen rodiny obilnín rýchlo rastie. Pohánka v krátkom čase dorastie do výšky 50 centimetrov, pričom jej koreňový systém rastie trikrát dlhšie (takmer 1,5 metra). Rastlina je odolná voči suchu, cíti sa skvele vedľa bobuľových kríkov a ovocných stromov, nevysušuje pôdu.

Táto rastlina zeleného hnojenia sa odporúča vysádzať do ťažkých a vyčerpaných pôd, do oblastí s vysokou kyslosťou pôdy. Pohánka môže rásť takmer v akejkoľvek oblasti a zachrániť záhony pred výskytom burín (napríklad pšeničnej trávy).

100 metrov štvorcových pôdy bude vyžadovať približne 600 gramov pohánkových semien. Siderat sa vysieva dvakrát – na konci mája a na začiatku septembra. Zber zelenej hmoty sa vykonáva pred kvitnutím..

raž

Túto mrazuvzdornú plodinu odporúčame vysiať pred zimou. Optimálny čas na výsadbu sú posledné augustové týždne alebo prvý jarný mesiac. Žito rastie na hustom zelenom koberci a neumožňuje vývoj iných rastlín. To platí nielen pre burinu na mieste, ale aj pre ostatné plodiny susediace s ražou. Raž preto nie je absolútne vhodná na spoločné výsadby. Ďalšou vlastnosťou tohto zeleného hnojenia je prekážka vývoja a života pôdnych škodcov..

Na pestovanie tejto obilniny sú vhodné akékoľvek pozemky. Žito dobre rastie na panenských pozemkoch, ako aj na mokradiach. Uprednostňujú sa mokré pôdy, pretože raž má schopnosť vysušiť pôdu.

Na každých 100 metrov štvorcových pri sejbe sa spotrebujú asi 2 kilogramy semien. Na jarnú výsadbu sa raž kosí spravidla v polovici mája, takže pred výsadbou zeleniny zostávajú ešte asi dva týždne. Raž je dobrým prekurzorom paradajok a uhoriek, tekvice a tekvice, baklažánu a neskorej kapusty..

Žito môže tiež slúžiť ako ozdobná ozdoba lokality, ak ju vysadíte pozdĺž plotu.

Nechtík

Táto liečivá rastlina je vynikajúcim zeleným hnojivom pre mnohé zeleninové plodiny a často sa používa v spoločných výsadbách.

Táto liečivá rastlina je vynikajúcim zeleným hnojivom pre mnoho zeleninových plodín a často sa používa v spoločných výsadbách, pretože má veľké množstvo prospešných vlastností. Dôležitý je aj materiál. Semená tejto rastliny je možné zbierať bezplatne, pretože nechtík sa nachádza takmer vo všetkých mestských záhonoch..

Zelený hnoj rastie veľmi rýchlo, vo veľkom rastie zelenú hmotu a okrem toho je schopný liečiť a zlepšovať stav akéhokoľvek pozemku. Kalendula je dobrým prekurzorom paradajok.

Vôňa kvetov nechtíka odpudzuje takého bežného škodcu, akým je zemiakový chrobák Colorado. Preto sa odporúča spoločná výsadba tohto zeleného hnojenia so zemiakmi, cuketou a baklažánom..

Spotreba osiva je malá, iba 100 gramov na sto metrov štvorcových zeme. Po zbere hlavnej úrody ranej zeleniny (približne v prvých augustových týždňoch) je už možné vysiať nechtík pred zimou. Zelená hmota sa kosí približne 40-45 dní po výsadbe..

Phacelia

Phacelia je zázračný zelený hnoj, ktorý má mnoho prospešných vlastností. Ak sa nemôžete rozhodnúť pre výber zeleného hnojenia vo vašej oblasti, pokojne vysaďte phaceliu. Rozhodne vás nesklame žiadnymi ukazovateľmi. Jeho výhody:

  • Odolný voči suchu.
  • Mrazuvzdorný (rastie aj pri 8-9 stupňoch mrazu).
  • Môže rásť v tienistých oblastiach.
  • Je to vynikajúci prekurzor pre všetky bobule a zeleninu..
  • Je schopný rásť na všetkých druhoch pôdy.
  • Odoláva rôznym burinám.
  • Odrádza škodcov.
  • Zabraňuje výskytu chorôb hubového a vírusového pôvodu.

Toto zelené hnojenie je najúčinnejšie, ak je vysiate v zmesi so strukovinovými semenami. Spotreba semien je 100-200 gramov na sto metrov štvorcových pôdy. Túto jedinečnú rastlinu je možné vysiať začiatkom marca, počas letnej sezóny a na jeseň. Kosenie zelenej hmoty sa môže vykonať asi za mesiac a pol..

Amarant

Amaranth sa zriedka vysieva ako rastlina zeleného hnojenia. Častejšie sa používa ako zeleninová plodina a na pestovanie semien. Amarant môže rásť na akomkoľvek type pôdy, ale nemá rád prebytočnú vlhkosť. Schopný tolerovať sucho a takmer žiadnu chorobu. Rastlina zeleného hnojenia môže pomocou hlbokého koreňového systému (takmer 2 metre na dĺžku) zlepšiť stav pôdy..

Amarant je teplomilná plodina, ktorá sa odporúča vysádzať v lete alebo v druhej polovici jesene. Zelení sa kosia spravidla pred kvitnutím a vždy pred nástupom silného chladného počasia s mrazom.

Pamätajte si, že pri výsadbe rastlín zeleného hnojenia na vašom webe bude účinok ich prítomnosti viditeľný až po niekoľkých sezónach..

Ako používať sideráty (video)

Skleník na jar. Ako používať zelené hnojenieSkleník na jar. Ako používať zelené hnojenie