Scherzerovo Anthurium

Anthurium Scherzer - domáca starostlivosť. Kultivácia anthurium scherzer, transplantácia a reprodukcia. Popis. Foto

Anthurium scherzerianum je trváca suchozemská kvitnúca vždyzelená bylina z čeľade Aroid, pôvodom z Kostariky, alebo skôr z jej vlhkých horských lesov. Rastlina má skrátený kmeň, niekoľko tmavozelených kožovitých listov na dlhých stopkách (asi 20 cm dlhých), zhromaždených v ružici a žltooranžové kvety na dlhých stopkách (asi 8 cm dlhých). Po skončení obdobia kvitnutia sa na anthuriu vytvoria sférické plody oranžovo-červených odtieňov.

Rastlina má niekoľko typov a odrôd vrátane trpasličích foriem. Scherzerovo anthurium je považované za najnáročnejší izbový kvet, ale nemožno ho nazvať nenáročným. Na plný rozvoj a prejav všetkých dekoratívnych vlastností potrebuje kvetina pri odchode dobrú údržbu a dodržiavanie určitých podmienok.

Starostlivosť o Scherzerovo anthurium doma

Starostlivosť o Scherzerovo anthurium doma

Poloha a osvetlenie

Pre správne osvetlenie musí byť rastlina umiestnená na parapete zo severovýchodnej alebo severozápadnej strany domu. Anthurium je vhodné pre čiastočný tieň a rozptýlené svetlo.

Teplota

Teplotné podmienky je potrebné zmeniť v závislosti od sezóny. Na jar a v lete sa odporúča anthurium pre aktívnu vegetáciu udržiavať limity od 18 do 28 stupňov. V teplom období sa kvet bude cítiť skvele vonku, ale v čiastočnom tieni a mimo priameho slnečného svetla. S príchodom chladnej jesene a počas celého jesenného a zimného obdobia potrebuje izbová rastlina nižšiu teplotu – od 15 do 17 stupňov Celzia. Pri tomto spôsobe uchovávania sú púčiky kvetov uložené v anthuriu. Je veľmi dôležité, aby v chladnom období v miestnosti nedochádzalo k teplotným zmenám a studenému prievanu..

Zalievanie

Anthurium je potrebné zalievať pravidelne, ale až po vysušení pôdy

Voda na zavlažovanie by mala byť mäkká a dobre oddelená. Pred použitím sa odporúča niekoľko minút prevariť a vychladnúť alebo pridať malé množstvo citrónovej šťavy (alebo octu).

Je potrebné pravidelne zalievať anthurium, ale až potom, čo pôda v kvetináči vyschne asi o 5-8 cm, podmáčanie a vysychanie pôdy negatívne ovplyvní rast a vývoj rastliny. Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť hnilobu koreňov a nedostatočné plnenie vyschne.

  Vnútorná hortenzia

Vlhkosť vzduchu

Scherzerovo anthurium vyžaduje vysokú vlhkosť (približne 90%). Túto úroveň je možné udržiavať pomocou špeciálnej palety s mokrou expandovanou hlinkou, na ktorú bude nainštalovaná kvetinová nádoba. Ďalšou účinnou metódou je zasypať zeminu kokosovým vláknom alebo machom. Pri postreku antúria by mala na túto vrstvu zadržiavajúcu vlhkosť padať aj voda..

Veľký význam má aj miesto, kde sa kvet pestuje. Je lepšie okamžite vybrať miestnosť s vysokou vlhkosťou (napríklad kuchyňu) alebo pre ňu postaviť skleník.

Pôda

Scherzerovo anthurium je možné pestovať hydroponicky, v lúpanej borovicovej kôre (so zvýšeným množstvom závlahy a hnojenia), ako aj v špeciálnej pôdnej zmesi.

Scherzerovo anthurium je možné pestovať hydroponicky, v lúpanej borovicovej kôre (so zvýšeným množstvom závlahy a hnojenia), ako aj v špeciálnej pôdnej zmesi. Optimálny substrát s dobrou priechodnosťou vody a vzduchu pozostáva z dvoch častí rašeliníka a rašeliny, jednej časti trávnika, malého množstva drvenej kôry a dreveného uhlia.

Je veľmi dôležité, aby zmes pôdy nebola zhutnená alebo spečená, bola veľmi voľná, hrubá a priedušná. Odporúčaná úroveň kyslosti pôdy je od 5,0 do 6,0 pH, pretože anthurium uprednostňuje mierne kyslú pôdu.

Top dressing a hnojivá

Univerzálne dresingy určené do izbových kvetov sa musia na pôdu počas rastu a vývoja rastliny nanášať pravidelne každé dva týždne. Prebytok hnojív nie je povolený, preto sa odporúča použiť menej koncentrovaný roztok, ako je uvedené v pokynoch. Vrchný obväz (ako voda na zavlažovanie) by nemal obsahovať vápno.

Prenos

Mladú izbovú kvetinu je potrebné transplantovať každý rok a po 5 rokoch – podľa potreby. Koreňový systém antúria pozostáva z krehkých a krehkých koreňov. Z tohto dôvodu musí byť rastlina transplantovaná opatrne. Aby sa koreňový systém naďalej vyvíjal a poskytoval nové koreňové výhonky, odporúča sa pri presádzaní do novej pôdy prehĺbiť antúriu..

Reprodukcia anthurium Scherzer

Reprodukcia anthurium Scherzer

Anthurium sa môže reprodukovať niekoľkými spôsobmi:

  • Semená;
  • Bočné kmeňové procesy;
  • Kmeňové odrezky;
  • Apikálne odrezky.
  Obdobia života izbových rastlín

Choroby a škodcovia

Antúria je najčastejšie chorá kvôli porušeniu pravidiel starostlivosti o ňu. Nadbytok vlhkosti v pôde a stojatá voda vedie k hnilobe stoniek a koreňov. Koreňová hniloba môže tiež začať, keď je narušený teplotný režim, keď teplota v miestnosti klesne na neprijateľné minimum. Ochorenie zmizne po obnovení normálnych podmienok zadržania.

Sušenie alebo sčernanie končekov listov môže signalizovať prebytok vápnika v pôde alebo začiatok antraknózy. Ak je prebytok vápnika v pôde možné ovládať hnojením, potom je oveľa ťažšie zbaviť sa antracnózy. Pri kúpe rastliny sa odporúča pravidelne vykonávať preventívne ošetrenia fungicídnymi prípravkami..

Pravidelné preventívne teplé sprchy pomôžu anthuriu v boji proti voškám, roztočom a múčnatkám.

Anthurium – vlastnosti pestovania domu (video)

Anthurium – kvetinárstvoAnthurium - kvetinárstvo