Altánky za dávanie

Fotografie a typy altánov pre letné chaty

Každý majiteľ vidieckeho domu alebo dachy sa okrem zdobenia záhrady a zeleninovej záhrady stará o to, aby na jeho mieste bolo útulné miesto na odpočinok. Altánok pre letné sídlo je ideálnou možnosťou pre rekreáciu v prírode s priateľmi alebo celou rodinou. Ochráni vás pred dažďom, vetrom a slnkom a taktiež výrazne premení vašu letnú chatu. V tomto článku budeme hovoriť o typoch a funkciách altánov a tiež o, ako postaviť altánok vlastnými rukami.

Odrody altánov pre osobný pozemok:

– prírodný baldachýn konárov stromov;

– drevené alebo kované;

– polykarbonátové štruktúry;

– stan;

– zatvorený altánok.

Typy altánov sa v zásade zvažujú podľa dvoch kritérií: dizajnu a použitého materiálu.

Typy altánov sa v zásade zvažujú podľa dvoch kritérií: dizajnu a použitého materiáluFotografia altánkov z dreva na letné sídlo

Aký altánok stojí za to postaviť na mieste

Pred začatím stavby si premyslite, kde presne na mieste stojí za to altánok umiestniť. Malo by organicky zapadnúť do krajinného dizajnu a čo najviac ladiť s domom a záhradou. Záhradné altány sa často nachádzajú v blízkosti rybníka, na kopcoch alebo na križovatkách záhradných chodníkov..

Aký altánok stojí za to postaviť na miesteAký altánok stojí za to postaviť na mieste

Ak si vyberiete tiché miesto na výstavbu útulného kútika na oddych, medzi kvetmi a stromami, môžete si oddýchnuť od ruchu mesta. Kdekoľvek sa rozhodnete postaviť záhradný domček, mal by mať prehľad nie o ceste alebo bráne, ale o prírodných krásach vášho webu. Pre rodiny s deťmi je ideálna poloha altánku v blízkosti detského ihriska.

Bez ohľadu na štýl a materiály altánku odporúčame pokryť ho popínavými rastlinami pred priamym slnečným žiarením. Dom by ste nemali úplne obklopiť rastlinami, pretože potom sa stratí v bujnej zeleni a nádherná štruktúra nebude viditeľná. Stačí ho zatieniť z oboch strán, aby bol vo vnútri chladný.

Altánky, ktoré sú spletené s kučeravými kvetmi, napríklad plamienok, hrozno, ruža, vyzerajú originálne. Na obvodové múry zaveste kvetináče s petúniami alebo inými kvetmi. Okolo altánku niektorí letní obyvatelia robia kvetinové záhony, v strede ktorých vysádzajú vysoké kvety a na okrajoch nízke trvalé rastliny.

Altánok je skutočnou ozdobou chaty, preto ju niektorí stavajú na kopce a kopce alebo na vyvýšený sokel. V takom prípade budete musieť k altánku dodatočne postaviť rebrík. Schody môžu byť drevené alebo kované, ako aj z iných materiálov, hlavnou vecou je, že sú v harmónii s celou štruktúrou altánku. Správne osvetlenie altánku a celej záhrady zdôrazní krásu osobného pozemku.

Milovníci šumenia vody, ticha a pokoja môžu rozšíriť plochu altánku tak, že okolo neho usporiadajú malú nádrž.Milovníci šumenia vody, ticha a pokoja môžu rozšíriť plochu altánku tak, že okolo neho usporiadajú malú nádrž.

Milovníci šumenia vody, ticha a pokoja môžu rozšíriť plochu altánku tým, že okolo neho usporiadajú malú nádrž. Dno je pokryté špeciálnym filmom a pokryté štrkom, okrem toho je potrebné spevniť brehy kameňom, usporiadať plošinu a vypustiť ryby do umelej nádrže. Zoberte rastliny do plytkých vôd a vysaďte ich do košov. Pozdĺž samotného rybníka vysaďte nízke kríky a v blízkosti môžete zasadiť borievku alebo papradie.

Záhradný altánok by mal byť štýlovo kombinovaný s vidieckym domom, môžete ho však opatrne zamaskovať rastlinamiZáhradný altánok by mal byť štýlovo kombinovaný s vidieckym domom, môžete ho však opatrne zamaskovať rastlinami

Záhradný altánok by mal zodpovedať štýlu vidieckeho domu, môžete ho však opatrne zamaskovať rastlinami tak, aby zodpovedal krajinnému dizajnu záhrady. Ak chcete, aby bol altánok vyrobený v úplne inom štýle ako dom, premýšľajte nad dizajnom tak, aby tvoril samostatnú sémantickú zónu.

Voľba dizajnu altánku priamo závisí od jeho účelu, pretože niekto ho stavia na ozdobu záhrady, niekto – na pohodlný kútik na relaxáciu. Mnoho letných obyvateľov špeciálne vyrába domy uzavretého typu, aby bolo vhodné ich prevádzkovať v zime. Navyše, ak je plocha záhradného altánku veľká, môžete v ňom stráviť zábavný víkend..

Mnoho letných obyvateľov špeciálne vyrába domy uzavretého typu, aby bolo vhodné ich prevádzkovať v zime.Mnoho letných obyvateľov špeciálne vyrába domy uzavretého typu, aby bolo vhodné ich prevádzkovať v zime.

Záhradné domčeky sú najčastejšie vyrábané v obdĺžnikovom tvare. Je to spôsobené jednoduchou inštaláciou konštrukcie, ako aj schopnosťou pohodlne usporiadať stôl a lavice. Na vybavenie interiéru okrúhleho alebo šesťuholníkového altánku musíte vybrať okrúhly stôl a stoličky. Asymetrické altány sú ideálne pre tých, ktorí chcú v tejto miestnosti vytvárať oddelené oblasti, napríklad na relaxáciu, varenie a tanec..

Prečítajte si tiež: Ako ozdobiť dvor súkromného domu

Originálne altánky na malú plochu

Ak postavíte objemný altánok na malej ploche, vytvorí to pocit disharmónie. V takýchto prípadoch je najlepšie postaviť baldachýn alebo konštrukciu, v ktorej nie sú žiadne steny a strecha spočíva na základni. Altánky v tvare húb môžu byť vyrobené z kovu alebo dreva. Rohové budovy lakonicky zapadnú do krajiny malého územia.

Originálne altánky na malú plochuOriginálne altánky na malú plochu

Belvedere pomôže vyriešiť problém malej oblasti lokality. Tento typ stavby je najčastejšie umiestnený nad budovou, aby poskytoval krásny pohľad zhora. Môžete umiestniť altánok a na kopec.

Altánky v tvare húb môžu byť vyrobené z kovu alebo drevaMalé altánky na rozdávanie v tvare huby

Garden Rotunda je okrúhla konštrukcia s kupolou, po obvode ktorej sú stĺpy. Dodá to originalitu aj na malej ploche. Letní obyvatelia dnes pre svoje záhrady vylepšili pagody, pričom zo štruktúry tejto stavby vyňali vežu a tvar strechy..

Garden Rotunda je okrúhla konštrukcia s kupolou, po obvode ktorej sú stĺpyGarden Rotunda je okrúhla konštrukcia s kupolou, po obvode ktorej sú stĺpy

Základy stavby altánkov pre letné sídlo a záhradu

Na stavbu dreveného altánku sa najčastejšie vyberá tvrdé drevo. Ak máte v pláne postaviť altánok otvoreného typu, nainštalujte strechu na nosný stĺp, v okolí môžete vytvoriť nízke zábradlie. Aby bola konštrukcia chránená pred dažďom a vetrom, budete musieť urobiť steny z akéhokoľvek materiálu. Pre okná je najlepšie zvoliť sklo pred plastom.

Pomerne často je namiesto steny altánku inštalovaná sieť, ktorá je potom spletená popínavými rastlinami. Môžete ho vyrobiť z dreva, len ho nezabudnite ošetriť ochrannými prostriedkami proti rozkladu a ohňu..

Pomerne často je namiesto steny altánku inštalovaná sieť, ktorá je potom opletená popínavými rastlinami.Pomerne často je namiesto steny altánku inštalovaná sieť, ktorá je potom opletená popínavými rastlinami.

Ak je vidiecky dom z tehál alebo kameňa, urobte altánok z rovnakých materiálov. Zároveň majte na pamäti, že masívne štruktúry budú krásne vyzerať na veľkých plochách. Úplne tehlový altánok je zriedkavý, pretože tento typ štruktúry by mal byť v súlade s prirodzeným rohom lokality. Preto sú podpery a stĺpiky často vyrobené z kameňa alebo tehál a strecha je z dreva..

Preto sú podpery a stĺpiky často vyrobené z kameňa alebo tehál a strecha je z dreva.Preto sú podpery a stĺpiky často vyrobené z kameňa alebo tehál a strecha je z dreva.

Kované altány majú ľahší a nenápadnejší dizajn, preto sa budú výstižne hodiť do exteriéru malých plôch. Pred inštaláciou takéhoto altánku je potrebné urobiť betónový alebo tehlový podklad, aby bol povrch podlahy rovnomerný. Bez základu môžete postaviť iba ľahký drevený altánok. Nezabudnite na podlahu altánku zabezpečiť mierny sklon, inak v ňom po daždi bude stáť voda.

Stĺpy pre základňu altánu sú inštalované obvyklým spôsobom. Ak je stĺpik drevený, musí byť spálený a ošetrený bitúmenovou kompozíciou. Deje sa to tak, aby pól pri interakcii so zemou nehnil. Stačí vraziť kovovým stĺpikom do zeme alebo betónu. Podlahu altánu je možné položiť dlažbou alebo kameňom, ale nezabudnite na hydroizoláciu, najmä ak pracujete s drevom.

Stĺpy pre základňu altánu sú inštalované obvyklým spôsobomStĺpy pre základňu altánu sú inštalované obvyklým spôsobom

Všeobecné vnímanie hotovej konštrukcie priamo závisí od strechy altánu. Podľa tvaru existujú strechy okrúhle, obdĺžnikové, štvorcové, ploché, konvexné. Ako strešná krytina sa často používa samolepiaca bitúmenová kovová škridla alebo obyčajná. Prvý typ dlaždíc sa inštaluje pohodlnejšie a má tiež dlhú životnosť a nekrúti sa od chladu. Niektorí letní obyvatelia používajú na strechu bambusové a drevené dosky. Prírodné materiály majú vyššie náklady, ale vyzerajú celkom originálne. Altánky sú často pokryté rovnakým stavebným materiálom ako dom, aby sa vytvoril harmonický celok. Lacnou možnosťou pre strechu altánku by bola markíza vyrobená z polyvinylchloridu. Ak neplánujete dlhé zhromaždenie, strechu môžete vyrobiť z vetvičiek, pozdĺž ktorých sa budú ťahať rastliny..

Rozmery altánku sa počítajú aj z plánovaného počtu ľudí, ktorých by mal ubytovať

Rozmery altánku sa počítajú aj z plánovaného počtu ľudí, ktorých by mal ubytovať. Na základe toho sa vyberie dizajn stola a stoličiek. Majte na pamäti, že pohodlný priechod vyžaduje 50-55 cm, približne rovnaká vzdialenosť je potrebná na pohodlné sedenie pri stole.

Jednoduché typy altánov pre letné chaty a ich stavbu

Jednoduché typy altánov a ich konštrukciaJednoduché typy altánov do krajiny a ich konštrukcia

Altánky sú po stáročia považované za jednu z najobľúbenejších záhradných dekorácií. Tieto budovy prekvapujú rozmanitým dizajnom a niektoré majstrovské diela možno nazvať skutočnými umeleckými dielami. Každý letný obyvateľ si sám vyberie typ a tvar altánu a pomocou základov stavby zmení svoju štruktúru na originálnu záhradnú výzdobu. V altánku je vytvorená teplá a útulná atmosféra, ak je vyrobený z prírodných materiálov. Ak zachováte určitý štýl všetkých budov na webe, získate jeden architektonický celok, ktorý upúta krásou a harmóniou..

Prečítajte si tiež: Výroba kvetinového záhonu a kvetinovej záhrady v krajine

Jednoduchý stan

Stan je ideálnou možnosťou pre tých, ktorí veria, že na ich osobnom pozemku nie je potrebné stavať komplexný stacionárny altánok. Na stavbu stanu je potrebné na miesto umiestniť 4 betónové dosky, ktoré budú slúžiť ako základ. Do dosiek je potrebné vložiť železné tyče alebo plastové rúrky, ktoré sú navzájom spojené svorkou..

Jednoduchý stanJednoduchý stan

Na zakrytie stanu sa najčastejšie používa film alebo hrubá tkanina. Zvolený materiál musí byť upevnený v strede a potom natiahnutý cez podpery. Nezabudnite si zariadiť vstupný priestor, ktorý môže byť dodatočne prekrytý sieťkou proti komárom. Tento dizajn je výhodný v tom, že úplne chráni pred dažďom a slnkom, a aby ho bolo možné rozobrať, stačí odstrániť markízu.

Altánok hubového typu

Táto štruktúra je ideálna pre malé oblasti. Podperu je možné vyrobiť z kovovej rúrky s priemerom, do ktorej je vložený drevený stĺpik. Ak chcete nainštalovať hubu, musíte vykopať dieru 0,5 m, nainštalovať do nej 1,5 m rúrku, naplniť ju štrkom a betónom.

Altánok hubového typuAltánok hubového typu

Potom vezmite drevený stojan 2 m a spracujte 0,5 m z nich tak, aby zapadol do kovovej rúrky. Teraz začnite vyrábať samotnú hubu. Aby ste to urobili, musíte zo štyroch strán klincovať tyče, zospodu na ne pripevniť lamely, aby ste vytvorili krížový rám. Hotovú hubu je možné opláštiť handričkou, plastom alebo drevotrieskou.

Po vytvrdnutí betónu je do kovovej rúry nainštalovaný stojan s hubou. Navyše v takom altánku môžete urobiť lavičku, ktorej nohy sú tiež najlepšie betónované.

Odporúčame prečítať: Letná sprcha na vidieku

Altánky z epoxidovej živice

Tento typ altánku je odolný a zároveň je celkom jednoduché ho postaviť. Najprv sa rozhodnite o mieste stavby, potom nainštalujte štyri stĺpiky. Na preglejku naneste parketový vosk, potom naň položte tkaninu a impregnujte ju epoxidom. Vopred si pripravte kusy látky na steny. Ak chcete, aby boli steny silné, nevyrábajte ich z jednej, ale z niekoľkých vrstiev látky. Hotové panely pripevnite k stĺpikom.

Altánok z epoxidovej živiceAltánok k chate z epoxidovej živice

Pripravte si kus látky na strechu. Najprv ho pripevnite k stĺpikom tak, aby sa prevísal, potom ho postriekajte epoxidom a nechajte uschnúť. Nasledujúci deň, keď je živica suchá, je možné kupolu prevrátiť a zaistiť k stĺpikom. Aby bola kupola hustá, vyrobte ju z niekoľkých vrstiev látky..

Skladací altánok

Ak chcete vyrobiť altánok, ktorý sa dá ľahko namontovať a rozobrať, potom je možnosť altánku najvhodnejšia. Hotová konštrukcia je ľahká a pohodlná, ale môže byť umiestnená kdekoľvek v záhrade.

Niekoľko rovnakých rámov je vyrobených z lúčov so vzorom, ktorý si každý vyberá nezávisle. Rámy sú navzájom prepojené závesmi dverí, takže sa konštrukcia skladá do harmoniky. Niektorí letní obyvatelia inštalujú na špeciálne upravenú plochu altánok. Namiesto strechy môžete natiahnuť tkaninu.

Skladací altánokSkladací altánok pre letné chaty: 1 – rám altánu 2 – upevňovacie prvky 3 – markíza

Aby sa altánok stal harmonickým doplnkom letnej chaty, vezmite do úvahy všetky vlastnosti rôznych štruktúr, ako aj voľnú plochu a celkový exteriér.

Pozrite si video: Ako postaviť altánok vlastnými rukami

Správne navrhnutý altánok s vlastnými rukami sa stane útulným miestom na relaxáciu za každého počasia a tiež vám pomôže naplno si vychutnať prírodné krásy a krajinu..