Prečo hroty listov schnú vo vnútorných rastlinách

Hroty listov izbových rastlín schnú

Suché špičky listov izbových rastlín často kazia ich vzhľad a nútia vás zamyslieť sa nad zdravím kvetov. Najčastejším dôvodom vzniku suchých oblastí na listoch je považovaná za nedostatočnú vlhkosť vzduchu, ale niekedy listy začínajú schnúť z úplne iného dôvodu..

Keď uschnú, hroty listov najrozmanitejších domácich farieb môžu žltnúť, hnednúť a dokonca sčernieť. Nie vždy to významne ovplyvní vývoj kríkov: môžu naďalej rásť, kvitnúť alebo prinášať ovocie. Aby ste sa zbavili suchých končekov alebo sa len uistili, že rastline nič neohrozuje, mali by ste zistiť dôvod, prečo ten alebo ten krík začal vysychať. Čím rýchlejšie je možné stanoviť presnú „diagnózu“, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa včas vyhnete možným nepríjemným následkom..

Možné príčiny suchých špičiek listov rastlín

Príčiny suchých špičiek listov rastlín

Iste zistiť, prečo končeky listov izbových rastlín začali schnúť, nie je také jednoduché. Aby ste to urobili, mali by ste starostlivo preskúmať postihnutý kvet a vyhodnotiť, aký druh starostlivosti bol prijatý a za akých podmienok bol uchovávaný. Potom bude možné vylúčiť určité nevhodné možnosti..

 • Škodcovia. Škodlivý hmyz sa najčastejšie skrýva na morskej strane listov, v internódiách alebo na stonkách. Niekedy sa usadia v koreňovom systéme. Ale bez dôvery v prítomnosť takéhoto hmyzu by ste nemali kvet znova rušiť tým, že ho vyberiete z hrnca a preskúmate korene. Transplantácia môže rastlinu len ďalej oslabiť. Príznaky škodcov sa častejšie neobmedzujú iba na končeky suchých listov..
 • Tvrdá voda. Použitie nevhodnej vody na zavlažovanie, ktorá obsahuje nadmerné množstvo rôznych solí a nečistôt, mení vlastnosti substrátu a bráni rastlinám absorbovať z pôdy látky, ktoré sú pre ne potrebné. Voda na zavlažovanie každého druhu rastlín musí spĺňať jej požiadavky. Pri použití vody z vodovodu sa musí brániť v otvorenej nádobe najmenej jeden deň..
 • Nesprávny rozvrh kŕmenia. Nadmerný alebo nedostatočný príjem živín je tiež častou príčinou problémov s listami. Počet obväzov sa musí vypočítať na základe potrieb rastlín a charakteristík ich životného cyklu, ako aj zamerať sa na dávky odporúčané výrobcom..
 • Úroveň vlhkosti vzduchu. Mnoho izbových kvetov pochádza z vlhkých trópov, takže suchý vzduch väčšiny bytov, najmä v zime, často vedie k vysychaniu špičiek ich listov..
 • Nevhodný kontajner. Ak sa korene kríka začali pozerať cez drenážne otvory, je načase ho znova zasadiť. Plachosť môže tiež poškodiť zdravie a vzhľad listov..
 • Nesprávny plán zavlažovania. Listy môžu vysychať kvôli častému vysychaniu z pôdy. To, či sa kvet nalieva alebo presušuje, môžete pochopiť tak, že sami skontrolujete zem v hĺbke nádoby alebo použijete špeciálne ukazovatele pôdnej vlhkosti..

Ak analýza pomohla obmedziť možné príčiny sušenia lístia, mali by sa upraviť príslušné body údržby rastlín..

Prečo hroty listov izbových rastlín schnú? Čo robiť?Prečo hroty listov izbových rastlín schnú? Čo robiť?

Hlavné metódy liečby

Bez ohľadu na presný dôvod sušenia špičiek listov pomôžu nasledujúce normalizačné opatrenia normalizovať vývoj postihnutých rastlín:

 • Výmena hornej vrstvy pôdy v nádrži. Zmena substrátu zbaví rastlinu usadenín soli na jej povrchu a vylúči možné škodlivé zložky.
 • Čistenie listov od prachu. Jemné utieranie mäkkou handričkou alebo opláchnutie pod sprchou pomôže odstrániť vrstvu nečistôt a prachu z listových platní, ktoré bránia fotosyntéze. Ale pre druhy s nadýchanými listami (napríklad Saintpaulia alebo Gloxinia) je takéto umývanie kontraindikované..
 • Korekcia úrovne vlhkosti vzduchu. Kvety je možné postriekať alebo k nim položiť otvorené nádoby s vodou. Zvýšenie vlhkosti, ak problém úplne nevyrieši, pomôže zlepšiť celkový tón kvetu a bude slúžiť ako profylaxia proti škodlivému hmyzu. Vlhkosť je možné dodatočne zvýšiť iba v tých prípadoch, ak existuje istota, že pôda v kvetináčoch s kvetmi nie je podmáčaná..
 • Objasnenie pravidiel starostlivosti. Kvety v okolí môžu mať radikálne odlišné nároky na úroveň vlhkosti alebo osvetlenia, preto je potrebné pre každú rastlinu nájsť individuálny prístup..

Ak bolo po preskúmaní kvetu možné zistiť konkrétnu príčinu suchých špičiek listov, v prvom rade sa s tým musíte vysporiadať..

Suchý vnútorný vzduch

Suchý vnútorný vzduch

Nie každá exotická rastlina sa cíti dobre v podmienkach nízkej vlhkosti, najmä v blízkosti fungujúcich vykurovacích zariadení. Na nápravu tejto situácie sú potrebné ďalšie opatrenia na zvlhčenie vzduchu..

Malo by sa pamätať na to, že pôdna vlhkosť tento ukazovateľ neovplyvňuje. Neustále podmáčanie pôdy v kvetináči rýchlo povedie k problémom s koreňmi, ktoré spôsobia, že rastlina dostane ešte menej vlhkosti ako obvykle..

Na zvýšenie vlhkosti vzduchu v miestnosti použite nasledujúce techniky:

 • Postrek. Niektoré rastliny vyžadujú zavlažovanie až 3 krát denne, iba toto množstvo vlhkosti môže výrazne upraviť požadovaný indikátor. Táto metóda sa však nepovažuje za univerzálnu. Rastliny s dospievajúcim olistením alebo plne kvitnúcimi kvetmi by nemali byť striekané. Kvapky vody, ktoré padajú na tieto listy, môžu viesť k škvrnám, popáleninám alebo hnilobe a postrek kvetov môže viesť k ich rýchlejšiemu vädnutiu..
 • Podnos s vodou. Hrniec s rastlinou, ktorá potrebuje zvlhčenie, sa položí na široký podnos naplnený vlhkým machom, expandovanou hlinkou alebo kamienkami. Odparovaním voda zníži suchosť vzduchu v blízkosti rastliny. Dno hrnca by však nemalo byť ponorené do vody. Paletu je možné nahradiť otvorenou nádobou s vodou stojacou vedľa kvetov.
 • Zariadenia zvlhčovača. Účinný spôsob regulácie vlhkosti v celej miestnosti.
 • Pohybujúce sa rastliny. Aby výsadby menej trpeli nedostatkom vlhkosti, umiestnia sa ďalej od batérií alebo sa prenesú do vlhších miestností – napríklad do kúpeľne alebo kuchyne. Takýto krok však nie je vhodný pre všetky kultúry a je dobrý iba ako dočasné opatrenie. Kvetinový kúpeľ môže byť príliš tmavý a zmeny teploty, para alebo dym z varenia sú pre niektoré rastliny považované za neprijateľné..

Zalievanie izbových rastlín tvrdou vodou

Zalievanie izbových rastlín tvrdou vodou

Za hlavný znak používania tvrdej vody na zavlažovanie sa považujú usadeniny bielej soli na povrchu pôdy. Niekedy dokonca aj dobre usadená voda z vodovodu dáva taký účinok. Aby ste sa vyrovnali s účinkami salinizácie pôdy a zabránili jej postupu, mali by ste:

 • Kvitnutím odstráňte hornú vrstvu pôdy. Mali by ste konať opatrne a snažiť sa nepoškodiť korene. Stará pôda sa nahradí čerstvou.
 • Zistite presné preferencie konkrétneho druhu. Niektoré kvety preferujú mierne okyslenú vodu (môžu sa do nej pridať zrnká kyseliny citrónovej), iné uprednostňuje destilovanú vodu úplne bez nečistôt.
 • Používajte iba mäkkú vodu. Vodu z vodovodu treba brániť aspoň (alebo lepšie – viac) dní, niekedy sa potom dodatočne filtruje alebo varí. Pokiaľ je to možné, namiesto vody z vodovodu je lepšie použiť dažďovú alebo roztavenú vodu, ale to je možné iba mimo mesta, kde zrážky nehromažďujú mestskú špinu a smog.

Porušenie režimu zavlažovania rastlín

Porušenie režimu zavlažovania rastlín

Nedostatočne vlhká a podmáčaná pôda môže viesť k výskytu suchých špičiek. Krátke obdobia sucha mnohé izbové kvety vnímajú lepšie ako pretečenie. Presušený aj podmáčaný ker však listy začnú vädnúť, a preto môže byť náročné pochopiť, čo rastline chýba..

Vädnutie v suchej pôde priamo súvisí s nedostatkom vlahy. Po zalievaní by taká rastlina mala obnoviť pružnosť lístia. Polievanie pretečenej rastliny nezachráni: v tomto prípade je strata turgoru spôsobená tým, že korene zhnili a už nedokážu absorbovať vodu z pôdy. Zvlášť často dochádza k pretečeniu v chladných dňoch, keď pôda nemá čas vyschnúť v obvyklom čase. Na normalizáciu plánu zavlažovania by ste mali:

 • Zistite presne, koľko vody rastlina potrebuje. Niektoré druhy znesú úplné vysušenie pôdnej kómy, iné treba polievať hneď, ako jej vrchná vrstva vyschne. Niekedy by ste mali uprednostniť zalievanie z odkvapkávacej tácky pred obvyklým..
 • Odhadnite rozmery drenážnej vrstvy a otvorov v kvetináči. Nedostatočná drenáž a príliš malé otvory na dne hrnca sťažujú odstránenie prebytočnej vlhkosti a vedú k jej stagnácii v koreňoch. Takúto rastlinu sa odporúča transplantovať do vhodnejšej nádoby..
 • V období sucha sa zalievanie vykonáva častejšie a prebytočná voda z jímky sa naďalej vypúšťa. Príliš veľa tepla od +30 a viac však niekedy vedie k spomaleniu rastu kvetov, takže v takom čase môže zem vyschnúť pomalšie.
 • Teplota vody na zavlažovanie musí byť aspoň izbová – korene nebudú schopné asimilovať ľadovú vodu.
 • Ak je rastlina príliš vlhká, na ďalšie zavlažovanie musíte počkať, kým nie je pôda takmer úplne suchá. V normálnych časoch sa vlhkomilné rastliny polievajú, pretože horná vrstva schne, rastliny odolné voči suchu-keď je pôda asi z polovice suchá.
 • Merač pôdnej vlhkosti, ktorý sa používa pred každým zalievaním, pomôže určiť potreby kvetu..
 • Automatický zavlažovací systém pomôže poistiť sa pred chybami.

Niekedy, dokonca aj pri normálnej frekvencii zvlhčovania pôdy, rastlina stále nemá dostatok vody. K tomu dôjde, ak je voda absorbovaná iba hornou časťou substrátu, ale nedosiahne korene umiestnené v jej hĺbke. Aby sa tomu zabránilo, naleje sa do hrnca voda, až kým sa nedostane na paletu, pričom sa vymyje celá hrudka pôdy..

Vzhľad škodcov

Vzhľad škodcov

Dôvodom vysychania listov sú často škodcovia, ktorí sa živia rastlinnou šťavou. V tomto prípade nejde len o stratu dekoratívnosti lístia, ale aj o zdravie celej rastliny. Hmyz sa navyše môže rýchlo presunúť z jedného kvetinového kríka do všetkých ostatných..

Okrem škodcov (vošky, roztoče, drobný hmyz a podobne) môžu takýto účinok spôsobiť aj hubové choroby. V tomto prípade sa na listoch objavia hnedasté škvrny a samotné platne začnú vädnúť a schnúť. Pri prvých príznakoch výskytu hmyzu alebo symptómoch hubovej infekcie musí byť postihnutý krík izolovaný od ostatných rastlín, aby sa zabránilo šíreniu infekcie..

Vhodná prevencia pomôže chrániť domáce kvety pred škodcami. Hmyz sa na výsadbách často objavuje v období horúčav a nízkej vlhkosti, takže zvýšenie vlhkosti vzduchu môže zablokovať cestu škodcom. Transplantácia sa vždy vykonáva iba v čistej, dezinfikovanej nádobe a upravenej pôde. Nové rastliny prinesené do domu sú držané v karanténe asi mesiac od zvyšku výsadby, aby sa zaistilo ich zdravie. Ak je kvet napriek tomu ovplyvnený škodcom alebo chorobou, na ošetrenie sa vykonajú vhodné ošetrenia fungicídnymi alebo insekticídnymi prípravkami. Menších lézií sa môžete zbaviť ľudovými prostriedkami. Napríklad proti množstvu škodcov sa používa mydlový roztok, ktorý sa nanesie na listy a potom sa umyje..

Hrniec príliš malý

Prílišná tesnosť môže rastline tiež uškodiť. Jeho korene sa už do hrnca nezmestia a príliš rýchlo vyčerpávajú zdroje živín tam dostupnej pôdy. Kvôli nedostatku výživy začnú listy schnúť. Ak sú korene rastliny už viditeľné v drenážnych otvoroch, musí sa urýchlene transplantovať. Neodporúča sa však vyberať nový kontajner „s okrajom“. V príliš priestrannom hrnci bude zem pomalšie schnúť, čo povedie k stagnácii vlhkosti. Nadmerný objem môže mať zlý vplyv na kvitnutie mnohých druhov..

Nesprávne osvetlenie

Nesprávne osvetlenie

Nedostatok alebo nadbytok svetla môže viesť k vysušeniu hrotov listov. Je možné určiť, čo presne rastline nevyhovuje, hodnotením tvaru a vlastností škvŕn, ako aj toho, ako na ňu dopadajú lúče. Popáleniny od slnka sa zvyčajne neobmedzujú iba na okraje listov a prejavujú sa ako škvrny na lopatkách. Obvykle infikujú kríky na slnku alebo rastliny vystavené svetlu bezprostredne po postreku..

Ak domácim kvetom chýba svetlo, farba listov môže vyblednúť. Niekedy začnú listy listov úplne zhadzovať (často to robí ibištek). Na zaistenie správneho osvetlenia pristátí musíte:

 • Zistite, aké množstvo svetla (priame alebo rozptýlené) je potrebné pre konkrétny kvet a vložte ho do príslušného okna;
 • Ak nie je možné poskytnúť rastline prirodzené svetlo, uchýlia sa k podsvieteniu. Denné hodiny potrebného času sa vytvoria zapnutím fluorescenčných alebo fytolampov;
 • Ak konce listov zožltnú a uschnú iba na jednej strane rastliny, kvetináč s ním možno pravidelne otáčať smerom k svetlu v rôznych smeroch;
 • Mnoho kvetov na južných oknách musí byť popoludní zatienených pred jasnými lúčmi. To sa vykonáva pomocou závesov, žalúzií alebo nepriehľadných „obrazoviek“, ktoré blokujú kvetinu pred svetlom. Môžu byť vyrobené zo šrotu, napríklad z lepenky, zodpovedajúcej veľkosti puzdra..

Časté prievany

Časté prievany

Pravidelné vetranie, ktoré podporuje pohyb vzduchu, má pozitívny vplyv na zdravie mnohých kvetov. To isté sa však nedá povedať o prúdoch studeného vzduchu. Prievan poškodzuje takmer všetky izbové rastliny. Prudká zmena teploty vedie k vzniku svetložltých škvŕn, ktoré sa postupne stávajú mierne priehľadnými, alebo dokonca k vypadávaniu listov z prežívaného stresu..

Prievan nemôže pochádzať iba z otvorených okien, niekedy ich vytvára aj bežiaci ventilátor alebo klimatizácia. Odporúča sa držať kvety mimo ich vplyvu a odstrániť ich z dráhy prúdu vzduchu..

Niekedy nie je dôvodom na vyschnutie končekov listov izbových rastlín prudká zmena teploty, ale nevhodný teplotný režim pre sezónu. Ak napríklad kvet v zime odpočíva a potrebuje chlad, jeho udržanie v horúcej miestnosti ho môže ešte viac oslabiť..

Chyby v programe kŕmenia

Chyby v programe kŕmenia

Nadbytok minerálnych hnojív, ako aj ich nedostatok, môže mať zlý vplyv na vzhľad kvetu a niekedy tiež vedie k zožltnutiu alebo vysušeniu hrotov jeho listov. Nadmerné množstvo minerálnych prísad môže prispieť k tvorbe plakov na povrchu pôdy rovnakým spôsobom ako tvrdá voda. V takom prípade sa kŕmenie zastaví..

Ak sa kŕmenie nevykonáva tak často, ako by malo, na listoch sa môžu objaviť príznaky nedostatku určitého prvku:

 • Nedostatok dusíka – žltnutie špičiek listov a žíl, zatiaľ čo veľkosť listov klesá a farba postupne mizne;
 • Nedostatok železa – žltnutie listov a zníženie ich veľkosti sa kombinuje so zachovaním farby žíl a zvýšením ich objemu;
 • Nedostatok draslíka – žltnutie okrajov listu pri zachovaní farby žíl;
 • Nedostatok vápnika – hroty listov zhnednú a samotný list sa začne krútiť. To sa zvyčajne pozoruje na príliš kyslej alebo zásaditej pôde;
 • Nedostatok zinku – lístie sa zdá byť spálené, stráca farbu a žily sú vypuklé.

Po identifikácii chýbajúcej látky by mala byť rastlina kŕmená vhodným hnojivom..

Konce listov suché AS "OPAKOVAŤ" izbové kvetyKonce listov suché AS

Niekedy je zožltnutie špičiek listov len sezónnym problémom, ktorý zmizne s koncom vykurovacej sezóny. Suchý často zostáva iba malý hrot listu, ktorý prakticky neovplyvňuje zvyšok listovej čepele a len mierne kazí vzhľad kríka. Ak listy neustále schnú a situácia sa postupne zhoršuje, nemali by ste tento proces začať. Po odstránení príčiny si môžete s potešením užívať pohľad na úplne zdravú rastlinu..