Najlepšie odrody paradajok pre polykarbonátový skleník

Najlepšie odrody paradajok pre polykarbonátový skleník

Záhradník, ktorý má na svojom pozemku skleník, vždy sníva, že v ňom rastú iba tie odrody paradajok, ktoré poskytujú bohatú úrodu. Pri výbere konkrétnej odrody paradajok je potrebné vziať do úvahy mnoho faktorov. Dnes chovatelia dávajú možnosť vybrať si jednu alebo viac odrôd paradajok z obrovského zoznamu. Nie je možné uviesť všetky odrody naraz. Okrem toho existuje veľa hybridov. Pokúsime sa vám teda pomôcť vybrať tie správne paradajky na pestovanie v polykarbonátovom skleníku. Naši odborníci pomenujú najproduktívnejšie odrody, ktoré je možné pestovať v mnohých klimatických zónach krajiny.

Najlepšie odrody paradajok pre polykarbonátový skleník

Odrody paradajok do skleníka, ako si vybrať ten správny

Je známe, že paradajky majú veľmi radi teplo. V takom prípade musí byť vzduch dostatočne suchý. Skleník je ideálnym miestom na pestovanie paradajok. Mikroklíma je tu taká priaznivá, že úrody sú neustále veľké. Plodina rýchlo dozrieva v polykarbonátovom skleníku. V porovnaní s otvoreným priestranstvom budete mať paradajky v skleníku stále.

K výberu odrôd paradajok je potrebné pristupovať zodpovedne. Zohľadňuje sa mnoho faktorov, o ktorých sa bude diskutovať nižšie. V prvom rade sa berú do úvahy faktory, ako je rýchlosť zrenia, výnos, štruktúra kríkov, veľkosť paradajok, chuť, odolnosť voči chorobám. Je mimoriadne dôležité venovať pozornosť faktoru výnosu. Výrobca veľmi často nadhodnocuje výnos.

Nápisy na štítkoch sú preto iba orientačné. Čím väčšia je úroda, tým lepšie, pretože paradajky sa sadia kvôli množstvu. Mikroklíma, ktorá sa vytvára v skleníku, môže tiež ovplyvniť výnos..

Čím väčšia je úroda, tým lepšie, pretože paradajky sa sadia kvôli množstvu. Mikroklíma, ktorá sa vytvára v skleníku, môže tiež ovplyvniť výnos.

Štruktúra paradajkových kríkov

Tu musíte venovať pozornosť pri výbere odrody. Záleží na tom, aká bude starostlivosť a pestovanie zeleniny v budúcnosti. Na tomto základe sú všetky odrody paradajok bežne rozdelené do dvoch skupín:

 • neurčitý,
 • determinant.

Prvý typ – kríky sú nádherné, rýchlo rastú. Na kontrolu procesu rastu sa používa zvieranie. Táto operácia je obzvlášť dôležitá pri pestovaní paradajok v polykarbonátovom skleníku. Pre túto skupinu paradajok nie je potrebný podväzok ani podpera. Druhá skupina rastie do určitého časového bodu. Tu potrebujete menšiu starostlivosť, paradajky nie je potrebné štipkať. Vo všeobecnosti determinantné odrody nerastú do výšky. Výťažok je zároveň menší ako v predchádzajúcej skupine..

Na tomto základe sú všetky odrody paradajok bežne rozdelené do dvoch skupín: neurčitý, determinantný.

Rýchlosť zrenia

Existujú odrody paradajok, ktoré sa vyznačujú určitým obdobím zrenia. Ak chcete jesť paradajky skoro, musíte si kúpiť rané alebo skoré dozrievanie. Plodenie sa však rýchlo končí. Ak chcete zberať počas celej sezóny, musíte si kúpiť paradajky v strede alebo neskoro..

Veľkosť paradajkového ovocia

V tomto prípade si každý kúpi to, čo sa mu páči. Všimnite si toho, že je lepšie kupovať veľké paradajky na čerstvú spotrebu a menšie na konzerváciu. Veľké ovocie má bohatú chuť v porovnaní s malými paradajkami.

A aj tu si každý vyberie niečo pre seba. Niektorí majú radi sladké paradajky, zatiaľ čo iní - s kyslosťou.

Chuťové vlastnosti

A aj tu si každý vyberie niečo pre seba. Niektorí ľudia majú radi sladké paradajky, zatiaľ čo iní – s kyslosťou. Rozhodnite sa, na čo budete plodinu v budúcnosti používať. Na džús a lečo sú potrebné veľké sladké odrody paradajok. Na konzerváciu sú potrebné malé a silné paradajky. Je pozoruhodné, že sladké odrody sú v podmienkach pestovania vyberavé..

Odolnosť voči chorobám

V našej krajine existuje obrovské množstvo chorôb, ktorými paradajky trpia. V dôsledku toho môžete úplne prísť o úrodu. Neskorá pleseň je najčastejšou infekciou, ktorá postihuje paradajky. Každý záhradník sa snaží chrániť rastliny pred neskorou plesňou na maximum. Odrody preto musia byť zvolené tak, aby boli odolné voči neskorej plesni v skleníkoch..

Najlepšie je kúpiť paradajky, ktoré sú nenáročné na podmienky pestovania. Je dôležité, aby rastlina tolerovala zmeny teploty, vlhkosti a ďalších faktorov prostredia..

Odrody paradajok pre skleníky s fotografiami a popismi

Odrody paradajok pre skleníky s fotografiami a popismi

Pokiaľ ide o veľkosť, výšku a ďalšie vlastnosti, existujú rôzne skleníky. Ohodnoťte prosím svoju pestovateľskú miestnosť na paradajky. Na základe získaných výsledkov si musíte vybrať odrodu. Napríklad pre malý skleník je vhodné kúpiť určujúce nízko rastúce paradajky. Ale pre veľké skleníky si môžete kúpiť vysoké rastliny, ktoré poskytnú bohaté výnosy. Existujú skleníky s vykurovaním aj bez neho. V zimnom skleníku je možné paradajky pestovať po celý rok. Preto pre takéto pestovanie stojí za to kúpiť odrody stredného alebo neskorého dozrievania..

Naši odborníci vymenujú najobľúbenejšie odrody paradajok, ktoré sa bežne pestujú v skleníkoch. Pozrime sa teda na niekoľko odrody paradajok pre skleníky vyrobené z polykarbonátu:

 • Odroda „abakanská ružová“. Priemerný výnos na meter štvorcový je 4 kilogramy. Odroda patrí do skupiny determinantov, dozrieva 120 dní. Plody vážia päťsto gramov. Odroda je odolná voči plesniam a iným chorobám.

Odroda „abakanská ružová“. Priemerný výnos na meter štvorcový - 4 kilogramy

 • Odroda „Býčie srdce“ v priemere z jedného kríka vám umožní získať až 12 kilogramov úrody. Patrí do určujúcej skupiny, v polovici sezóny. Paradajka dozrieva 135 dní po výsadbe. Plody niekedy dosahujú 1 kilogram. Paradajka chutí veľmi sladko. Osvedčená odolnosť voči chorobám.

Odroda „Býčie srdce“ v priemere z jedného kríka vám umožní získať až 12 kilogramov úrody.

 • Odroda „Pink Elephant“ vám umožní v priemere zozbierať až 8 kilogramov plodiny na meter štvorcový. Vzťahuje sa na určujúcu skupinu. Hmotnosť ovocia je asi 300 gramov, ale niekedy sa našli aj kilogramové paradajky. Chutí sladko.

Odrody paradajok Ružový slon, foto

 • Odroda paradajok „King of Orange“ z jedného kríka dáva asi 6 kilogramov paradajok. Patrí do neurčitej skupiny, dozrieva v deň 135. Hmotnosť ovocia môže dosiahnuť 600 gramov. Chuť paradajok “King of Orange” je sladká.

Odroda „Kráľ oranžovej“ z jedného kríka dáva asi 6 kilogramov paradajok.

 • Odroda paradajok “Lopatinskie” dáva od jedného kríka po šesť kilogramov zberu. Patrí do rodu polourčujúcich paradajok. Hmotnosť ovocia je asi 800 gramov. Úroda chutí sladko.

Odroda

 • Odroda paradajok “Michurinsky” z jedného štvorcového metra dáva asi 10 kilogramov paradajok. Patrí do určujúcej skupiny, dozrieva 100. deň (odroda so skorým dozrievaním). Hmotnosť ovocia dosahuje sto gramov. Mort trpí všetkými chorobami, ktoré sú pre paradajky typické..

Odroda paradajok

 • Odroda paradajok “Thumbelina” patrí do neurčitej skupiny, hmotnosť ovocia – 20 gramov. Paradajky sú na chuti dosť sladké. Odroda „Raspberry Miracle“ je považovaná za univerzálnu. Z jedného kríka môžete získať až desať kilogramov úrody. Odroda sa pestuje nielen v skleníku, ale aj vonku. „Thumbelina“ označuje odrody v polovici sezóny. Hmotnosť paradajok dosahuje 600 gramov. Rastlina je odolná voči rôznym chorobám.

Odroda

 • Odroda „Nový rok“ sa týka raných paradajok. Hmotnosť jednej zeleniny je asi 200 gramov a chuť je vynikajúca..

Odroda „Nový rok“ sa týka raných paradajok. Hmotnosť jednej zeleniny je približne 200 gramov

 • Odroda „Lorraine Beauty“ patrí k odrodám strednej sezóny. Hmotnosť ovocia dosahuje päťsto gramov. Chuť je vynikajúca. Odroda miluje teplo.

Odroda „Lorraine Beauty“ patrí k odrodám strednej sezóny. Hmotnosť ovocia dosahuje päťsto gramov

Prečítajte si tiež: ako si vyrobiť skleník vlastnými rukami

Pozrite si video: Paradajky pre skleníky. Prehľad najlepších odrôd paradajok.

Letná starostlivosť o paradajky v skleníku

Všimnite si toho, že každá odroda, bez ohľadu na to, čo sa rozhodnete pestovať v skleníku, prinesie bohatú úrodu iba s náležitou starostlivosťou. S plnou zodpovednosťou musíte pristúpiť k pestovaniu paradajok. Polievanie, vetranie skleníka, pletie buriny, zber – to sú základy správnej starostlivosti o paradajky. Paradajky sa zalievajú od 12. dňa, hneď ako sa vysadia sadenice. Pred kvitnutím je rastlina oplodnená. Každý deň by sa teda malo naliať asi 4 litre vody na 1 meter štvorcový. Normy na zalievanie paradajok v polykarbonátovom skleníku sa prísne dodržiavajú. Hneď ako sa objaví vaječník, musíte pridať asi 12 litrov vody na meter štvorcový. Voda by nemala byť chladnejšia ako 22 stupňov.

Skleník vždy včas vyvetrajte. V opačnom prípade nadmerne vlhký vzduch zabije paradajky alebo sa začnú objavovať rôzne choroby. V dôsledku toho sú procesy opeľovania narušené. Paradajky musíte kŕmiť niekoľkokrát za rok. Najlepším krmivom pre paradajky je tekutý vtáčí trus..