Pestovanie sadeníc paradajok (paradajky): čas výsevu a optimálne teplotné podmienky

Pestovanie sadeníc paradajok (paradajky): čas výsevu a optimálne teplotné podmienky

Každý záhradník má svoj vlastný spôsob pestovania sadeníc paradajok, osvedčený v praxi. Každý z nich bude trvať na tom najdôležitejšom, z jeho pohľadu na moment: osvetlenie, teplota, napájanie, kŕmenie alebo niečo iné. Každý bude mať svojim spôsobom pravdu.

Skúste inú metódu založenú na udržiavaní ideálnej teplotnej krivky..

Načasovanie výsevu semien paradajok do sadeníc

Pri výbere dátumu výsevu je nevyhnutné vziať do úvahy klimatické podmienky..

Väčšina záhradníkov vysieva semená paradajok vo februári. Tvrdia, že pred presadením do záhonov budú sadenice veľké a silné a poskytnú dobrú úrodu. Žiaľ, veľmi sa mýlia. Február a marec sú mesiace, v ktorých denné hodiny ešte nie sú dostatočne dlhé a teplota na pestovanie sadeníc ešte nie je vysoká. A namiesto očakávaného výsledku mnohé dostanú predĺžené a slabé rastliny, ktoré v budúcnosti nie sú schopné dať veľa ovocia..

Optimálny čas na výsadbu semien bežných odrôd paradajok je polovica marca a na skoré dozrievanie odrôd – začiatok apríla..

Príprava pôdy a výsadba semien paradajok

Na výsev semien paradajok je vhodné použiť dobrú zalievaciu zmes.

Na výsev semien rajčiaka sa odporúča použiť dobrú zalievaciu zmes. Potrebuje: záhradnú pôdu a humus (pol vedra z každej zložky) a jeden pohár popola.

Pôda by mala byť naliata do škatúľ pripravených na sadenice a napojená ľahkým roztokom mangánu, zahriata na horúci stav.

Paradajkové semienka pri tejto metóde nepotrebujú žiadnu prípravu – ani spracovanie, ani namáčanie. Je potrebné ich vysiať suché..

Pre semená musíte pripraviť plytké otvory (o niečo viac ako centimeter) a vložiť do nich dve semená. Od jednej diery k druhej by mala byť najmenej 3-4 centimetre. Semená sa rozdrvia na zem a postriekajú sa vodou..

Po zasadení semien musia byť nádoby zakryté priehľadným filmom a kým sa neobjavia klíčky, uchovávajte ich v miestnosti s teplotou asi 25 stupňov. Prvé výhonky by sa mali objaviť asi za 5 dní..

  Zariadenie s teplou posteľou

Optimálne teplotné podmienky na pestovanie a zber sadeníc paradajok

Optimálne teplotné podmienky na pestovanie a zber sadeníc paradajok

Hneď ako sa vyliahnu prvé výhonky, musí byť film odstránený a škatule umiestnené na parapete, kde je viac svetla. Mladé sadenice nemusíte v prvých dňoch zalievať, postačí postrek pôdy (po miernom vyschnutí). V budúcnosti by sa malo zalievanie vykonávať raz týždenne. Pred zalievaním sa odporúča chrániť vodu.

Prvých sedem dní po vzniku klíčkov je veľmi dôležité dodržiavať špeciálny teplotný režim. Denná teplota je asi 15 stupňov a nočná teplota 12 až 13 stupňov..

V nasledujúcich dvoch týždňoch: denná teplota – asi 20 stupňov a v noci – 18 stupňov.

Po vytvorení druhého plnohodnotného listu v mladých paradajkách môžete pristúpiť k zberu. Pre každú sadenicu musíte pripraviť samostatný pohár alebo kvetináč (priemer a výšku asi 10 centimetrov) s otvormi na dne..

V každom kontajneri sa naleje pôda, zahreje sa na 15 stupňov a viac a do nej sa pridajú superfosfátové granule (niekoľko kusov), vysadia sa sadenice.

V budúcnosti sa pre rastliny odporúča nasledujúci teplotný režim: počas dňa – s aktívnym slnkom asi dvadsaťdva stupňov, s oblačným a oblačným počasím – od 16 do 18 stupňov; v noci – od 12 do 14 stupňov Celzia.

Hnojivá a kŕmenie sadeníc paradajok

Hnojivá a kŕmenie sadeníc paradajok

Vzhľad sadeníc vám napovie, či ho musíte kŕmiť. Vďaka bohatej zelenej farbe listov a silnému stonku rastlina nepotrebuje kŕmenie. A ak má zelená farba rastlín jemný purpurový odtieň, potom rastlina potrebuje hnojenie s obsahom fosforu a je potrebné opraviť teplotné podmienky. Rastlina zjavne nemá dostatok tepla, takže v miestnosti, kde rastú sadenice, je potrebné zvýšiť teplotu vzduchu o niekoľko stupňov. Najlepšie je kŕmiť sadenice paradajok tekutým roztokom superfosfátu.

Ak sú sadenice paradajok natiahnuté do výšky a zároveň vyzerajú slabo a tiež sa ich farba stala svetlo zelenou, znamená to, že dôvodom je nesprávna starostlivosť. Takéto sadenice potrebujú menšiu vlhkosť, možno je ich teraz prebytok. Pokiaľ ide o teplotu, u sadeníc je zrejme vysoká. Sadenice je potrebné na chvíľu preniesť do chladnej miestnosti..

  Ako získať 30 kg uhoriek z kríka za sezónu

Ako vrchný obväz je vhodná akákoľvek možnosť:

  • Na 10 litrov vody – 1 polievková lyžica minerálneho hnojiva.
  • Na 10 litrov vody – 0,5 litra kuracieho hnoja trvajte.
  • Na 10 litrov vody – 3 polievkové lyžice divozelu a 1 čajovú lyžičku močoviny. Pred použitím preceďte.

Prevencia neskorej plesne v paradajkách

Preventívne postrekovanie sa vykonáva dva dni pred transplantáciou paradajok do lôžok. Môžete použiť jedno z dvoch riešení:

  • 1 tabletu Trichopolum rozpustite v 1 litri vody.
  • Na 3 litre horúcej vody pridajte niekoľko gramov kyseliny boritej a rovnaké množstvo síranu meďnatého, postriekajte chladeným roztokom.

Prajeme vám úspech v správnom pestovaní sadeníc paradajok.