Ako vybrať správne rastliny pre východné a západné okná

Ako vybrať správne rastliny pre východné a západné okná

Väčšine izbových rastlín sa darí na parapetoch na východnej a západnej strane domu. Slnečné svetlo neprichádza priamo, ale rozptýlené, tieňujúce kvety na takom mieste nie sú potrebné. Existuje však významný rozdiel medzi pestovaním plodín v týchto dvoch oblastiach?

Ak hovoríme o slnečnom svetle, potom sa zdá, že jeho množstvo je na západných a východných oknách úplne rovnaké. Je pravda, že umiestnenie okien často nie je striktne nasmerované v týchto smeroch, ale s miernym posunom a výška vegetácie pod oknami má veľký význam pre tok svetla do miestnosti. Okno orientované na juhovýchod je napríklad priaznivé pre pestovanie izbových plodín milujúcich svetlo. A severovýchodný smer je ideálny pre rastliny, ktoré uprednostňujú tienisté podmienky. A ako sa navzájom líšia podmienky pestovania na oknách, ktoré sú striktne nasmerované na západ alebo na východ? Ukazuje sa, že teplota vzduchu počas dňa, noci a rána, ako aj v rôznych ročných obdobiach, sa na západných a východných oknách výrazne líši..

Teplotný režim

Ukazuje sa, že teplota vzduchu počas dňa, noci a rána, ako aj v rôznych ročných obdobiach, sa na západných a východných oknách výrazne líši.

Na vytvorenie ideálnych podmienok pre udržanie izbových rastlín nie je dostatok dobrého osvetlenia, pravidelnej vlhkosti a včasného kŕmenia. Najdôležitejším prvkom je však správny teplotný režim. V letných mesiacoch sa na parapetoch východného a západného smeru teplota vzduchu počas dňa prirodzene mení, ale úplne inými spôsobmi..

Východné okno

Ráno pred východom slnka je vzduch na parapete chladný, s teplým slnečným žiarením sa rastliny prebúdzajú a začínajú energickou aktivitou, aby pokračovali v raste a vývoji. V najhorúcejších letných dňoch kvetom na tomto okne nehrozí spálenie od slnka, pretože priame slnko sa sem nedostane. Pôda v kvetináči sa počas týchto niekoľkých hodín ráno nezahreje ani nevyschne a popoludní je osvetlenie stále jasné, ale už rozptýlené..

Západné okno

Popoludní sa na západnom okne objaví jasné slnko. V tejto dobe je teplota vzduchu v miestnosti už dosť vysoká (najmä v lete). Izbové kvety majú negatívny vzťah k zvýšeným teplotám, a to najmä k druhom, ktoré uprednostňujú mierne podnebie s vysokou vlhkosťou. Keďže sú v prvej polovici dňa v horúcej miestnosti, tešia sa aspoň na krátky chládok a namiesto toho prichádza jasné popoludňajšie slnko a priame slnečné svetlo..

Denné teplotné výkyvy

Denné teplotné výkyvy

Na plný rozvoj väčšiny rastlín by mala byť nočná teplota chladná a cez deň teplá. Prechod z nízkych na vysoké teploty by mal byť postupný. Takéto teplotné výkyvy sú pre mnohé plodiny prirodzené, prispievajú k tvorbe pukov vo veľkom počte izbových kvetov..

Východné okno

Noc je chladná, ale ráno teplota stúpa a zostáva vysoká po celý deň. Večer sa chlad opäť vracia.

Západné okno

Večerný chlad príde náhle a nahradí intenzívne teplo bezprostredne po západe slnka.

Aké izbové rastliny si vybrať?

Aké izbové rastliny si vybrať?

Pri kúpe izbovej kvetiny v obchode musíte vziať do úvahy jej preferencie a možnosti pestovania vo vašej miestnosti. Aj keď sa mnohé plodiny dokonale prispôsobujú západným a východným oknám, nemali by ste si vyberať odrody, ktorým sa nepáči umiestnenie. Pred kúpou si dobre preštudujte rastové podmienky tejto plodiny, jej vzťah k teplote, hladine svetla a vlhkosti..

Rastliny do okna

Araucaria, Achimenes, Asparagus, Aucuba, Dracaena angustifolia, Saintpaulia, Streptocarpus, Zantedeskia Ethiopian, Cyclamen Persian, Clerodendrum, Aspidistra, Pilea, Poinsettia, Hovea, Maranta, Singonium, Philodendron, Fissar, Stefiss.

Rastliny pre západné okno

Aglaonema, Allamanda, Anthurium, Livistona, Gusmania, Vriezia, Monstera, Begonia, Cordilina, Dendrobium Orchid, Codiaum, Pandanus, Spathiphyllum, Fuchsia, Schefflera, Cyperus, Ficus Benjamina, Mandewyloum, Ziplade.