Puškinia

Pushkinia - výsadba a starostlivosť na otvorenom poli. Kultivácia Pushkinia, metódy reprodukcie. Popis, druhy. Foto

Pushkinia (Puschkinia) – je prominentným predstaviteľom podrodiny Hyacinty, ktoré zase patria do rodiny Asparagus. Pôvod mena je spojený s menom slávneho ruského vedca Musina-Puškina, ktorý študoval nielen mineralógiu, ale aj chémiu. Rastlinu prvýkrát našiel v horských oblastiach Araratu. Okrem tradičného botanického označenia sa kvet nazýva trpasličí hyacint. Tieto rastliny majú medzi druhmi veľa spoločného..

Rod Puškin je rozdelený do niekoľkých skupín. Vo voľnej prírode sa nachádzajú väčšinou v nížinách a skalnatom teréne. Horské lúky Kaukazu a regióny západnej Ázie sú považované za najpriaznivejšie podmienky pre rast Puškinia.

Popis rastliny Pushkinia

Počas obdobia kvitnutia je rastlina pokrytá nebesky modrými zvonovitými kvetmi. Výška kríkov môže dosiahnuť až 20 cm Tvar listov je lineárny. Listové čepele bohatého zeleného odtieňa sa zhromažďujú v rozetách po 2-3 kusoch v blízkosti základne stonky. Kvety vytvárajú malé racemózne súkvetia a vyžarujú ľahkú sladkastú arómu. K vytvoreniu prvých vaječníkov na stopkách dochádza niekoľko dní po výskyte listov. Ovocie rastliny vyzerá ako hustá semenná kapsula. Semená sú okrúhle, svetlohnedé.

Kvety Pushkinia sa začínajú otvárať s príchodom prvého jarného tepla. Vďaka svojmu dekoratívnemu účinku je rastlina veľmi obľúbená medzi záhradníkmi a letnými obyvateľmi. Často sú vysadené v skalkách, kde sú perfektne kombinované so všetkými kvitnúcimi bylinnými trvalkami a môžu konkurovať iným prvosienkam..

Výsadba Pushkinie na otvorenom priestranstve

Výsadba Pushkinie na otvorenom priestranstve

Výsev semien

Pestovanie Pushkinie pomocou semien bude vyžadovať veľa úsilia a času, ale kultivácia semien zaručuje vysoké percento klíčivosti výhonkov za predpokladu, že sa budú dodržiavať odporúčania týkajúce sa starostlivosti o kvet počas rastu. Prvé kvitnutie je možné vidieť iba 4 roky po výsadbe semien. Vytvorenie dvojice zelených listov trvá veľmi dlho. Výsev sa vykonáva začiatkom leta alebo na jeseň pred nástupom mrazov. Osivo skladujte v chladničke a v nádobe na osivo udržiavajte vlhké prostredie.

Ako správne sadiť

Ak sa výsev vykonáva pred zimou, potom budú semená na jar schopné podstúpiť prirodzenú stratifikáciu v studenej pôde. Pred začatím sejby by ste mali lôžko starostlivo pripraviť. Pushkenia dobre rastú v úrodnej a voľnej pôde pozostávajúcej z rašeliny, piesku a humusu. Môžete si vybrať buď osvetlenú oblasť, alebo oblasť umiestnenú v tieni. Hĺbka sejby by mala byť najmenej 5 cm. Aby ste zabránili burine a udržali vlhkosť, po výsadbe oblasť zamulčujte.

Puškinova starostlivosť v záhrade

Puškinova starostlivosť v záhrade

Starostlivosť o kvetinu sa prakticky nelíši od starostlivosti o ostatné trvalky v záhrade. Hlavnými činnosťami sú zalievanie, odstraňovanie buriny, uvoľňovanie, hnojenie a prerezávanie suchých súkvetí. Neodporúča sa zanedbávať uvoľnenie miesta, pretože buriny môžu prehlušiť rast jemných výhonkov Pushkinie. Mulčovanie pôdy umožňuje v budúcnosti zjednodušiť vašu prácu a vyhnúť sa častému pletiu.

Začiatkom marca sa aplikuje prvý vrchný obväz. Minerálne kompozície sa používajú ako hnojivá, napríklad nitrofosfát, ktorý je rovnomerne distribuovaný po mieste. Na 1 meter štvorcový sa odoberie asi 50-60 g látky. Keď sa pôda rozmrazí pod vplyvom jarného slnka, musí sa lôžko uvoľniť, potom sadenice rastú rýchlejšie. Ak jar vyšla bez zrážok, mladé rastliny potrebujú dodatočnú vlhkosť. Pravidelná zálievka urýchľuje rast listov.

Počas celej sezóny je dôležité sledovať oblasť, kde sa pestuje Puškinia. V tom čase je dôležité odstrániť burinu, zvädnuté púčiky, suché a choré výhonky, inak sa infekcia z infikovaných kríkov rozšíri do ďalších trvaliek. Ak budete metodicky vykonávať tieto základné činnosti a pravidelne venovať rastline náležitú pozornosť, Pushkinia, ktorá je v rade prvosienok, bude vynikajúcou jarnou ozdobou každej záhrady..

Puškinia po odkvitnutí

Aby sa zaistilo spoľahlivé zimovanie, oblasť, kde sa rastlina pestuje, je pokrytá mulčovaním, pozostávajúcim z humusu a rašeliny. S príchodom jarného tepla takáto ochranná vrstva zachová koreňovú vlhkosť a ušetrí čas pri ničení buriny..

Kvety tohto druhu je možné pestovať doma na parapete. Na jeseň sa niekoľko žiaroviek vysadí do stredne veľkého kvetináča naplneného pôdnou zmesou pozostávajúcou z trávnika, piesku a listového humusu a odošle sa na dva mesiace do tmavej miestnosti. Teplota vzduchu by nemala prekročiť 10 stupňov. Potom sa nádoba vyberie na viac osvetlené miesto. Po niekoľkých týždňoch na stopkách kvitnú prvé vaječníky..

Vyblednuté žiarovky Pushinia je možné znova použiť na nútenie. Ak im poskytnete náležitú starostlivosť a skladovanie, vyrastú z nich nové výhonky, schopné kvitnúť..

Reprodukcia Puškinia

Reprodukcia Puškinia

Dospelé kríky Pushkinia okrem starostlivosti potrebujú včasnú transplantáciu. Jedna zdravá žiarovka dokáže po dobu 5 rokov pestovať mnoho detí. V tomto prípade sú cibuľovité deti umiestnené príliš blízko seba, čo porušuje dekoratívne vlastnosti rastliny. Počas transplantácie sa oddelia od žiarovky a potom sa skladujú až do jari. S nástupom tepla sa žiarovky, ktoré rástli v zime, vysadia na pozemok pripravený v záhrade, pričom sa dodržiava vzdialenosť medzi dierami najmenej 10 cm. Delenie sa vykonáva najmenej každých 5-6 rokov.

Treba mať na pamäti, že nezrelé žiarovky majú tendenciu hniť. Je dôležité nenechať si ujsť okamih, inak deti stratia kontakt s materskou žiarovkou a začnú sa odlamovať. Žiarovka je považovaná za úplne zrelú a pripravenú rozdeliť sa, keď listy Puškinia vyschnú. Opatrne sa vyberie z pôdy a vysuší. Najmenšie žiarovky sa pestujú oddelene, zatiaľ čo väčšie sa skladujú do jari na dobre vetranom chladnom mieste, ktoré sa použije na jar na výsadbu na otvorenom priestranstve. Žiarovky sa uchovávajú v drevených škatuliach naplnených mokrými pilinami alebo rašelinou.

Choroby a škodcovia

Puškinový kvet je náchylný na také nebezpečné choroby, ako je sivá hniloba a plesňová infekcia. Známky šedej hniloby sa objavujú vo forme tvorby stmavnutia na listoch a stonkách rastliny. Príčinou ochorenia je všežravá huba Botrytis, ktorá je schopná sa pohybovať z chorých kríkov a infikovať zdravé kvety spórami..

Ako preventívne opatrenie sa odporúča zalievať rastlinu pri koreni, aby sa zabránilo kvapkám vody padajúcej na listy. Nadmerné používanie dusíkatých hnojív negatívne ovplyvňuje aj rast a vývoj Puškinia. Na zastavenie šírenia huby sa kríky ošetria nasledujúcimi chemikáliami: kvapalinou Topaz, Champion, Cuproxat alebo Bordeaux. Vo výnimočných prípadoch, keď je infikovaná väčšina všetkých viacročných výsadieb, sa na liečbu používajú roztoky Fundazol a Previkura.

Cibule kvetov tiež trpia hnilobou. Ak sa choroba začne, listy kvetu začnú žltnúť a kôra žiaroviek sa pokryje hnedo-hnedými škvrnami. Spóry húb sa môžu dostať do pôdy. V boji proti hubám sa používajú prípravky obsahujúce meď. Na výsadbu sa odporúča vybrať najzdravšie žiarovky..

Achelenchoides je typ cibuľovitého ochorenia, pri ktorom šupiny časom menia farbu a hnijú. Žiarovky so zjavnými príznakmi ochorenia je potrebné zničiť. Zdravo vyzerajúci sadivový materiál pred odoslaním do záhrady namočte do horúcej vody.

Puškinove kvety lákajú myši. Návnady umiestnené na mieste odstrašujú hlodavce. Cibule okrem nich zožierajú lúčne roztoče, ktoré sa živia šťavnatými šupinami. To sa nestane, ak ich ošetríte insekticídmi..

Druhy a odrody Pushkinia

Druhy a odrody Pushkinia

V literatúre je popis dvoch typov Puškina.

Pushkinia hyacint – rastie v prírodných podmienkach na východe Zakaukazska a na území severného Iránu. Rastlina uprednostňuje slnečné oblasti na svahoch hôr a vyzerá ako trpasličí kvitnúci krík s rovnými, šťavnatými listami. Malé žiarovky. Dĺžka stopiek nepresahuje 15 cm Kvety sú namaľované v bledomodrom tóne. Na okvetných lístkoch púčikov vynikne pruh jasne modrej farby. Doba kvitnutia tohto druhu Pushkinia sa pohybuje od 10 dní do 3 týždňov..

Pushkinia proleskovidnaya – nachádza sa na trávnikoch alebo horských svahoch v Turecku, Iráne a Libanone. Kvet je nízky krík s dvoma úzkymi bazálnymi listami bohatej zelenej farby. Stopky sú o niečo dlhšie ako predchádzajúci typ Puškinia. Malé, bledomodré zvončekovité púčiky majú na sebe modrý prúžok. Vytvárajú malokveté racemózové kvetenstvo, ktorých dĺžka nepresahuje 12 cm. Rastlina kvitne v máji a záhradu napĺňa arómou po dobu 3 týždňov..

Pushkinia tiež zahŕňa Puškinia Libanončania, v prírode rozšírený poddruh kvetu. Záhradníci často ozdobujú skalky a ďalšie oblasti v záhrade podobnou prvosienkou. Púčiky tejto Puškinie vyzerajú väčšie ako púčiky iných druhov. Starajú sa o ňu na rovnakom princípe ako o ostatné cibuľovité rastliny..

Pushkinia hyacint (Puschkinia)Pushkinia hyacint (Puschkinia)