Tučná žena alebo „strom peňazí“

Tučná žena alebo strom peňazí. Starostlivosť o rastliny Crassula

Crassula alebo Crassula je obľúbená izbová rastlina, ktorá patrí do rodiny Crassula. V prírode sa nachádza viac ako 300 druhov. Najbežnejšie sú sukulenty, jednoročné a viacročné bylinné rastliny a kríky..

Tučná žena nie je v starostlivosti rozmarná a je veľmi obľúbená medzi pestovateľmi kvetov. „Strom peňazí“ sa nachádza v mnohých domácnostiach. V kanceláriách by sa dalo povedať, že je to nevyhnutný atribút, ako je dierovač alebo kanvica.

Ľudia veria, že „strom peňazí“ má dobrý pocit z finančnej situácie majiteľov a môže prilákať bohatstvo. Tomuto stromu vo Feng Shui sa venuje veľká pozornosť. Kde by to malo byť, aký druh stužky by mal byť viazaný atď. Túto otázku necháme na stránkach Feng Shui. Vráťme sa k rastline a zvážime, ako sa o kvetinu správne starať. Koniec koncov, ak sa o to staráte nesprávne, potom to zvädne a aké blaho potom!

Starostlivosť o tučnú ženu doma

Starostlivosť o tučnú ženu doma

Tučná žena patrí do rodu Crassula. Jedná sa o najrozmanitejšie rastliny, ktoré môžu byť. Do tohto rodu patria dokonca aj rastliny do akvária. Zvážte starostlivosť o najobľúbenejšiu rastlinu tohto rodu – škaredý strom. Tučná žena patrí k sukulentom. Dokonca aj začínajúci kvetinár, ktorý nemá žiadne skúsenosti s pestovaním izbových rastlín, sa nebude starať o rastlinu..

Poloha a osvetlenie

Vnútri by mala byť tučná žena umiestnená na juhovýchodných oknách, ako odporúča dokonca aj Feng Shui. Je potrebné sa vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu, pretože listy budú červené, vädnú a opadávajú. Listy “stromu peňazí” môžu tiež padať z nedostatku čerstvého vzduchu.

V lete môže byť Crassula vytiahnutá na balkón, kde bude celkom pohodlná, okrem toho bude čerstvý vzduch len prospešný. V zime je lepšie preniesť rastlinu na južnú stranu..

Zalievanie kvetu

Zalievanie vo veľmi horúcich dňoch by sa malo vykonávať dvakrát týždenne. Pri bežných teplotách stačí raz.

Zalievanie vo veľmi horúcich dňoch by sa malo vykonávať dvakrát týždenne. Pri bežných teplotách stačí raz. Zemitú hrudku pozorne sledujte, nenechajte ju príliš vyschnúť, ale ani ju nevyplňte. Je veľmi dôležité nezaplaviť tučnú ženu a zároveň, aby Zem nijako nevyschla. Možno je to najdôležitejší moment pri starostlivosti o Crassulu. V zime treba kvetinu polievať ešte menej často – asi raz za dva týždne..

Teplota pre tučnú ženu

Na jar a v lete bude optimálna teplota na udržanie tučnej ženy 20-25 stupňov. V lete je vhodné vziať Crassulu von, rastlina potrebuje čerstvý vzduch. Najvhodnejšia teplota na jeseň a v zime je 15 stupňov alebo menej, ale nie menej ako 4 stupne. Tučná žena môže prezimovať pri izbovej teplote, ale v tomto prípade existuje vysoká pravdepodobnosť, že jej listy začnú vädnúť a opadávať..

Dôležité! Tučná žena by nemala byť umiestnená v blízkosti batérií a vykurovacích zariadení..

Kŕmenie rastlín

Môžete kŕmiť kvetinu v lete, dvakrát mesačne bude stačiť.

Môžete kŕmiť kvetinu v lete, dvakrát mesačne bude stačiť. Hnojivo je dobré pre kaktusy a sukulenty. Po zvyšok času musí byť tučná žena kŕmená iba raz za mesiac a koncentrácia hnojiva by mala byť zriedená dvakrát. Top dressing by mal byť aplikovaný iba na vlhkú pôdu, preto podávajte crassulu po zalievaní.

Transplantácia Crassula

Transplantácia tučnej ženy sa často neodporúča. Transplantovať kvetinu je potrebné iba vtedy, ak silne rástla alebo je potrebné krík rozdeliť, najmenej raz za 2-3 roky. Tučnú ženu je najlepšie transplantovať na jar. Na tento účel je vhodný obyčajný kúpený pozemok pre kaktusy a sukulenty..

Poznámka! Nezabudnite sa postarať o dobrú drenáž.

Reprodukcia tučnej ženy

Reprodukcia tučnej ženy

Tučná žena sa rozmnožuje rozdelením kríkov alebo odrezkov a semien.

Rozmnožovanie odrezkami

Keď sa množia odrezkami, vložia sa do vody na klíčenie koreňov. Pre rýchlejšiu tvorbu koreňov je možné do vody pridať drevené uhlie. Ak je to žiaduce, odrezky môžu byť okamžite zakorenené v zemi, ale je stále lepšie ich najskôr klíčiť vo vode. Potom, čo odrezky Crassuly dajú korene, sa zasadia do malých kvetináčov s pôdou z listovej a trávnatej pôdy, pričom sa v rovnakých pomeroch pridá piesok. Ďalej musia byť hrnce s malými krassulami uchovávané pri teplote 16-18 stupňov. Zalievanie sa vykonáva raz denne. Toto je najbežnejší a najľahší spôsob reprodukcie tučnej ženy..

Propagácia semien

Rozmnožovanie osiva je medzi záhradníkmi menej časté, aj keď starostlivosť o klíčiace semená je úplne rovnaká ako o odrezky..

Kvitnúca tučná žena

Kvitnúca tučná žena

Ukazuje sa, že bastard môže kvitnúť, ale tento jav je dosť zriedkavý. Dokonca aj skúsení kvetinári nemôžu vždy dosiahnuť rozkvet stromu peňazí. Ak ste nikdy nevideli, ako krásne biele kvety kvitnú na vašej rastline, problém s najväčšou pravdepodobnosťou spočíva v nedostatočnom osvetlení tučnej ženy. Zvlášť často Crassula začína kvitnúť v období svojho aktívneho rastu..

Tvorba koruny

Tvorba koruny

Aby mala tučná žena krásny a dekoratívny vzhľad, je potrebné vytvoriť jej korunu. Aby ste to urobili, musíte prerezať silne zarastené vetvy stromov. Rez musí byť vykonaný tak, aby na vetve zostali štyri listy..

Odporúča sa tiež vykonať zovretie, predovšetkým sa to týka vrcholu crassuly. Aby mala tučná žena krásnu a jednotnú korunu, musíte ju otočiť rôznymi smermi k svetlu.

Choroby a škodcovia

Tučná žena, rovnako ako ostatné izbové rastliny, je náchylná na útok parazitov. Obzvlášť nebezpeční sú roztoče, hmyz z hmyzu a múčniky..

  • Ak je Crassula poškodená roztočom, vytvorí sa na jej listoch a stonke sotva viditeľná pavučina. V takejto situácii pomôže mydlový roztok alebo liečivé prípravky Fufanon, Fitoverm.
  • Pri poškodení pochvou sa na listoch objavia žlté a hnedé škvrny. K tučnej žene musíte zaobchádzať rovnako ako s roztočom..
  • Ak je rastlina postihnutá múčnatkami, potom je potrebné vykonať lekárske postupy s roztokom mydla na pranie, a ak to nepomôže, musíte použiť insekticídy. Môžete sa tiež pokúsiť zbaviť červa kúskom vaty namočeným v alkohole..

Problémy pri pestovaní Crassuly

Problémy pri pestovaní Crassuly

  • Najväčším nebezpečenstvom pre tučnú ženu je nadbytok vlhkosti. Ak je pôda príliš vlhká, je možné hnitie koreňov a dokonca aj spodnej časti kmeňa..
  • Ak tučná žena nemá dostatok vlhkosti, potom môžu byť listy v tomto prípade letargické..
  • Ak zalejete tučnú ženu studenou vodou, listy sa môžu úplne rozpadnúť..
  • Crassula netoleruje prievan, pretože kvôli nim môžu listy vyschnúť a spadnúť.
  • Je nemožné, aby priame slnečné svetlo dopadalo na dno (základňu) tučnej ženy.

Liečivé vlastnosti tučnej ženy

Tučná žena podľa čínskeho feng shui prináša šťastie a úspech vo finančných záležitostiach. Crassula je navyše symbolom bohatstva, nie nadarmo sa mu hovorí strom peňazí. Ale okrem feng shui má tučná žena aj liečivé vlastnosti: prečisťuje vzduch, zmierňuje stres a napätie, zlepšuje mikroflóru, a tým znižuje tvorbu chorôb spôsobujúcich miestnosť. To všetko vo všeobecnosti má pozitívny vplyv na ľudské zdravie..

Pestovanie tučnej ženy doma (video)

PENIAZENÝ STROM: starostlivosť, transplantácia, ako rozkvitnúť. Tajomstvo od Gummy Fox. CRASSULAPENIAZENÝ STROM: starostlivosť, transplantácia, ako rozkvitnúť. Tajomstvo od Gummy Fox. CRASSULA