Fosfátové hnojivá: aplikácia, dávkovanie, druhy

Fosfátové hnojivá: aplikácia, dávkovanie, druhy

Draslík, dusík a fosfor sú tri chemické prvky, bez ktorých nie je možný úplný rast a vývoj žiadnej rastliny na planéte. Fosfor je najdôležitejšou zložkou zapojenou do chemických reakcií fotosyntézy a dýchania rastlín. Fosfor sa nazýva aj zdroj energie, ktorý je potrebný pre normálny priebeh týchto procesov. Bez účasti fosforu nie je dokončená ani jedna životná fáza rastu a vývoja rastlín:

 • V štádiu semien fosfor zvyšuje klíčivosť semien.
 • Urýchľuje normálny vývoj sadeníc.
 • Podporuje vývoj koreňového systému budúcej rastliny.
 • Podporuje priaznivý rast a vývoj pozemnej časti rastliny.
 • Podporuje plný tok procesu kvitnutia a tvorbu klíčiacich semien.

Úspech všetkých vyššie uvedených etáp je možný iba vtedy, ak sa v pôde nachádza požadované množstvo fosforu. Všetky plodiny pestované v záhrade potrebujú kŕmenie fosforečnými hnojivami – ovocím aj kvetom.

Fosfátové hnojivá v obchodoch sú dnes zastúpené širokým sortimentom. Rozdiely v ich zložení budú mať tiež rôzne účinky na klíčenie semien a vývoj dospelých rastlín. Preto je dôležité orientovať sa v rôznych fosforových hnojivách a poznať ich vlastnosti, ako aj pravidlá ich používania..

Pravidlá používania fosforečných hnojív

Existuje niekoľko základných jednoduchých pravidiel pre používanie fosforečných hnojív, ktorých dodržiavaním dosiahnete maximálnu účinnosť..

Pravidlo č. 1. Na rastlinu nikdy nie je príliš veľa fosforu. Toto pravidlo znamená, že rastlina vezme z pôdy presne toľko chemického hnojiva, koľko potrebuje. Ak je teda nadmerne zavádzaný do pôdy, nemusíte sa obávať, že by rastlina na jej nadbytok zomrela. Pokiaľ ide o ostatné prvky, pri ich kŕmení by ste mali stále dodržiavať pokyny a pravidlá pre používanie lieku.

Pravidlo č. 2. Fosforové hnojivá v granulách by nemali byť rozptýlené na povrchu substrátu. V horných vrstvách zeme prebiehajú reakcie, v dôsledku ktorých sa fosfor v kombinácii s niektorými chemickými prvkami stáva nerozpustným vo vode, a preto ho rastliny nedokážu absorbovať. Preto sa suché fosforečné hnojivá primiešavajú do spodných vrstiev pôdy, alebo sa vyrobí vodný roztok a rastlina sa ním zaleje..

  Ako udržať kapustu čerstvú až do jari: 10 spôsobov

Pravidlo č. 3. Hnojenie fosfátmi sa najlepšie vykonáva na jeseň. V zime je pre rastlinu ľahko stráviteľný a na jar, v období aktívneho rastu, je ňou maximálne absorbovaný. V prípade izbových rastlín toto pravidlo nebude fungovať, takže ich môžete kŕmiť podľa potreby..

Pravidlo č. 4. Organické fosforečné hnojivo sa hromadí v pôde a dáva maximálny účinok až po 2 až 3 rokoch. Preto je pri použití organických hnojív dôležité pamätať na toto pravidlo a neočakávať od nich okamžite maximálny výsledok..

Pravidlo č. 5. Ak má pôda zvýšenú kyslosť, nemali by ste od hnojenia fosforom očakávať maximálny účinok. To sa však dá napraviť, ak sa 20-30 dní pred zavedením fosfátov do pôdy pridá popol v množstve 0,2 kg na 1 meter štvorcový a 0,5 kg vápna na meter štvorcový..

Fosfátové hnojivá pre záhradné plodiny

Fosfátové hnojivá pre záhradné plodiny

Superfosfát

Ľahko asimilovaný fosfor, 20-26%. Dodáva sa vo forme prášku alebo granúl. 1 polievková lyžica obsahuje približne 17 g granulovaného hnojiva alebo 18 g prášku.

Odporúčania na použitie na kŕmenie všetkých ovocných a kvetinových plodín:

 • Pri výsadbe ovocných stromov 0,8-1,2 kg na sadenicu.
 • Na kŕmenie rastúcich ovocných stromov 80-120 g na meter štvorcový. Hnojivo sa aplikuje ako roztok alebo suché okolo kmeňa stromu.
 • Pri výsadbe zemiakových hľúz pridajte asi 8 g na jamku.
 • Na kŕmenie zeleninových plodín použite 30-40 g na meter štvorcový.

Ďalšou možnosťou použitia superfosfátu je príprava vodného extraktu. Za týmto účelom sa 20 polievkových lyžíc hotového hnojiva rozpustí v troch litroch vriacej vody. Výsledný roztok sa nechá 24 hodín na teplom mieste a pravidelne sa mieša. Výsledný extrakt sa zriedi rýchlosťou 150 ml roztoku na 10 litrov vody.

Dvojitý superfosfát

Obsahuje 42-50% fosforu. Predáva sa vo forme granúl. 1 polievková lyžica obsahuje asi 15 g dvojitého superfosfátu. Toto hnojivo je koncentrovaným analógom konvenčného superfosfátu. Používa sa tiež na kŕmenie všetkých druhov zeleninových a ovocných plodín, ale jeho dávkovanie by sa malo znížiť na polovicu. Toto hnojivo je vhodné použiť na kŕmenie stromov a kríkov:

 • Na kŕmenie jabloní mladších ako 5 rokov potrebujete asi 75 g hnojiva na 1 strom.
 • Na kŕmenie dospelého jablone vo veku 5 až 10 rokov potrebujete 170-220 g hnojiva na strom.
 • Na kŕmenie marhúľ, sliviek a čerešní použite 50-70 g na strom.
 • Na hnojenie malín – 20 g na meter štvorcový.
 • Na hnojenie ríbezlí alebo egrešov – 35-50 g na jeden krík.
  Stimulátory rastu rastlín

Fosfátová múka

V kompozícii obsahuje 19-30% fosforu. Jedna polievková lyžica obsahuje 26 g fosfátovej horniny. Fosforitová múka je určená na hnojenie rastlín na pôdach so zvýšenou úrovňou kyslosti, pretože obsahuje fosfor vo forme, ktorá je pre rastliny ťažko stráviteľná. Je to kyslá pôda, ktorá napomáha tomu, aby bol fosfor ľahko stráviteľný. Na hnojenie rastlín nie je potrebné rozpustiť fosfátovú horninu. Na jeseň sa rozptýli do pôdy a potom sa pôda vykopá. Od fosfátovej horniny nečakajte okamžitý efekt. Odrazí sa na rastlinách iba 2-3 roky po aplikácii..

Ammofos (fosfát amónny)

Toto hnojivo sa vo vode rozpúšťa čo najľahšie, preto ho možno použiť ako roztok na obliekanie koreňov aj na posyp na povrchu pôdy.

Obsahuje 10-12% dusíka a 44-52% draslíka. Ammophos v jednej polievkovej lyžici obsahuje asi 16 g. Toto hnojivo sa vo vode rozpustí čo najviac, takže ho možno použiť ako roztok na obliekanie koreňov aj na posyp na povrchu pôdy. Ammophos obsahuje fosfor vo forme, ktorú rastliny ľahko asimilujú. Rastliny sa kŕmia na základe nasledujúceho výpočtu:

 • 2 g v každej jamke pri výsadbe zemiakov.
 • 5 g na každých bežiacich m pri výsadbe semien repy.
 • 0,4 kg na 10 l vody na kŕmenie hrozna.

Diammophos

Obsahuje 18-23% dusíka, 46-52% fosforu. Je to najoptimálnejšie a najuniverzálnejšie hnojivo. Úspešne sa používa na kŕmenie všetkých druhov rastlín v každom ročnom období. Dobre sa osvedčil, a to aj na kyslých pôdach. Nasledujúci návod na použitie:

 • Asi 30 g na 1 meter štvorcový pri kopaní zeme pred zimou.
 • 25 g na ovocný strom.
 • Pri výsadbe zemiakov na jednu dieru nie viac ako jednu čajovú lyžičku.
 • 6 g na každý bežný meter pri výsadbe sadeníc jahôd.

Monofosfát draselný

Obsahuje 50% fosforu, 34% draslíka. Jedna polievková lyžica obsahuje 9,5 g monofosfátu draselného. Toto hnojivo je najúčinnejšie pre paradajky. Vhodný na aplikáciu na listy. Možno použiť dvakrát za sezónu. Konzumuje sa v pomere 15 g na meter štvorcový.

  Popol ako hnojivo a nielen to

Kostná múka

Obsahuje 15 až 35% fosforu. Kostná múčka ako organické hnojivo v priemyselných podmienkach sa získava mletím kostí hovädzieho dobytka. Okrem fosforu obsahuje obrovské množstvo ďalších prvkov, ktoré sú cenné ako hnojivo pri kŕmení rastlín. Kostná múčka je nerozpustná vo vode. Rastliny ho absorbujú pomaly, asi za 5-8 mesiacov. Najvhodnejšie hnojivo pre paradajky, zemiaky a uhorky. Miera spotreby je nasledovná:

 • 3 polievkové lyžice na jamku pred výsadbou.
 • 0,2 kg na meter štvorcový na 1 ovocný strom.
 • 70 g na jeden ovocný krík.

Fosforový kompost

Na získanie tohto účinného organického hnojiva sa do kompostu pridávajú rastliny bohaté na fosfor (palina, perová tráva, tymian, bobule jarabiny, hloh).

Fosfor a fosfátové hnojivá (video)

Fosforové a fosfátové hnojiváFosforové a fosfátové hnojivá