Ako správne skladovať cibuľu v byte

Ako správne skladovať cibuľu v byte

Zber čerstvej zeleniny zo záhrady si na nej nielen užívame v lete, ale vyrábame si aj prípravy a zásoby na zimu. Každá zelenina má svoju optimálnu dobu skladovania. Úplne prvou zeleninou, ktorá opustila záhradu, je cibuľa. Vypestovať dobrú úrodu cibule je skvelé, ale teraz ju treba ešte zachovať. A na to je potrebné ho nielen správne zostaviť, ale aj pripraviť na dlhodobé skladovanie..

A tu vzniká mnoho rôznych otázok. Za akých podmienok je cibuľa lepšie skladovaná? Ako by mal byť uložený v byte? Aké prípravné práce sú potrebné? A ktoré cibule sú vhodné na dlhodobé skladovanie a ktoré nie?

Zber cibule a príprava na dlhodobé skladovanie

Aby bola cibuľa dobre a dlho skladovaná, musí byť zrelá a nepoškodená.

Aby bola cibuľa dobre a dlho skladovaná, musí byť zrelá a nepoškodená. Nezrelá cibuľa stále nemá dostatok šupiniek, jej hrubý krk môže byť stále náchylný na infekciu chorobami, ktoré spôsobia hnilobu ovocia. Cibuľa, ktorá „sadla“ v záhrade, môže začať znova rásť a dokonca sa zakoreniť. Takéto ovocie nevydrží dlhé skladovanie.

Keď je čas na zber cibule, môžete to zistiť podľa stavu jej ovocia. V zrelej cibuli je krk žiarovky veľmi tenký a cibuľové perie je takmer suché. V závislosti od odrody tejto zeleninovej plodiny dozrieva cibuľa 3-4 mesiace po výsadbe. Obvykle sa to stáva na konci leta..

Zrelé cibuľové plody potrebujú ďalšie sušenie aj po zbere. Preto musíte cibuľu zbierať za slnečného a suchého dňa, aby ste ju mohli ihneď vysušiť..

Nie vždy sa stane, že sa doba zrenia cibule dokonale zhoduje s dobrým počasím. Na ulici sú slnečné dni a cibuľa ešte nedozrela, čo robiť v tomto prípade? Skúste to trochu priblížiť zreniu tým, že pôjdete na malý trik.

Na to potrebujete vidlicu, pomocou ktorej je cibuľa mierne podkopaná, aby jej korene mohli byť „podkopané“. V tomto prípade koreňová sústava prestane prúdiť potrebná vlhkosť a živiny. Cibuľové perie začne schnúť, jeho zrenie sa urýchli.

  Cibulové šupky do záhrady a zeleninovej záhrady: používajú sa ako hnojivo a ochrana proti škodcom

Cibuľa zrelá a vyhrabaná zo zeme by mala ležať vo svojej záhrade deň, alebo dokonca dva. Až potom ho možno rezať a skladovať. Výživové vlastnosti zeleniny a vhodnosť na dlhodobé skladovanie po takom „odpočinku“ sa len zvýšia.

Ako sušiť cibuľu

Ako dlho môže cibuľa vydržať, závisí od správneho sušenia.

Ako dlho môže cibuľa vydržať, závisí od správneho sušenia. Preto by ste tento proces nemali uponáhľať a skrátiť jeho čas. Najlepšie miesto na sušenie ovocia je v prírodných podmienkach: na záhradnom lôžku na slnku. Slnečné teplo nielenže plody dobre vysuší, ale tiež zničí škodlivé mikroorganizmy a dokonca žiarovky vydezinfikuje..

Skúsení záhradníci odporúčajú nechať cibuľu v záhrade týždeň alebo dva, pokiaľ to počasie dovolí. Čo treba urobiť, je čas od času žiarovky otočiť, aby rovnomerne vyschli na všetkých stranách..

V prípade nepriaznivých poveternostných podmienok môžete použiť sušenie na vzduchu. Na tento účel je vhodná každá miestnosť s dobrým vetraním alebo miestom na prievane (balkón, baldachýn, veranda atď.).

Ak sú klimatické podmienky vo vašej oblasti nepriaznivé pre pestovanie cibule alebo bola celá sezóna daždivá a chladná, mali by ste využiť rady skúsených pestovateľov zeleniny. Cibuľu pestovanú za takýchto podmienok je potrebné pred sušením ošúpať čo najviac. V procese sušenia prakticky holá cibuľa získa nové suché šupiny, a to neovplyvní trvanie skladovania, naopak, taká cibuľa sa zachová lepšie.

Na sušenie cibule môžete použiť škrupinové siete. Cibuľu na nich nie je potrebné ani obracať, pretože prístup vzduchu k plodom je voľný.

Ako rozoznám, že môžete sušenie dokončiť? To ukáže stav cibuľových šupiek. Ak je dostatočne suchý, potom doň ľahko vkročí ručná prirážka do hromady cibule. Ak šupka nie je dostatočne suchá, potom bude ťažké prejsť rukou. To znamená, že na skladovanie cibule je príliš skoro..

  Stimulátory rastu rastlín

Keď sú plody úplne suché, môžete si vybrať spôsob skladovania. Ak skladujete žiarovky v pleteninách, potom suché perie nie je prerezané, je potrebné odstrihnúť iba korene. Pri iných spôsoboch skladovania je väčšina peria odrezaná, pričom zostanú len malé „chvosty“ (dlhé asi 5 centimetrov)..

Ako skladovať cibuľu v byte

Na skladovanie cibule musíte vybrať suché miesto a nádoba by mala mať dobrú výmenu vzduchu.

Ďalším požadovaným krokom je triedenie. Žiarovky sú klasifikované podľa veľkosti a kvality. Malé a poškodené cibule sú ponechané na rýchle použitie; nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie. A zdravé a veľké ovocie sa kladie oddelene.

Na skladovanie cibule musíte vybrať suché miesto a nádoba by mala mať dobrú výmenu vzduchu. Môže to byť špajza, izolovaný balkón, medziposchodie a boxy (vyrobené z rôznych materiálov), koše, siete.

Najbežnejšie miesta a metódy skladovania cibule:

  • Koše z prírodných materiálov sú nielen dekoratívne, ale aj ideálnym miestom na skladovanie cibule. Toto je miesto so skvelou výmenou vzduchu.
  • Zásuvky z dreva a plastu sú nielen dobre vetrané, ale aj nezaberajú veľa miesta, pretože je možné ich skladať na seba..
  • Na prístup vzduchu môžete použiť škatule vyrobené z hrubej lepenky s otvormi v nich.
  • V komore môžete zavesiť staré pančuchy naplnené žiarovkami na uskladnenie.
  • Malé vrecká z prírodnej textílie alebo papiera budú dobrým „kontajnerom“ na cibuľu..
  • Môžu sa použiť aj umelé siete na predaj a skladovanie zeleniny. Majú ešte jedno plus – dobrý prehľad o zelenine..
  • Jedným zo starých a osvedčených spôsobov je skladovanie cibule v vrkočoch. Takéto zväzky vyžadujú trpezlivosť a tvrdú prácu, ale výsledkom je aj ozdoba do kuchyne..
  • Cibuľu je dobré skladovať v dostatočnom množstve cibuľových šupiek alebo ju posypať kriedou. Ochráni to plody pred hnilobou a klíčením, pretože bude absorbovaná prebytočná vlhkosť..

Počas celého obdobia skladovania stojí za to triediť a znova skontrolovať celú cibuľu najmenej niekoľkokrát. A potom, pri dodržaní všetkých vyššie uvedených pravidiel a rád, sa zásoby cibule v zime vo vašom byte nikdy nestratia..

  Ako rýchlo vyrobiť kompost