Ako pestovať baklažán: Sedem tajomstiev dobrej úrody

Ako pestovať baklažán: Sedem tajomstiev dobrej úrody

V našich klimatických podmienkach sa pestovanie baklažánu často stáva drvivou úlohou aj pre skúsených záhradníkov a pre začiatočníkov je ako hviezda na oblohe. Takéto problémy sú spôsobené tým, že baklažán absolútne nemôže vydržať naše leto, prudké zmeny teploty a poveternostné podmienky sú preň kontraindikované. Vyžaduje neustále teplo, miernu vlhkosť a úplnú absenciu vetra. Povedzme, že táto rastlina vyžaduje stálosť a náležitú starostlivosť..

Existujú však záhradníci, ktorí sú schopní pestovať baklažány aj na tých najzmeniteľnejších miestach, pokiaľ ide o počasie. Nie sú to vôbec čarodejníci, len majú určité znalosti a tajomstvá, ktoré sa v tomto článku dozviete..

Sedem tajomstiev dobrej úrody baklažánu

Žiadne vyberanie

Transplantácia do otvorenej pôdy je možná iba vtedy, ak sa použije metóda „prekládky“

Táto rastlina je veľmi krehká, takže ak sa koreňa počas zberu čo i len trochu dotknete, existuje možnosť smrti alebo zastaveného rastu rastliny. Preto, aby sa predišlo takýmto situáciám, je najlepšie ihneď zasadiť baklažány do špeciálnych nádob. Transplantáciu do otvorenej pôdy je možné vykonať iba vtedy, ak sa použije metóda „prekládky“ – prenos rastliny spolu s hrudkou zeme bez dotyku koreňa.

Teplá posteľ

Korene baklažánu je potrebné udržiavať v teple, aby bol zdravý. Preto by teplota pôdy pri výsadbe baklažánu mala byť najmenej 20 stupňov..

Neustále vlhká pôda

Jediným spôsobom, ako udržať vlhkosť v baklažánovom lôžku rovnomerne, je mulčovanie. Baklažány sa mulčujú hustou vrstvou trávy, slamy alebo pilín, pričom sa použijú všetky vyššie uvedené prostriedky naraz.

Večerné zavlažovanie

Baklažány jednoducho milujú vodu, a preto je pre nich nereálne prežiť v suchom prostredí.

Baklažány jednoducho milujú vodu, a preto je pre nich nereálne prežiť v suchom prostredí. Lôžka, na ktorých bolo použité mulčovanie, by sa mali polievať raz týždenne, ale tie lôžka, kde baklažány rastú na holej pôde, treba polievať každý druhý deň. Vo veľmi horúcom počasí, asi 30 stupňov, je možné zalievanie vykonávať denne. Najúčinnejšie je zalievanie pri koreni, voda by mala byť teplá (asi 20-25 stupňov). Je nevyhnutné ho polievať večer, pretože potom slnko neodparí vlhkosť a ide do zeme. Tiež sa neoplatí príliš liať baklažány, pre podmáčanú rastlinu bude ťažké viazať ovocie.

  Prečo luk smeruje do šípu a ako s ním zaobchádzať

Prístup slnka a ochrana pred vetrom

Napriek tomu, že baklažán nemôže rásť v príliš suchom prostredí, bez veľkého slnka nie je možné ovocie uložiť. Je tu ešte jeden problém: baklažán neznáša uzavreté priestory, ale netoleruje vietor ani prievan. Záhradkári sa akosi potrebujú dostať z tejto situácie, a tak vymýšľajú rôzne metódy. Napríklad, ak sa pestovanie baklažánu vykonáva v skleníku, môžete otvoriť okno na vetranie. Ak sú baklažány vysadené v otvorenej pôde, potom sa nemôžete obísť bez vytvorenia špeciálnej štruktúry. Štruktúra vyzerá takto: železné oblúky sú inštalované s krycím materiálom, ktorý je otvorený iba na jednej strane..

Top dressing

Baklažány sú rastliny, ktoré potrebujú len kŕmiť. Prvé kŕmenie baklažánov sa vykonáva do 15-20 dní po výsadbe rastlín do zeme. Na prvé kŕmenie sa odporúča použiť kuracie hnojivo, infúziu kvasených byliniek alebo mullein. Ďalej sa počas rastu odporúča kŕmiť baklažány rôznymi fosfátovými hnojivami. Popol je ďalším skvelým krmivom. Môže byť umiestnený do dier niekoľkokrát za mesiac..

Tvorba kríkov

Ak baklažány vyrástli dostatočne vysoké a silné, je nevyhnutné vytvoriť krík.

Ak baklažány vyrástli dostatočne vysoké a silné, je nevyhnutné vytvoriť krík. Tvorba kríka pozostáva z odstránenia nepotrebných nevlastných detí (výhonkov, kde nie sú vaječníky s plodmi), odstránenia listov, ktoré vedú k zatieneniu rastlín. Niektorí letní obyvatelia dokonca zovrú vrchol kríka, ak jeho výška dosiahla 30 centimetrov. Odrody baklažánu, ktoré majú nízku výšku, nevyžadujú tvarovanie. V tomto prípade sa stačí zbaviť prebytočných listov a vetvičiek. Je dôležité, aby po spracovaní takýchto odrôd nezostali viac ako 3 vetvy.

V dôsledku toho, aby ste pestovali zdravé a krásne baklažány, musíte si uvedomiť, že neprodukujú ovocie pri nízkych teplotách (menej ako 18 stupňov) alebo veľmi vysokých (viac ako 35 stupňov), netolerujú vietor a prievan a sa nevzťahujú na nadmernú a nedostatočnú vlhkosť. Podľa siedmich pravidiel popísaných vyššie nikdy nezostanete bez riadnej úrody baklažánu, hlavnou vecou nie je ušetriť čas a ak pravidlá opisujú, že baklažány nevydržia vietor, musíte im vytvoriť potrebné útočisko..

  Luk na perie